Lūk, ko nozīmē svītru koda pēdējais cipars! Nekad to nebūtu iedomājies...

Advertisement
Advertisement


Mūsdienu dzīvi grūti iedomāties bez svītru koda izmantošanas. Liekas, ka ar šīm svītrainajām zīmēm apzīmēts it viss apkārt, un ka drīzumā tādā veidā sāks marķēt pat cilvēkus!


Kaut arī katrs ik dienu sastopas ar svītru kodu, maz kurš zin, priekš kā tie ir paredzēti un ko nozīmē cipari uz tiem.


Mēs uzzinājām par to vairāk un tagad padalīsimies ar tevi ar saņemto informāciju.

Raksta turpinājums
Izrādās, ka svītru koda svītrās iekodēti dati par preces nosaukumu, kas ļauj kasē ātri noteikt pirkuma cenu ar speciāla skenera palīdzību, tāpat arī automātiski saskaitīt visa čeka vērtību.

Rupji sakot, svītru kods – tas ir kārtas numurs veikala preču sarakstā, kuram pateicoties, datora programa acumirklī zin preces nosaukumu, tā cenu un veic pārdošanas uzskaiti.
Svītru kods var iztikt vispār bez cipariem, jo visa nepieciešamā informācija šifrēta svītrās, turklāt kodēšanas algoritms ar kaut ko līdzīgs Morzes ābecei. Cipari ir vajadzīgi tikai informācijas dublēšanai. Ja kaut kādu iemeslu pēc svītru kods būs bojāts un skeneris nevarēs to nolasīt, kasiere ievadīs vajadzīgos ciparus datorā.
Kaut arī pēc svītru koda nevar uzzināt par preces sastāvu, tomēr tā cipari satur daudz derīgas informācijas, piemēram, par ražotāju.
Pirmie 3 svītru koda cipari norāda valsti, kur izgatavota prece. Pie tam lielajām ražotājvalstīm var būt uzreiz vairāki numuri.

Nākošajos četros ciparos iekodēts ražotājs. Šo reģistrācijas numuru piešķir speciāla nacionāla organizācija. Tā kā četri cipari var apgādāt tikai 10 000 dažādu kombināciju, ekonomijas pēc viens numurs var tikt piešķirts uzreiz vairākiem nelieliem uzņēmumiem vienā nozarē.

Nākamie pieci burti satur sevī dienesta informāciju par produkta veidu. Katrs ražotājs nosaka šo numuru pēc saviem uzskatiem. Tur var būt iekodēts ne tikai produkcijas veids, bet arī tās masa vai iepakojuma tips, vēl šeit konkretizē fabriku, ja iepriekšējie 4 cipari bija vienādi vairākiem ražotājiem.

Pēdējais trīspadsmitais koda cipars ir kontrolcipars un atkarīgs no iepriekšējiem. Lai uzzinātu šī cipara nozīmi, vajag vispirms saskaitīt visus ciparus , kuri atrodas svītru koda pāra vietās, pēc tam iegūto skaitli reizināt ar 3, iegūtajam rezultātam pieskaitīt svītru koda nepāra skaitļu summu. Tad iegūtā skaitļa pēdējo ciparu atņemam no desmit. Iegūtais rezultāts būs kontroles cipars.
Skaidrības labad, izskatīsim kontroles cipara noteikšanu ar piemēru. pieņemsim, ka mums ir svītru kods:

4607009520018, kur 8 - kontroles cipars.

Saskaitām ciparus, kuri atrodas pāra vietās, bet summu reizinām ar trīs: 6+7+0+5+0+1=19;
19x3=57.

Saskaitam ciparus, kuri atrodas nepāra vietās:

4+0+0+9+2+0=15.

Tagad saskaitām iepriekš iegūtos ciparus: 57+15=72.

Ņemam pēdējo ciparu no iegūtā rezultāta, tas ir, divnieku un atņemam to no desmit:
10-2=8.

Ja rezultātā sanāk desmit, tad kontroles cipars būs nulle.
Daži uzskata, ka kontroles cipars kalpo tam, lai pasargātu pircēju no viltojuma, bet īstenībā tā ir paredzēta kam citam. Tā ir vajadzīga tikai tam, lai skanera automātika parliecinātos par lasījuma pareizību un neiesistu kasē marķēta vīna pudeli par minerālūdens cenu noberzta svītru koda dēļ.

Pēdējā laikā aizvien biežāk dizaineri cenšas radīt neparastu svītru koda formu, bet tā jau ir atsevišķa tēma. Ja informācija par ciparu nozīmi kodā tev izrādījās noderīga, padalies ar to ar saviem draugiem.

Patika redzētais? Iesaki draugiem

Nākamais raksts

Advertisement

Jaunākie komentāri

0 0 20:11 19.11Nikolajs
Atbilst diezgan precīzi.
0 0 19:34 10.11ARMANDS
Un kur tu dzīvo
0 0 19:33 10.11ARMANDS
Iedosi savu numuru
Advertisement

Pierakstīties iknedēļas jaunumiem

Tavs e-pasts
Pārpublicēšana tikai ar rakstisku atļauju | Kontakti | Noteikumi | Par sīkdatnēm | Pasaule caur vārdiem | Ceļotājs, kurš gandrīz ceļo | © Torno.lv 2012 - 2024