-
- 13006 x
-
https://torno.lv/RNgk6R0
Ir tādi orgāni cilvēka ķermenī, kuri ir zaudējuši savu nozīmi evolūcijas attīstības gaitā. Tie ir – cilvēka rudimentārie orgāni. Tādu dabas brīnumu eksistēšana mūsdienās nekādi nav pamatota, bet pastāvīgi dublējas no paaudzes uz paaudzi. Kaut arī vairākums no rudimentiem nav vajadzīgi, daudzi turpina pildīt cilvēkam noderīgas funkcijas.
Raksta turpinājums
Mēs tev pastāstīsim, kādi orgāni ķermenī ir rudimentāri un saista mūsdienu cilvēku ar viņa tālajiem senčiem.
Rudimentārie orgāni
1. Astes kauls
Astes kauls – tas ir nekas cits kā pati īstākā aste! Kādreiz tas kalpoja par līdzsvara orgānu un sociāliem signāliem. Vēl jo vairāk, šis rudimentārais orgāns ne mazāk svarīgs mūsu dienās. Tās priekšējā daļa nepieciešama muskuļu piestiprināšanai un mazā iegurņa saitēm.
Pie astes kaula stiprinās daļa no lielā sēžas muskuļa, kas atbild par gūžas locītavu. Astes kauls palīdz arī vienmērīgi sadalīt slodzi uz gūžām. Bieži mēdz būt, ka astes izaugums uz astes kaula saglabājas. Mūsu dienās var viegli un bez sekām atdalīt tādu nepatīkamu rudumentu.
2. Gudrības zobi
Šie pretīgie trešie dzerokļi tā vien bojā dzīvi visiem bez izņēmuma. Bet tie – paši īstākie rudimenti. Statistika stāsta, ka daudzi bērni šodien dzimst pat bez šo ļaundabīgo `astotnieku` aizmetņiem.
Kaut kad sen, kad cilvēks lietoja cietu barību, žokļi bija krietni lielāki, bet gudrības zobi bija galēji nepieciešams orgāns, kurš palīdzēja labāk sasmalcināt un sakošļāt ēdienu. Tagad, kad barība tiek pakļauta termiskai apstrādei, bet žokļi kļuvuši mazāki, gudrības zobiem tā vien pietrūkst vietas zobu rindā.
Tie aug kā labpatīk, traucējot kopējai mutes dobuma higiēnai. Tie vairāk ir pakļauti kariesa procesiem un vispār stāv pirmie rindā uz izraušanu. Bet, ja tev tomēr palaimējies ar veseliem ‘astotniekiem’, nesteidzies tos izraut. Nākotnē tie var kļūt par drošu atbalstu tiltveida protēzēm, piemēram.
3. Apendikss
Šis `mazulis` cilvēkam sagādā ne mazums rūpju. Apendektomijai pienākās ap 80 % no visām ķirurģiskām operācijām vēdera dobuma orgānos. Viduslaikos apendicīts tika uzskatīts par nāves spriedumu. Tad kāds labums ir no aklās zarnas tārpveida izauguma?
Mūsu senčiem tas deva iespēju sagremot rupjo barību, kā arī palīdzēja visa organisma funkcionēšanā. Mūsu dienās apendiks nepilda svarīgas gremošanas funkcijas, bet hormonālās, sekrēcijas un aizsargfunkcijas tas tomēr uztur.
4. Ausu muskuļi
Saprotams, kādēļ mūsu senčiem bija nepieciešami muskuļi, kuri ieskauj ausu gliemežnīcu: tie palīdzēja grozīt ausis, lai labāk sadzirdētu plēsoņu, sugas brāļu vai medījuma tuvošanos. Ausu muskuļi – rudimentāro orgānu klasisks piemērs. Un tomēr cilvēki, kuri spēj kustināt ausis, vēl arvien ir sastopami un izskatās tas visai smieklīgi.
5. Balsenes kabatas
Šie maisveidīgie padziļinājumi starp īstajām un neīstajām balss saitēm mūsu senčiem bija nepieciešami rezonansas skaņas veidošanai. Tas palīdzēja izveidot noteiktu skaņu sēriju sazināšanās mērķiem un aizsargāt balseni.
6. Piramīdveida vēdera muskulis
Tādam muskulim ir nozīme tikai somaiņu dzimtas dzīvniekiem. Daudziem cilvēkiem tā nav vispār. Bet laimīgajiem šī trijstūrveida muskuļa īpašniekiem tas palīdz savilkt vēdera balto līniju.
Diezin vai kādam gribēsies šķirties no sava apendiksa, ja tas ir vesels. To pašu var teikt arī par gudrības zobiem. Tomēr zināt par sava organisma īpatnībām ir ļoti noderīgi!
Neaizmirsti padalīties ar šo informatīvo rakstu ar draugiem soctīklos.
Patika redzētais? Iesaki draugiem
Nākamais raksts