-
- 5976 x
-
https://torno.lv/ScQINrj
Cilvēka veselība ir pats dārgākais, kas viņam var piederēt, bet bieži vien, tas tiek aizmirsts. Rūpējoties par veselību, Tu jutīsies labāk un to pamanīs arī apkārtējie.
Skaties tālāk un atklāj mītus un patiesību par mūsu zobiem.
Avots: infoniac.ru Raksta turpinājums
1.Cukurs ir kariesa galvenais iemesls.
Mīts un fakts. Patiesībā, patiesā problēma slēpjas skābē, ko izstrādā baktērijas mutes dobumā. Baktērijas barojas ar ogļhidrātiem, tajā skaitā ar cukuru. Rīsi, kartupeļi, maize un augļi arī satur ogļhidrātus. Kad jūs ēdat, produktus kuri satur ogļhidrātus, baktērijas aktivējas un izdala skābi, kas saēd zobu. Kā tikko tas notiek, baktērijas atrod sev drošu slēptuvi tur, kur netiek zobu suka un jūsu karies kļūs lielāks.
Bet kariesa iemeslu neietekmē ogļhidrātu daudzums, kurus jūs lietojat, bet gan laiks, kura gaitā jūsu zobi saskaras ar to. Ja jūs apēdīsiet daudz ogļhidrātu pusdienu laikā, tas tā būs viena liela iedarbība. Bet ja jūs pavadāt dienu, dzerot saldos dzērienus, tas pārvēršas par pastāvīgu iedarbību, kas ir daudz bīstamāka zobiem.
2.Skābu produktu, tādu kā citrons, iedarbība rada kariesu
Fakts. Skābi produkti, tādi, kā citroni, citrusu dzērieni vai bezalkoholiskie dzērieni nerada kariesu, bet tie iedarbojas uz zobu emalju. Skābes var izraisīt emaljas, kas aizsargā zobus, eroziju, padarot to mazāk stipru. Ja jūs zaudējat emaljas aizsardzību un tiek atkailināts dentīns, ir liels risks, ka zobā radīsies kariess.
3.Bērniem kariess rodas biežāk, nekā pieaugušajiem.
Mīts. Pēdējo 20 gadu laikā fluora ūdens un profilakses pasākumu iespaidā, izdevās samazināt skolas vecuma bērnu kariesu uz pusi.
Tomēr, tiek novērota kariesa attīstības paaugstināšanās vecāka gadagājuma cilvēkiem sakarā ar īpašiem apstākļiem. Atsevišķas zāles sausina mutes dobumu, samazinot siekalu daudzumu. Bet siekalas ir svarīga daļa cīņai ar kariesu, jo tās neitralizē skābi, tām ir dezinficējošas īpašības, noskalo baktērijas un neļauj pārtikai pielipt zobiem.
4. Aspirīns, kas pielikts pie zoba, noņem zobu sāpes.
Mīts. Tikai norijot aspirīnu, jūs varat samazināt zobu sāpes. Sakarā ar to, ka aspirīns ir skābs, tā pielikšana pie zoba var novest pie smaganu apdedzināšanas, izsaucot abscesu. Labāk to nedarīt! 5.Visas plombas ar laiku ir jāmaina.
Mīts. Amalgamu vai kombinēto plombu vajag mainīt, ja tā pēkšņi salūzt vai tai apkārt rodas kariess, vai arī, ja zobs ieplīst. Ja neviena no šīm problēmām nav radusies, jums var palikt viena un tā pati plomba dzīves garumā. Plombām, protams, arī ir savs kalpošanas laiks, bet tas atkarīgs no tādām lietām, kā zobu nolietotība un paradumiem attiecībā uz mutes higiēnu. Ja jūs tīrāt zobus divas reizes dienā ar fluora zobu pastu, izmantojat zobu diegu vai citu tīrīšanas līdzekli kaut vai reizi dienā, jūs varat sagaidīt mazāku kariesa daudzumu un jūsu plombas noturēsies ilgāk.
6.Ja jums radīsies kariess, jūs par to uzzināsiet
Mīts. Tas ir viens no lielākiem mītiem. Neliels kariess norit bez simptomiem. Sāpes, kuras mēs asociējam ar kariesu, rodas tad, kad kariess ir attīstījies un ir skarts nervs. Ļaujot kariesam attīstīties, jūs nodrošināt sev dārgākas procedūras, tādas, kā nerva izņemšana. Lūk kāpēc ir svarīgi regulāri apmeklēt zobārstu.
7.Kad zobi ir izārstēti, kariesa attīstība apstājas
Fakts. Jums var rasties kariess uz citiem zobiem, bet kariess, kuru izārstēja, vairs neatgriezīsies. Kā tikko jūs uzlikāt plombu un ja jūs tīrāt pienācīgi zobus, jums diez vai radīsies kariess tajā pašā vietā.
