Lūk, kāpēc mazgāt gaļu pirms gatavošanas ir nāvīgi bīstami!

Advertisement
Advertisement

Atnāc no tirgus, attin miesnieka rūpīgi satīto saini vai izņem vistas fileju no iepakojuma un tūlīt pat ienāk prātā doma: vai nenoskalot iegādāto produktu zem tekoša ūdens pirms gatavošanas? Šķiet, šī higiēniskā procedūra tikpat nepieciešama kā roku mazgāšana pirms ēšanas. Ja nu pēkšņi miesnieks nav tīrīgs, arī mušu tirgū netrūkst. Taču gaļas mazgāšana ne tikai nepalīdz atbrīvoties no iespējamām baktērijām, bet tās izplata pa visu virtuvi.

Raksta turpinājums
Tātad, vai gaļu vajag mazgāt? Mēs paskaidrosim, kāpēc tikko pirktu gaļu nekādā gadījumā nedrīkst pakļaut tādam pārbaudījumam! Lai kā rokas neniezētu, bet nevajadzētu.
Gaļas apstrāde

Katra saimniece zin, ka visi produkti pirms gatavošanas kārtīgi jānomazgā. Augļus, dārzeņus, olas – visu bez ierunām uz mazgāšanu. Un cik gan liels vilinājums ar gaļu izdarīt tāpat. Nav skaidrs, kur tā atradusies, nesaprotams, kurš to aizticis un kādas mušas uz tās sēdējušas! Taču kulinārijas lietu speciālisti vienā balsī apgalvo, ka, lai kādu gaļu tu nebūtu nopircis, to mazgāt kategoriski nedrīkst.

Veltīgos mēģinājumos nomazgāt no gaļas kaitīgās baktērijas, tu tikai pasliktini situāciju. Iedomājies, kā visas šīs mikroskopiskās baktērijas kopā ar ūdens molekulām iekļūst tev tieši mutē, nokļūst uz ādas, apkārt izlietnei, uz citiem produktiem un pat uz apģērba.
Rēķinoties ar to, ka tu taisies gaļu gatavot nevis ēst jēlu, to mazgāt nav nekādas nozīmes – visas baktērijas labi ies bojā siltuma iedarbībā. Ko nevar teikt par baktērijām, kuras nokļuvušas uz virtuves piederumiem, piedevām tik pamatīgi, ka to iznīcināšanai nāksies veikt ne vienu vien pamatīgu tīrīšanu. Tieši šie inficētie virtuves priekšmeti vēlāk var kalpot kā nopietnas saindēšanās avotu ar pārtiku.
Īpaši tas attiecās uz vistas gaļu, jo tieši tā visbiežāk ir salmonellas infekcijas iemesls. Vistas gaļas mazgāšanas laikā ūdens pilieni aizlido līdz 1 metra attālumam. Ja tu vēl aizvien šaubies, paskaties uz slavenu šefpavāru gatavošanas manieri, kuri gaļu nekad nemazgā, bet obligāti mazgā rokas pēc saskares ar to.
Ir vēl viens arguments, kurš tevi pārliecinās nemazgāt gaļu iepriekš: ar ūdens strūklu, īpaši karsto, tu izjauc molekulāro sastāvu uz gaļas virsmas, līdz ar to bojā tās garšas kvalitāti. Citiem vārdiem, tāda gaļa nepaliks brūna, zaudēs savu garšu un aromātu. Tas ir, gaļa tikai sautēsies, bet, kamēr viss šķidrums iztvaikos, sulīgais steiks vispār zaudēs visu savu sulu.
Ko iesaka šefs?

1. Kulinārijas termometrs – uzticams palīgs tavā virtuvē. Kolīdz sulīgā gabaliņa temperatūra iekšienē sasniegs 55 °C, esi pārliecināts – tavai veselībai nekas nedraud. Vārdu sakot, dažāda veida gaļai temperatūra, kurā iet bojā kaitīgās baktērijas, ievērojami atšķiras. Piemēram, liellopu gaļai pietiekoši 60 °С, bet vista jāuzkarsē līdz 75–80 °С.
2. Tā vietā, lai mazgātu gaļu, pēc pirkuma tās virsmu nosusini ar papīra dvieli un liec uz pannas. Papīru, ar kuru susināji gaļu, obligāti izmet, bet rokas kārtīgi nomazgā ar ziepēm zem karsta ūdens strūklas.
3. Nav ieteicams arī mazgāt gaļu, kas pirkta sasaldēšanai. Mazgāšana ne tikai nepaglābs no baktērijām, bet arī ievērojami samazinās tādas gaļas uzglabāšanas termiņu. Nosusini gaļu ar tiem pašiem papīra dvieļiem, iepako un droši liec saldētavā uzglabāšanai.
4. Pats galvenais – gaļu pērc tikai pie pārbaudītiem piegādātājiem! Labam gaļas gabalam nav jābūt nekādiem blakus aromātiem, izņemot svaigas gaļas aromātu. Taukiem jābūt baltiem, cūkgaļai rozā, bet liellopu gaļai – piesātināti sarkanā krāsā.

Brūngana nokrāsa norāda uz tās zaudēto svaigumu un dzīvnieka krietno vecumu. Obligāti patausti gaļu: uzliec gaļu uz līdzenas virsmas un uzspied ar pirkstu – svaiga gaļa ātri atgūs iepriekšējo formu, bet aizstāvējusies gaļa tā arī paliks saspiesta.
Bet, ja gaļas gabalu tomēr vēlies nomazgāt, dari to ļoti uzmanīgi, neizšļaksti ūdeni un pēc mazgāšanas kārtīgi izmazgā izlietni un visus tuvumā esošos virtuves piederumus. Ievēro mūsu rekomendācijas un nekādas baktērijas tev nebūs bīstamas!

Dalies ar šo izzinošo rakstu ar draugiem, iespējams, viņi vēl arvien mazgā nopirkto gaļu pirms gatavošanas, bet velti!

Patika redzētais? Iesaki draugiem

Nākamais raksts

Advertisement

Jaunākie komentāri

0 0 20:11 19.11Nikolajs
Atbilst diezgan precīzi.
0 0 19:34 10.11ARMANDS
Un kur tu dzīvo
0 0 19:33 10.11ARMANDS
Iedosi savu numuru
Advertisement

Pierakstīties iknedēļas jaunumiem

Tavs e-pasts
Pārpublicēšana tikai ar rakstisku atļauju | Kontakti | Noteikumi | Par sīkdatnēm | Pasaule caur vārdiem | Ceļotājs, kurš gandrīz ceļo | © Torno.lv 2012 - 2024