-
- 3381 x
-
https://torno.lv/R0tIs5n
Vai tev ir gadījies sastapties ar padzīvojušiem cilvēkiem, kuri ir neapmierināti par visu un visiem? Visbiežāk tas ir tādu vecīšu tips, kuri sadrūmuši sēž mājas priekšā, rupji izturās pret svešiem cilvēkiem transportlīdzekļos un sarīko skandālus sīkumu pēc tirgos un veikalos.
Raksta turpinājums
Agresīva uzvedība
No kā gan viņiem nedzīvojas mierīgi? Kāpēc katra jaunatnes rīcība viņos izraisa tikai dusmas un aizkaitinājumu? Un ko iesākt tādu veču radiem? Uz šiem jautājumiem izsmeļošu atbildi pacentās atrast ārsts psihoterapeits Andrejs Streļčenko.
Kāpēc veci cilvēki tik aizkaitināti?
`Dusmas liecina par paaugstinātu neaizsargātību, bet veci cilvēki, kā zināms – visneaizsargātākais sabiedrības slānis, īpaši mūsu valstī.
Taču dusmas var būt saistītas ne tikai ar bailēm. Tās ir vēl viens no vienkāršākajiem un iedarbīgākajiem veidiem piesaistīt sev uzmanību.`
Vai tiešām nevar pievērst uzmanību citādā veidā?
`Dusmas – tā ir vienkāršākā un dabiskākā reakcija, kura sākas no mūsu dzīvnieciskiem pirmsākumiem. Senajam cilvēkam agresivitāte kalpoja par svarīgu aizsardzības mehānismu. Tieši tāda reakcija deva iespēju izdzīvot.`
`Bet pozitīvas emocijas, tādas kā prieks, jautrība, sajūsma, mīlīgums – tās jau ir nevis dzīvniecisku, bet cilvēcisku jūtu izpausme, kuras radās ievērojami vēlāk, attīstoties civilizācijai. Tādēļ var izsekot tiešu saikni starp cilvēka garīgo attīstību un viņa emociju raksturu.`
Ārsts pastāv par to, ka lielākā daļa mūsu pensionāru nodzīvojuši ārkārtīgi grūtu dzīvi: pastāvīgs naudas trūkums, krīzes, pārdzīvojumi un personīgās traumas ir atstājušas neizdzēšamu zīmogu viņu psihē.
Cits eksperts, medicīnas zinātņu kandidāts Vadims Giglots, apgalvo, ka reizēm agresīva uzvedība var attīstīties uz vecuma vājprātības vai demences fona. Šajā gadījumā ir svarīgi konsultēties ar psihiatru vai gerontologu.
Ja tuva cilvēka aizkaitinātību nav izraisījusi slimība, bet psihoemocionāls stāvoklis (vientulības, trauksmes, nevajadzīguma jūtas), ir svarīgi izrādīt pacietību un pacensties par viņu parūpēties. Vajag biežāk uzzvanīt, apciemot, priecēt ar patīkamiem sīkumiem. Pēc kāda laika padzīvojušais skandālists noteikti atmaigs.
Obligāti padalies ar rakstu ar draugiem! Iespējams, tu palīdzēsi viņiem atrisināt ģimenes problēmas…
Patika redzētais? Iesaki draugiem
Nākamais raksts