-
- 10268 x
-
https://torno.lv/rwBC8c
Indes tiek izmantotas jau no seniem laikiem kā ierocis, kā zāles un pretinde. Patiesībā indes atrodas visur mums apkārt, dzeramajā ūdenī, mūsu asinīs un pārtikā. Vārds `inde`, tiek izmantots, lai aprakstītu jebkādu vielu, kura var izsaukt bīstamu saindēšanos organismā. Pat nelielos daudzumos, inde var novest līdz saindēšanai vai nāvei.
Avots
Raksta turpinājums
Botulotoksīns
Daudzas indes var būt nāvējošas nelielās devās, tāpēc ir grūti noteikt pašu bīstamāko. Tomēr daudzi eksperti saka, ka botulotoksīns, kuru izmanto Botoksa injekcijās ir pati stiprākā.
Botulizms - tā ir nopietna slimība, kas noved līdz paralīzei, kuru rada botulotoksīns, jo tas izstrādā baktērijas Clostridium botulinum. Šī inde bojā nervu sistēmu, izsauc elpošanas apstāšanos un mokošu nāvi. Simptomi: vemšana, halucinācijas, grūtības ar norīšanu u.c. Baktērijas var nokļūt organismā kopā ar ēdienu (slikti konservētos produktos) un caur brūcēm.
Tetrodotoksīns
Šī inde atrodas zivīs ko sauc par Fugu, no kurām gatavo slavenu japāņu delikatesi. Tetrodotoksīns saglabājas ādā, aknā, zarnās un citos orgānos. Šis toksīns izsauc paralīzi, krampjus, psihiskus trauējumus un citus simptomus. Nāve iestājās 6 stundu laikā pēc indes nonākšanas organismā. Ir zināms, ka gadā pāris cilvēki mokoši mirst no saindēšanās ar tetrodotoksīnu pēc Fugu ēšanas.
Zarīna gāze
Zarīns ir viena no bīstamākajām un nāvējošākajām nervu gāzēm, kurš ir simts reizes toksiskāks nekā cianīds. Sākumā zarins tika izgudrota priekš pesticīda, bet jau drīzumā šī caurspīdīgā gāze bez smaržas kļuva par spēcīgu ķīmisko ieroci. Cilvēks ar šo indi var saindēties ieelpojot. Sakumā var parādīties tādi simptomi: iesnas, sāpes krūtīs, elpošanas grūtības un sākas vemšana. Pēc tam cilvēks zaudē kontroli pār visām sava ķermeņa funkcijām un ieslīgst komā, sākas spazmas un tad nespēj paelpot un mirst.
Dzīvsudrabs
Eksistē trīs dzīvsudraba formas, kuras var būt potenciāli bīstamas: elementārā, neorganiskā un organiskā. Elementārais dzīvsudrabs, kurš atrodas dzīvsudraba termometros, vecās plombēs un fluoriscentās lampās, nav indīgs pieskaroties, bet varbūt indīgs ieelpojot. Metāls ātri istabas temperatūrā pārvēršas gāzē, tāpēc ieelpojot to, bojājas plaušas, galvas smadzenes un atslēdzas centrālā nervu sistēma. Neorganiskais dzīvsudrabs, kuru izmanto bateriju izgatavošanai, var būt indīgs nonākot organismā un var novest pie nieru sabojāšanās un citiem simptomiem. Organiskais dzīvsudrabs ir atrodams zivīs un jūras veltēs, parasti ir bīstams pie ilgas lietošanas. Simptomi var būt tādi, ka var pasliktināties, vai vispār pazust atmiņa, izsaukt aklumu, krampjus u.c.
Kālija cianīds
Kālija ciandīs ir viena no ātrākās nāves indēm, kas ir pazīstama cilvēcei. Tas var būt kristālu formā, bez krāsainā gāzē ar rūgtu mandeļu smaržu. Cianīds var atrasties dažos produktos un augos. Tas ir cigaretēs un viņu izmanto plastikas, fotogrāfiju izgatavošanai, arī kukaiņu indēs. Cianīdu izmantoja arī viduslaikos, bet mūsdienu pasaulē cianīds bija nāvessoda viela. Saindēšanās var notikt ieelpojot, pieskaroties un nonākot organismā. Simptomi: krampji, elpas trūkums, mokoša nāve kura var pienākt pēc pāris minūtēm.
Batrahotoksīns
Par laimi iespējas sastapties ar šo indi ir pavisam niecīgas. Batrahotoksīns, kurš atrodas pavisam maziņajās vardītēs, ir pats stiprākais neirotoksīns pasaulē. Pašas vardes neražo indi, tā uzkrājās no produktiem, kurus tās ēd, pārsvarā nelielus kukaiņus. Vienas vardes inde spēj nogalināt 20 cilvēku vai arī pāris ziloņus. Inde bojā nervus, it īpaši apkārt sirdij, pasliktina elpošanu un ātri noved līdz nāvei.
Strihnins
Strihnins ir balts, rūgts pulveris bez smaržas, kurš var saindēt nonākot organismā un pasmaržojot. Šo vielu iegūst no koka Strychnos nux-vomica, kurš aug Indijā un Āzijā. Šo vielu izmanto kā pesticīdu, bet tas arī var būt narkotisko vielu sastāvā, tādās kā heroīnā un kokaīnā. Saindēšanās pakāpe ar šo vielu ir atkarīga no vielas daudzuma nonākšanas organismā, bet, lai izsauktu smagu stāvokli, pietiek ar nelielu daudzumu šīs indes. Simptomi: muskuļu krampji, elpas trūkums un smadzeņu nāve pēc 30 minūtēm.
Arsēns
Arsēns ir 33. elements periodiskajā tabulā, no seniem laikiem arsēns bija sinonīms indei. Viņu bieži izmantoja politisko nāvju gadījumā, jo saindēšanās ar arsēnu atgādināja holēras simptomus. Arsēns skaitās kā smagais metāls, kura īpašības ir līdzīgas svinam un dzīvsudrabam. Lielos daudzumos arsēns var novest pie tādiem simptomiem: sāpes vēderā, krampji, koma un nāve. Nelielos daudzumos tas var izsaukt tādas slimības kā: vēzi, sirdsslimības un diabētu.
Patika redzētais? Iesaki draugiem
Nākamais raksts