-
- 3680 x
-
https://torno.lv/RbKP5iS
Vai tu esi kaut reizi uzdevis jautājumu, kāpēc mīļākajos vasaras mēnešos – jūlijā un augustā – vienāds dienu skaits: jo pārējos to skaits mainās, bet februārī vispār 28. Kalendārs – ierasta lieta, bet ir taču iemesls, kāpēc tas tā ir izveidots? Tāpēc mums nāksies doties nelielā ekskursijā vēsturē.
Mēs dzīvojam pēc gregoriāņu kalendāra, kurš tika izdomāts vēl Senajā Romā. Jūlija Cēzara laikā pāra mēneši ieguva 30 dienas, nepāra – 31. Kad Jūlijs Cēzars nomira, Romas pilsoņi nolēma iemūžināt piemiņu par viņu kalendārā, nomainot mēnesi kvintilis uz jūliju.
Raksta turpinājums
Bet no kurienes radās 31 diena augustā, pajautāsi tu. Tam visam vainīga cilvēka augstprātība – nākošais imperators Oktaviāns Augusts arī vēlējās sava vārda mēnesi. Tādā veidā tūlīt pēc jūlija parādījās augusts un tīri pēc politiskiem apsvērumiem tāpat ieguva 31 dienu.
Tomēr, kalendārs nav no gumijas, tādēļ nācās diennaktis atņemt citam mēnesim. Par to kļuva februāris un tagad tam ir tikai 28 dienas. Šeit, starp citu, Jūlijs Cēzars arī pielika roku, ieviešot garo gadu sistēmu, kuros ir 366 dienas 365 vietā. Tas tika izdarīts tādēļ, lai kalendārais gads atbilstu Zemes griešanās periodam apkārt Saulei, bet tas sastāda 365 diennaktis un 6 stundas.
Kāpēc cieta februāris, zaudējot likumīgās diennaktis? Lieta tāda, ka pēc romiešu likumiem gads sākās nevis kā mums janvārī, bet martā, tādēļ februāris bija pēdējais gada mēnesis. Bet, ja pēdējais, tātad pāris dienas tam var atņemt. Lūk, tādas gregoriāņu kaislības!
Neaizmirsti padalīties ar šo rakstu ar draugiem, lai arī viņi uzzina, kāpēc jūlijā un augustā vienāds dienu skaits.
Patika redzētais? Iesaki draugiem
Nākamais raksts