Lūk, kāpēc būt par donoru ne tikai cienījami, bet arī ļoti labvēlīgi veselībai.

Advertisement
Advertisement

Būt par donoru – tā ir godājama lieta, iespēja palīdzēt citiem cilvēkiem un pat izglābt kādam dzīvību. Tikai asiņu nodošana cilvēkiem izraisa bailes, kuras tiek apvītas ar daudziem mītiem un iedomām. Vai vajag nodot asinis? Cik tas ir droši? Vai no tā ir labums pašam donoram?

 
Raksta turpinājums
Mēs atbildēsim uz šiem jautājumiem un pastāstīsim, kāpēc tomēr vajag nodot asinis un kļūt par donoru!

Kāpēc nodot asinis

Donoru asinis – tas ir vienīgais ārstnieciskais līdzeklis, kuru dotajā momentā nevar aizvietot ne ar ko citu. Tāpēc būt par donoru – tā ir cēlsirdīga un cienījama rīcība. Turklāt, regulāra asiņu nodošana , neskatoties uz dažādiem mītiem, ļoti noderīga paša donora veselībai. Ir veselas 11 priekšrocības tādai rīcībai!
1. Asinsrites stimulēšana

Daudzi ir saskārušies ar biezu asiņu problēmu. Šī problēma ilgu laiku var būt nemanāma, bet radīt daudz ļaunuma organismam, jo asinsrite pasliktinās, no kā cieš visi iekšējie orgāni. Artēriju nosprostojumi, insulti, infarkti – tas viss biezu asiņu dēļ. Būt par donoru var lieliski atrisināt šo problēmu, jo regulāra asins nodošana uzlabo asinsriti un novērš tādu problēmu rašanos.
2. Asiņu atjaunošana

Asinis visu laiku cirkulē organismā, piegādājot tā šūnām barības vielas. Tās pastāvīgi atjaunojas, veidojas jaunas asins šūnas. Tikai šis process ir samērā lēns, bet donoriem tas notiek daudz ātrāk. Asiņu atjaunošanās process sākas 48 stundas pēc asiņu nodošanas, jaunās šūnas pilnībā atjauno zaudēto apjomu. Šis process labi ietekmē donoru veselību.
3. Dzelzs līmenis asinīs

Zems hemoglobīna līmenis, tas nozīmē, zems dzelzs līmenis asinīs izraisa anēmiju. Organismu slikti ietekmē arī dzelzs pārlieks daudzums, līdz pat asinsvadu bojājumiem. Regulāra asins nodošana regulē dzelzs līmeni asinīs, to normalizē. Statistika rāda, ka tāds dzelzs regulēšanas veids labvēlīgi ietekmē visa organisma darbību un aizkavē sirds – asinsvadu slimību rašanos.
4. Dzīves ilgums

Eksistē pētījums, kas publicēts žurnālā Health Psychology, kurš pierāda, ka nesavtīga palīdzība citiem cilvēkiem pagarina dzīvi par 4 gadiem. Ja asins nodošana ir bez maksas, tā ir altruisma izpausme. Cenšanās glābt kāda cita dzīvību glābj tavu personīgo.
5. Onkoloģijas novēršana

Pētījumi rāda, ka augsts dzelzs saturs var kļūt par iemeslu brīvo radikāļu ietekmei uz organismu. Bet tieši brīvie radikāļi sekmē onkoloģisko slimību attīstību un priekšlaicīgu novecošanos. No tā izriet, ka normāls dzelzs līmenis organismu aizsargā no vēža. Bet mēs jau teicām, ka regulāra asins nodošana normalizē dzelzs līmeni.
6. Sirds lēkmju riska samazināšana

Daudzkārtēji pētījumi pierāda, ka regulāra asins nodošana samazina sirds lēkmju risku. Piemēram, vīriešiem iespējamība samazinās par 30%. Tas tāpēc, ka asiņu nodošana palīdz atbrīvoties no liekās dzelzs un atjauno asinis.
7. Aknu slimību novēršana

Dzelzs pārpalikums var uzkrāties aknās, kas paaugstina cirozes attīstības un aknu nepietiekamības risku. Ja tu esi pastāvīgs asiņu donors, tad dzelzs līmenis asinīs ir optimāls, kas pasargā tavas aknas no postošās ietekmes.
8. Asinsvadu aizsprostojuma riska samazināšana

Kad sliktā holesterīna līmenis asinīs pārāk augsts, rodas asinsvadu aizsprostošanās risks un bloķējas asins piekļuve audiem. Tas notiek dzelzs oksidācijas rezultātā uz asinsvadu sieniņām. Tā kā asins nodošana samazina dzelzs daudzumu, tad līdz ar to pazemina asinsvadu aizsprostošanās risku ar holesterīna trombiem.
9. Jaunības saglabāšana

Regulāri nododot asinis, tās atjaunojas. Regulāra šūnu atjaunošanās – jaunības ķīla. Pateicoties asins nodošanai, tu vari izskatīties krietni jaunāks.
10. Regulāras medicīniskās apskates

Asins ziedošana prasa iepriekšēju medicīnisku apskati. Pirms procedūras donoram mēra asinsspiedienu, temperatūru un nosaka hemoglobīna līmeni. Pēc nodošanas asinis iziet daudzas pārbaudes par infekcijas slimību izraisītāju iespējamo esamību tajās. To atklāšanas gadījumā donors par to tiek informēts. Bet tas dod iespēju zināt to, kas notiek tavā organismā.
11. Labs garastāvoklis

Kad mēs palīdzam citiem, mēs sajūtam savu nozīmību. Tā ir sava veida realizācija. Būt par donoru – tas ir veids palīdzēt citiem, izdarīt kaut ko labu. Bet tas uzmundrina un palīdz sevi un savu dzīvi mainīt uz labo pusi.

Lūk, tā var vienkārši palīdzēt citam cilvēkam un vienlaicīgi uzlabot savu dzīvi. Tā ka, ja tu sen esi domājis par to, lai nodotu asinis, ir pats laiks izlemt!

Visas šīs problēmas atrisina asins nodošana, bet nepaļaujieties tikai uz to. Mūsu asinsrites sistēma – lieta sarežģīta un samērā trausla, tai nepieciešama īpaša aprūpe. Tāpēc neaizmirsti laiku pa laikam nodot asins analīzes un obligāti pārbaudīt, vai tev nav problēmas ar asiņu viskozitāti. Sargi sevi!

Bet cik sen tu pats esi nodevis asinis? Kā attiecies pret asins nodošanu? Pastāsti mums komentāros!

Patika redzētais? Iesaki draugiem

Nākamais raksts

Advertisement

Jaunākie komentāri

0 0 20:11 19.11Nikolajs
Atbilst diezgan precīzi.
0 0 19:34 10.11ARMANDS
Un kur tu dzīvo
0 0 19:33 10.11ARMANDS
Iedosi savu numuru
Advertisement

Pierakstīties iknedēļas jaunumiem

Tavs e-pasts
Pārpublicēšana tikai ar rakstisku atļauju | Kontakti | Noteikumi | Par sīkdatnēm | Pasaule caur vārdiem | Ceļotājs, kurš gandrīz ceļo | © Torno.lv 2012 - 2024