-
- 2375 x
-
https://torno.lv/xSMhpx1
1856. gada 10. jūlijā, Smiljenē (mūsdienu Horvātijā) piedzima nākamais izgudrotājs Nikola Tesla. Pēc tik daudziem gadiem viņa vārdu atceras. Izgudrotājs, inženieris, ģēnijs, kuru daudzi pazīst kā maiņstrāvas izgudrotāju, joprojām ir cilvēks - mīkla. Par viņu filmē dokumentālās filmas un cenšas atklāt tos noslēpumus, kurus viņš aiznesis sev līdzi kapā.
Mēs tev pastāstīsim par viņa 10 ģeniāliem izgudrojumiem.
Raksta turpinājums
Teslas spole
Nikola sapņoja par bezvadu elektrības pārraidi, un tas bija iemesls spoles izgudrošanai. Savukārt, tai bija divas spoles, starp kurām veidojas elektriskie loki. Šai ierīcei bija ievērojama nozīme, lai izprastu elektrības dabu. Tagad Teslas spole tiek izmantota, lai popularizētu zinātni daudzos dabas zinātņu muzejos visā pasaulē.
Pastiprinošais raidītājs
Ar vienu spoles izgudrošanu Tesla neapstājās un izstrādāja tās paplašinātās versijas projektu. Ar finansiālu palīdzību Nikola Tesla kalnos uzbūvēja spēcīgu spoli un nosauca to par “pastiprinošo raidītāju”. “Raidītājs” bija spējīgs laist zibeni četrdesmit metru garumā. Agrāk šādu rezultātu neviens nebija sasniedzis.
Pēc šīs ierīces parauga tika izveidots Vordenklifas tornis, kam vajadzēja nodrošināt bezmaksas elektrību visā pasaulē, bet finansējums tika pārtraukts, un projekts, diemžēl, bija slēgts.
Teslas turbīna
Divdesmitā gadsimta sākumā automobiļi tika aprīkoti ar iekšdedzes virzuļdzinējiem. Teslas turbīna ir bezvirzuļu dzinējs, kas darbojas ar gludo disku kustību. Turbīnai bija milzīga efektivitāte salīdzinājumā ar DVS. Iekārta bija revolucionāra un ļoti perspektīva, bet tā neiederējās konservatīvu autogigantu vidē.
Ēnu fotogrāfija
1895. gadā Viljams Konrāds izgudroja rentgena starus. Neilgi pirms tam Tesla veica savus pētījumus par stariem, ar kuriem var fotografēt kaulus un ne tikai. Ugunsgrēks iznīcināja visus pētnieka darbus, bet vēlāk Nikola izgudroja savu “X-staru” versiju, izmantojot vakuumcaurules. Šī tehnoloģija tika saukta par “ēnu fotogrāfiju”.
Radio
Nikola Tesla izstrādāja radio tajā pašā laboratorijā, kas pēc tam nodega, tāpēc Tesla kā radio izgudrotājs formāli neskaitās. Bet tieši viņš izgudroja radio agrāk par itālieti Džuljemo Markoni, kurš pēc tam ar ietekmīgiem partneriem raidīja radiosignālu pāri Atlantijas okeānam. Galu galā, neizskaidrotu iemeslu dēļ, Patentu birojs piešķīra formāli izgudrojuma tiesības tieši Markoni.
Neona lampas
Tesla nav neona lampu pirmatklājējs, bet tieši viņš uzlaboja gaismas ieguves tehnoloģiju. Tagad, pateicoties ģēnijam, mēs redzam reklāmu un izkārtnes ar neona apgaismojumu, un tehnoloģijas nav mainījušās līdz šai dienai.
Niagāras HES
XX gadsimta beigās Tesla apsteidza Tomasu Edisonu, stādot priekšā kompāniju, kura gribēja izmantot Nagaras ūdenskrituma elektrības izstrādei, maiņstrāvu. Pēc trim gadiem staciju uzbūvēja un veiksmīgi iedarbināja. HES apgādāja ar elektroenerģiju Bufalo pilsētu un pēc tam arī Ņujorku. Tā bija pirmā spēcīgā rūpnieciskā elektrostacija.
Asinhronais dzinējs
Asinhronais dzinējs atšķiras ar savu vienkāršību un ilgmūžību. Tas sastāv no divām galvenajām daļām: rotora un statora. 1888. gadā šādu dzinēju izveidoja divi izgudrotāji - Nikola Tesla un Galileo Feraris. Pēdējais apsteidza savu oponentu tikai uz diviem mēnešiem. Tagad šie dzinēji darbojas dažos sadzīves aparātos.
Teleautomāts
1898. gadā Tesla konstruēja izgudrojumu ar dīvainu nosaukumu “teleautomāts”. Ierīcei nebija patenta, jo Patentu birojs neticēja viņa eksistencei. Patiesībā, tas bija pirmais kuģis ar radiovadību. Agregāts bija kuteris, kas tika kontrolēts ar tālvadības pulti. Tesla varēja kustināt skrūvi un regulēt apgaismojumu, atrodoties attālumā no ierīces, kas tolaik zinātnē bija liels solis uz priekšu.
Maiņstrāva
Maiņstrāvas izgudrojums ir noteicošais cilvēces vēsturē. Vēl viens slavenais izgudrotājs un uzņēmējs Tomass Edisons bija līdzstrāvas adepts un lika noticēt Amerikai, ka nekādas alternatīvas nevar būt. Bet Nikola Tesla zināja par pastāvīgo strāvu un spēja izstrādāt mainīgo. Vēl ilgus gadus starp vīriešiem norisinājās “strāvu karš”, bet galu galā Tesla uzvarēja, un visa pasaule sāka izmantot maiņstrāvu kā ērtāko lielos attālumos.
Īsts sava laika ģēnijījs. Padalies ar draugiem, ar šī ģēnija izgudrojumiem.
Patika redzētais? Iesaki draugiem
Nākamais raksts