Katrs gādīgs vecāks pateiks šīs 10 frāzes savam bērnam! Citādi visa mācība kaķim zem…

Advertisement
Advertisement

Kādas atmiņas tev rodas, kad tu domā par skolu? Pirmais septembris, jautri bērniņi, draudzīga klase, draugi uz visu mūžu…daudziem, diemžēl, viss tā nav. Manas atmiņas par skolas dzīvi nepavisam nav saulainas. Man skola vienmēr bija kā slogs. Un pat ne mācību un mājas uzdevumu dēļ, kā problēmu dēļ ar vienaudžiem un socializāciju.


Un es esmu pārliecināta, ka tajā es neesmu vientuļa. Daudzi skolu neieredz līdz pat šim laikam un katram savs iemesls. Vieniem bija nepanesama celšanās no rītiem, citiem – mājas uzdevumu kaudze, vēl citiem – neciešami skolotāji. Un tas viss šausmīgs stress mazajam un dzīvei nesagatavotajam bērnam.

 

Man nekas cits neatliek kā samierināties ar to, ka neviens man nepaskaidroja fundamentālas un nepieciešamas lietas, kuras mani sagatavotu skolai un palīdzētu izvairīties no stresa situācijām. Taču citiem bērniem viss vēl var izvērsties citādi. Un šodien mēs vēlamies padalīties ar tevi ar labiem padomiem, kurus vajag dot saviem bērniem pirms skolas. Cik žēl, ka man to nepaskaidroja…

Raksta turpinājums
Kā sagatavot bērnu skolai

10 svarīgas frāzes, kuras jāpasaka bērnam

1. Atzīmes – tie ir tikai cipari

“Tavs prāts un intelekts netiek mērīts ar atzīmēm. Daudz svarīgāk ir tas, ko tu apgūsi, iemācīsies, iegaumēsi. Tas vienmēr paliks ar tevi, bet atzīmes paliks par cipariem uz papīra un nekas vairāk. Tiecies uz zināšanām, atklājumiem, sasniegumiem,” – ir ļoti svarīgi šo domu nostiprināt bērnā, lai viņš sev nepārmestu par katru zemu atzīmi. Jo atzīmes – lieta ļoti subjektīva un bieži vien visai netaisnīga.
2. Nevajag censties iedraudzēties ar visiem, pietiekoši būt draudzīgam

“Ja tu atradīsi uzticamu un labu draugu – tas būs lieliski. Bet tā notiek ne vienmēr, mēdz būt arī tā, ka kolektīvā vienkārši nav cilvēka, kurš varētu kļūt par tavu draugu. Nevajag izmist un censties iedraudzēties “vismaz ar kādu”. Esi draudzīgs ar visiem, kaut kad tu atradīsi savu draugu.”

Piekrīti, nebūtu slikti to apzināties agrāk. Kāpēc gan to bērnam nepaskaidrot, pirms viņš sastapsies ar grūtībām?
3. Neļauj darīt sev pāri

“Tu ienāksi kolektīvā, ar kuru tev nāksies pavadīt nākošos 11 savas dzīves gadus. Katrs no šiem cilvēkiem ir personība ar savu raksturu. Tikai nevajag nevienam pielāgoties, ar to pazemojot sevi. Pacenties iedzīvoties kolektīvā, ieņemt savu vietu, bet nekad neļauj sev darīt pāri.”

Iemāci bērnam būt godīgam, cienīt sevi un citus. Viņam ir jāsaprot, ka divkosība – tas ir nepareizs virziens.
4. Neiesaisties apsmiešanā

“Notiek situācijas, kad klasē vienu bērnu pazemo citi bērni. Lūdzu tevi, nekad nenostājies apvainotāju pusē. Labāk pastāsti par to man, mēs pamēģināsim to noskaidrot.”

