Ko darīt aizrīšanās gadījumā, ja blakus neviena nav? Glābt sevi!

Advertisement
Advertisement

Katram ir gadījies dzīvē, ka ēdiens nejauši nonāk elpceļos, nevis barības vadā, bet parasti šo problēmu var atrisināt atklepojoties. Diemžēl pastāv arī tādas situācijas, kad neuzmanības dēļ cilvēks var zaudēt savu dzīvību. Mēs esam pārliecināti, ka katram ir jāapgūst pirmās palīdzības iemaņas, neatkarīgi no vecuma un nodarbošanās. Pēc šī raksta izlasīšanas Tu vairs nesitīsi draugam pa muguru, ja viņš aizrīsies, bet gan rīkosies citādāk...

 

Mūsu redakcija iemācīs Tevi, kas jādara aizrīšanās gadījumā, un šīs prasmes Tev noteikti noderēs nākotnē.

 

Raksta turpinājums
Ko darīt, ja esi aizrijies?

Aizrīšanās jeb asfiksija rodas, ja elpceļos nokļūst kāds svešķermenis. Ja nesāksi rīkoties laicīgi, Tu vari pazaudēt laiku, kurš ir cietušā veselības vai pat dzīvības vērts.

Sirds sistas lēnāk, cilvēks zaudē samaņu. Ja smadzenes nesaņem pietiekamo skābekļa daudzumu, jau pēc 3 minūtēm cietušā organismā darbība tiek iztraucēta, savukārt vēl pēc minūtes cilvēks mirst. Skan biedējoši, vai ne? Galvenais - neapjūc šādā situācijā un palīdzi! Tu intuitīvi sāksi pielietot primitīvākos pirmās palīdzības paņēmienus, tāpēc varēsi nekavējoties sniegt nepieciešamo palīdzību.
Aizrīšanās pazīmes.

Ja tu nebiji klāt, kad nelaimes gadījums ir noticis, un nezini, kas kļuva par nosmakšanas iemeslu, šīs pazīmes palīdzēs Tev viegli noteikt, vai cietušā elpceļos ir kāds svešķermenis.
1. Mokošs klepus, sārti vaigi un asarošana.
2. Cietušajām rodas panika, bailes no nāves un uztraukums.
3. Cilvēkam ir grūti elpot, vai arī viņš neelpo vispār.
4. Āda maina krāsu no sārtās uz zilo.
5. Beigu stadija - bezsamaņa. Cietušais neelpo, sākas problēmas ar sirdi, rezultātā iestājas klīniskā nāve.
Pirmā palīdzība aizrīšanās gadījumā.

Cenšoties palīdzēt, cilvēki nereti sit cietušajam pa muguru, kas patiesībā var beigties ļoti, ļoti bēdīgi! Sitot pa muguru, ”glābējs” tikai bīda svešķermeni tālāk.

Sākumā ir jānoskaidro, vai cietušais elpo. Ja viņš elpo un klepo pie reizes - ar to pietiek, lai dabūtu nelielo traucēkli ārā no elpceļiem. Ja 30 sekunžu laikā asfiksijas pazīmes tikai palielinās, ir jāizsauc ātrā palīdzība un pēc iespējas operatīvāk jāizmanto Heimliha paņēmiens.
Ja cietušais ir samaņā, apķer viņu no aizmugures ar abām rokām. Vienas rokas pirkstus saliec un uzliec to starp cietušā nabu un krūtīm. Otru plaukstu uzliec virs dūres. Spēcīgi spied dūri cietušā vēderā, saliekot rokas elkoņos.

Centies nespiest uz krūškurvi. Nepieciešamības gadījumā augstākminēto paņēmienu atkārto dažas reizes, kamēr elpceļi netiks atbrīvoti. Ja svešķermenis ir atbrīvojis traheju, cilvēks atsāks elpot, mainīsies sejas krāsa.

Ja cietušā ir grūtniece, spied dūri nevis vēderā, bet gan krūškurvja vidū. Rīkojies ļoti uzmanīgi.
Ja cilvēks ir bezsamaņā vai Tu nevari apķert viņu no aizmugures, ir jārīkojas sekojoši: cietušais ir jānovieto guļus uz muguras, apsēdies viņam virsū. Cietušā galva nedrīkst būt pagriezta uz sānu! Plaukstu novieto starp nabu un krūtīm, otru roku uzliec virsū. Izmantojot sava ķermeņa svaru, enerģiski spied uz cietušā vēderu, virzoties uz diafragmas pusi - uz augšu.

Šo darbību veic atkārtoti, kamēr svešķermenis neatbrīvos elpceļus. Šo paņēmienu varēs iegaumēt pat bērns! Zinošs mazulis laicīgi varēs palīdzēt vecākiem, ja tuvumā nebūs pieaugušo cilvēku.
Ja Tu tomēr vēlies uzsist pa muguru, dari to pareizi! Ja cilvēks ir samaņā, ir noliec cietušā ķermeņa augšdaļu paralēli grīdai. Novieto delnu starp lāpstiņām un uzsit pa muguru galvas virzienā. Šī metodē palīdzēs atbrīvot cietušā elpceļus.
Ja cilvēks joprojām ir bezsamaņā, nekavējoties jāveic sirds un plaušu reanimācija. Pieliec pie cietušā galvas kaut ko aukstu, piemēram, pudeli ar auksto ūdeni, ledu vai saldētos dārzeņus. Tas palīdzēs smadzenēm ilgāk uzturēt dzīvību nelaimes gadījumā.
Heimliha paņēmienu var pielietot arī sev pašam. Ja ir noticis nelaimes gadījums un neviena nav blakus, ir jānovieto rokas starp nabu un krūtīm tā, it kā Tev palīdzētu kāds cits.

Ātri un ritmiski iesit ar dūri, virzot to iekšā un uz augšu. Ja ir nepieciešams, atkārto to dažas reizes. Lai glābtu sevi, noderēs jebkas: uz nepieciešamo vēdera apgabalu var spiest ar kādu horizontāli novietoto mēbeļu daļu vai priekšmetu (piemēram, krēsla atzveltni vai galda malu) un veikt stiprus grūdienus uz augšu.
Labākā aizrīšanās profilakse ir drošības noteikumi un etiķete. Nevajag runāt ar pilnu muti, smieties ēdienreizes laikā. Rūpīgi košļā ēdienu un atceries par pirmās palīdzības paņēmieniem - tas viss pasargās Tevi un apkārtējos no nelaimes.

Ceram, ka Tu apgūsi pirmās palīdzības paņēmienus aizrīšanās gadījumā, bet ar šo svarīgo informāciju dalīsies ar draugiem.

Patika redzētais? Iesaki draugiem

Nākamais raksts

Advertisement

Jaunākie komentāri

0 0 20:11 19.11Nikolajs
Atbilst diezgan precīzi.
0 0 19:34 10.11ARMANDS
Un kur tu dzīvo
0 0 19:33 10.11ARMANDS
Iedosi savu numuru
Advertisement

Pierakstīties iknedēļas jaunumiem

Tavs e-pasts
Pārpublicēšana tikai ar rakstisku atļauju | Kontakti | Noteikumi | Par sīkdatnēm | Pasaule caur vārdiem | Ceļotājs, kurš gandrīz ceļo | © Torno.lv 2012 - 2024