Nezināmi fakti par Seno Romu, kas var Jūs pārsteigt

Advertisement
Advertisement

Senā Roma pārsteidz ar savu mērogu un fundamentalitāti - tā ir vienīgā valsts vēsturē, kam piederēja visa Vidusjūras piekraste. Romas impērija apvienoja visas zemes, līdz kurām varēja aizsniegties. Kur tik nav bijuši slavenie leģionāri!


Senā Roma pastāvēja gadsimtiem ilgi un maz kas tai varēja sastādīt konkurenci. Tomēr, ir pienācis laiks, kad tā padevās vēstures gaitai. Daudzi uzskata, ka Senās Romas norietā ir vainīga pati Roma, un iespējams, ka tā var būt patiesība. Mūsdienu pētījumi atklāj interesantus faktus, bet dažas lietas, patiesi, šokē.

Raksta turpinājums
Parazīti
Neskatoties uz attīstītu ūdens padeves sistēmu un kanalizācijas esamību, problēma ar parazītiem bija pietiekami nopietna. Pie tāda secinājuma nonāca zinātnieki, kas pētīja senas fekālijas no Romas sabiedriskām tualetēm.
Lai arī pie ūdens varēja piekļūt visi, ūdens, bieži vien, bija silts un necirkulēja, kas bija ideāla vide dažādu mikrobu attīstībai. Fekāliju izmantošana mēslošanai tikai saasināja situāciju.
Romieši uzņēma barību kā dzīvnieki

Stāsts nav par to, ka viņi nemācēja ēst, bet par to, ka smalki ēdieni un delikateses bija domātas tikai patrīciešiem. Tie, kas nelaimīgā kārtā, bija plebeji, ēda, pārsvarā, putraimus, prosu un sēklas. Šis vienkāršais ēdiens tradicionāli bija domāts arī lopiem, līdz ar ko, vairums romiešu ēda “kā dzīvnieki” šī vārda burtiskā nozīmē. Anēmija, cinga un citas veselības problēmas - tas bija skopo un vienveidīgo barības vielu uzņemšanas rezultāts.
Senā Roma piesārņoja atmosfēru

Tas var pārsteigt, vai ne? Tomēr, Grenlandes ledāju pētījumu rezultāti deva iemeslu tā domāt. Tas bija metāns, kas pārsteidzošā veidā parādījās atmosfērā senajos laikos. Tika reģistrēts rekordliels piesārņojums, aptuveni 31 miljoni tonnu gadā, kas ir tikai par 5 miljoniem tonnu mazāk, nekā pašlaik ASV teritorijā.
To var izskaidrot ar lielu lopu skaitu, kurus sāka audzēt, lai pabarotu impērijas iedzīvotājus. Vajag atzīmēt, ka Ķīnas impērija, kas paralēli attīstījās Austrumos, arī deva savu ieguldījumu gaisa piesārņošanā.
Grieķu - romiešu cīņa

Šis olimpiskais sporta veids radās Senā Grieķijā, bet romieši to ievērojami attīstīja. Un, lūk, interesants fakts: vienā no papirusiem, kas tika atrasts Ēģiptē, tika konstatēts, ka pastāv kukuļošana sportā, un tieši, cīkstonis piedāvāja samaksāt par uzvaru cīņā (summa, kas līdzinājās ēzeļa vērtībai). Un tas nav vienīgais gadījums.
Izrādās, ka kukuļošana bija plaši izplatīta starp atlētiem, bet par to nopietni sodīja. Runā, ka Zeva statuja Olimpijā tika uzcelta par soda naudu, kuru iemaksāja negodprātīgi sportisti, bet filozofs Filostrats vienreiz trenerus apsūdzēja, ka “viņi kļuva par padomdevējiem atlētiem pirkšanas un pārdošanas jautājumos, ar mērķi iegūt peļņu”.
Bestiāriju šovs

Kas gan nav dzirdējis par gladiatoru cīņām? Viss sākās 247. gadā pirms mūsu ēras, kad atsevišķi patrīcieši līdzīgā veidā nosvinēja mantojuma iegūšanu, un tieši, “sarīdot” vergus vienu pret otru. No šī laika, kā saka, viss sākās. Tomēr, romieši mīlēja ne tikai cilvēka cīņu ar cilvēku, bet arī grandiozas cīņas starp dzīvniekiem.
Neskaitot cilvēkus, arēnās gāja bojā tūkstošiem lauvu, tīģeru, vilku, leopardu, ziloņu, nīlzirgu, degunradžu un citu eksotisku dzīvnieku. Zināms, ka lai apmierinātu imperatoru izvirtušo gaumi, bestiāriji spītīgi mēģināja iemācīt dzīvniekus izvarot sievietes.

Beidzot, bestiārijs Karpofors to varēja izdarīt: viņš samērcēja audumu ar dzīvnieku asinīm, kad tiem bija dziņas laiks, bet pēc tam minētajā audumā ietina sievieti, kura bija notiesāta uz nāvi. Tēviņi, kas uzticējās ožai, tūkstošiem cilvēku acu priekšā pārkāpa dabas likumus. Gala rezultātā bija letālas beigas.
Bērnu slepkavības

Runā, ka Senajā Romā tajos laikos nebija efektīvas kontracepcijas. Tādā veidā, sieviete vienkārši atbrīvojās no bērna. Tiek uzskatīts, ka romiešu sabiedrībā jaundzimušie netika uzskatīti par pilnvērtīgiem cilvēkiem, tāpēc viņu dzīvībai nebija nekādas vērtības. Lai tevi uzskatītu par cilvēku, vajadzēja iemācīties runāt un nodemonstrēt , ka vari ēst cietu ēdienu.
Roma tika celta tā.

Nesen arheologi uzsāka, iespējams, Fortūnas tempļa,pirmā tempļa, ko uzcēla romieši, atrakšanu. Zināms, ka tas bija celts virs Tibras upes, bet faktiski atradās 30 metrus no tās un izvietots zemāk par grunts ūdeņu līmeni. Lai panāktu vajadzīgo rezultātu, celtniekiem bija nepieciešams nolīdzināt uzkalnus un nosusināt purvus.
Šādu darbību rezultātā radās pilsēta, kas arī mūsdienās pārsteidz ar virtuozo inženiermākslu. Romas pilsētas cēlāji uz ilgiem gadiem kļuva par arhitektūras modes likumdevējiem, bet dažas celtnes līdz šim brīdim stingri stāv tajās vietās, kur kādreiz tika celtas. Pastāv uzskats, ka tās var noturēties vismaz vēl 2000 gadus.
Vajag atzīmēt, ka mūsdienu pasaule ir pārņēmusi daudz ko no romiešiem. Bet bērnu slepkavības un bestiāriju uzstāšanās lai paliek tikai kā nepatīkams vēstures fakts.

Patika redzētais? Iesaki draugiem

Nākamais raksts

Advertisement

Jaunākie komentāri

0 0 18:55 20.04Valdis
Uzraksti LATVIEŠU valodā! Šo apģērba gabalu sauc par Žaketi!!
0 1 15:14 30.03Una
Manuprāt ši kūka ir viegli pagatavijama es iesaku šo kūku noteiktj un personām kurām garšo iesaku nogaršot arī šokolādes desu.
0 0 10:06 21.03Enija
haha
Advertisement

Pierakstīties iknedēļas jaunumiem

Tavs e-pasts
Pārpublicēšana tikai ar rakstisku atļauju | Kontakti | Noteikumi | Par sīkdatnēm | Pasaule caur vārdiem | Fotogrāfija & video | Ceļotājs, kurš gandrīz ceļo | © Torno.lv 2012 - 2024