Kas skolā var būt sliktāks par apsmiešanu? Nekas, īpaši, ja apsmej tevi. Vajadzīgs, lai bērns saprastu, cik tas ir slikti un ka viņš par to ar tevi var parunāt jebkurā gadījumā.
5. Neviens nevar smieties par tevi. Pat skolotājs

Esi kādreiz sastapis skolotājus, kuriem patīk pajokoties par skolniekiem? It kā nekas slikts, ja šie joki nav ļauni un neaizvaino bērnu. Pastāsti bērnam, ka, ja viņu aizvaino šie jociņi, tas ir nepareizi.
6. Skolotājs nav absolūtā autoritāte

Neviens nesaka, ka skolotājs nav jāciena, nē. Vienkārši skolotāji ir tādi paši cilvēki kā visi pārējie. Viņi mēdz būt ne visai gudri, muļķīgi un reizēm kļūdās. Es nesāktu bērnam iegalvot, ka skolotājam vienmēr ir taisnība. Bērnam ir tiesības uz savu viedokli. Protams, ir skolotāji, kuri spēj kļūt par īstiem skolotājiem un atnākt palīgā jebkurā situācijā.

Ir svarīgi bērnam iemācīt cieņu, bet nevajag viņam ieskaidrot to, ka skolotāja vārdi – tā ir pēdējās instances patiesība.
7. Тas, ka esi mazs, nav iemesls tev darīt pāri

Ataust atmiņā gadījums ar meitenīti, kura nevarēja ilgi ciest, viņai vajadzēja biežāk iet uz tualeti, bet skolotāja viņu nelaida. Meitenīte apčurājās visas klases priekšā un kļuva par apsmiekla upuri. Bērnam ir jāsaprot, ka tas ir nepareizi un neviens nedrīkst ar viņu tā izrīkoties. Pastāsti bērnam, ka viņam ir tiesības un neviens nevar tās ierobežot.
8. Теv nevar draudēt

“Atņemšu un atdošu semestra beigās.” “Aizvāc matus, citādi es tev tos nogriezīšu.” Neviens nevar sacīt šos vārdus tavam bērnam. Ne skolotājs, ne vienaudži nevar viņam draudēt. Iemāci to viņam.
9. Теvi nevar nelaist uz nodarbībām

“Skolotājs nevar tevi nelaist uz nodarbībām , tāpēc ka tu esi apģērbies ne tā, kā viņam gribētos. Un, ja pat tu esi aizmirsis maiņas apavus – tas nav pasaules gals. Nevajag dumpoties vai runāt pretī skolotājam. Konflikts nevienam neies labumā. Vienkārši proti sevi aizstāvēt.”
10. Es vienmēr esmu tavā pusē un spēšu tevi aizstāvēt

Lai kas nenotiktu, bērnam ir jāzina, ka tu esi viņa pusē. Tu – viņa atbalsts un aizsardzība jebkurā situācijā. Iemāci bērnam tev uzticēties, lai būtu iespēja atnākt viņam palīgā vajadzīgajā brīdī.
Katra vecāka galvenā misija – rūpes par savu bērnu. Un nav jau grūti pateikt bērnam visas šīs frāzes. Var būt, kā reiz tās viņu paglābs no vilšanās, kuru izraisīs skola. Ceram, taviem bērniem būs tikai labas atmiņas par skolu.

Kā tu uzskati, kas bērnam jāsaka, lai viņu sagatavotu skolas dzīvei? Tev ir kādi dzīves padomi? Obligāti padalies ar mums komentāros!

Patika redzētais? Iesaki draugiem

Nākamais raksts

Advertisement

Jaunākie komentāri

0 0 18:55 20.04Valdis
Uzraksti LATVIEŠU valodā! Šo apģērba gabalu sauc par Žaketi!!
0 1 15:14 30.03Una
Manuprāt ši kūka ir viegli pagatavijama es iesaku šo kūku noteiktj un personām kurām garšo iesaku nogaršot arī šokolādes desu.
0 0 10:06 21.03Enija
haha
Advertisement

Pierakstīties iknedēļas jaunumiem

Tavs e-pasts
Pārpublicēšana tikai ar rakstisku atļauju | Kontakti | Noteikumi | Par sīkdatnēm | Pasaule caur vārdiem | Fotogrāfija & video | Ceļotājs, kurš gandrīz ceļo | © Torno.lv 2012 - 2024