Bet speciālisti brīdina, ka dažreiz plomba noveco, un malas, kur tā saskaras ar zobu, sāk lūzt vai arī palīkt brīvākas tāpēc, ka jūs šīm vietām nevarat tikt klāt, bet baktērijas tur var nokļūt un kariess atsāksies.
8.Kariess visbiežāk rodas starp zobiem.
Fakts. Jebkurā vietā, kur baktērijas var noslēpties un kur jūs līdz viņām nevarat tikt ar zobu birstes un diega palīdzību, var rasties kariess. Piemēram, dziļās vadziņas priekšzobu aizmugurē ir ideāla vieta, kur var rasties kariess. Un protams, tas var rasties starp zobiem, kur zobu suka netiek klāt, bet daudzi cilvēki netīra zobu starpas.
9.Šķirbas starp zobiem veicina kariesa rašanos
Fakts. Ja jums ir nelielas šķirbas starp zobiem, un jūs tās nevarat iztīrīt, jums, iespējams radīsies kariess šajās vietās. Lielas šķirbas ir vieglāk tīrīt, un kamēr tās ir brīvas no baktērijām, tajās retāk rodas kariess.
10.Nolauzti zobi un plaisas zobos izraisa kariesu
Fakts. Ja plaisiņas un nolauzti zobi kļūst par baktēriju dzīves vietu, kur jūsu zobu suka tās nesasniedz, šie apgabali kļūst par iespējamo kariesa rašanās vietu. Pēdējā laikā biežāk sastopamas plaisas zobos, sakarā ar to, ka cilvēkiem ir paradums „griezt” zobus. Stress un uztraukumi noved pie šāda paraduma, kas ietekmē zobu stāvokli.
11.Jutīgi zobi nozīmē, ka jums ir kariess
Mīts. Zobu jutīgums nozīmē vien to, ka jums ir pārāk jūtīgi zobi vai arī smaganas atkāpšanās atkailināja daļu no saknes. Jums var būt nolauzts vai bojāts zobs vai arī jums ir nepieciešams izraut nervu. Ir daudz lietu, ieskaitot kariesu, kas var radīt zobu jūtīgumu.
12.Kariess ir galvenais iemesls, kāpēc ir jāizrauj nervs
Mīts. Izraut nervu ir nepieciešams tikai tādā gadījumā, ja nervus ir bijis bojāts. Neapstrādātais kariess var izraisīt nerva bojājumu, bet pastāv arī citi iemesli.
Plaisiņas, nolauzti zobi un citas zoba traumas var arī bojāt nervu. Dažreiz saspiežot žokli arī var traumēt zobu pietiekami stipri, lai pēc tam būtu nepieciešams zobu izraut.
13. Spēcīga sakošana vai arī „zobu griešana” var izraisīt kariesu
Mīts un dažreiz fakts. Spēcīga zobu sakošana un „zobu griešana” ir graujošas lietas, ko jūs nodarāt saviem zobiem. Parasti košļājot, zobi pieskaras viens otram uz milisekundi, radot ļoti mazu stresu. Bet zobu spēcīga sakošana un ”zobu griešana” rada stipru spiedienu uz zobiem ilgā laika posmā. Šis sasprindzinājums, galu galā, var radīt plaisas un citus bojājumus zobos. Ja šīs plaisas atkailina mazāk stipro dentīnu, kariess var rasties daudz ātrāk. Parasti šie paradumi rada nepieciešamību uzlikt kronīšus, lai atjaunotu ieplaisājušo zobu vai arī nepieciešams izraut nervu, lai izārstētu bojāto nervu.
14. Nav vērts uztraukties par kariesu piena zobos
Mīts. Piena zobi atstāj vietu pastāvīgiem zobiem, Ja neārstē kariesu piena zobiem, tas var novest pie nopietnām sāpēm un izraisīt abscesu.
Dažreiz infekcija izplatās uz citām ķermeņa daļām un retos gadījumos tas var izraisīt bēdīgas sekas.
15. Zobu tīrīšana un zobu diega izmantošana ir labākais veids kā novērst kariesu
Fakts. Tā ir patiesība! Profilakse ir atslēga veseliem zobiem. Vajag notīrīt baktērijas no zobiem, izmantojot zobu diegu un tīrīt zobus divas reizes dienā ar fluora zobu pastu. Ja jūs regulāri notīrāt baktērijas no visiem zobiem, jums nebūs kariesa.
Patika redzētais? Iesaki draugiem
Nākamais raksts
Pierakstīties iknedēļas jaunumiem
|