-
- 2982 x
-
https://torno.lv/RWsAR10
Lielākā daļa mammu un tēvu nopietni satraucas, saskaroties ar dažādām lietām viņu bērnu uzvedībā. Kāds mīlošs vecāks nejutīsies bezpalīdzīgs, ja piemēram viņa meitai būs problēmas ar uzticēšanos, viņa visu laiku ir nepārliecināta un šaubās par sevi. Vai arī dēls ir tik ļoti neparedzams visās situācijās, ka sāc baidīties par viņa nākotni - par ko viņš izaugs?
Tu centies būt par labu vecāku un pieliec visas pūles, lai pareizi izaudzinātu savu bērnu. Izrādās, ka var kļūt viņam par īstu draugu un par garīgo piemēru. Šim nolūkam ir nepieciešams labāk izprast savu bērnu un nepieļaut kļūdas audzināšanā.
Raksta turpinājums
Dipaks Čopra - pazīstams ārsts - endokrinologs, rakstnieks, grāmatas, par garīgo pašpilnveidošanos, autors.
Bērnu attīstības un izglītošanas īpatnības
Zīdaiņa vecums līdz 1 gadam
Šajā laikā bērnam ir vajadzīga mīlestība, maigums un uzmanība. Viņš vēlas, lai viņu biežāk ņemtu rokās, pieskartos, spēlētos un veltītu viņam visu savu laiku. Tā rezultātā bērnam formulējas uzticēšanās - uzticība citu labajiem nodomiem.
PAMATVAJADZĪBAS
1. Rūpes
2. Aprūpe
3. Barošana
4. Drošība
5. Patstāvība
6. Stabilitāte
Pirmie soļi, 1 gads - 2 gadi
Šajā bīstamajā laikā mazais cilvēks vispirms sajūt atdalīšanu no saviem vecākiem un atzīst ”Es esmu”. Viņš ir ziņkārīgs un pieprasa brīvību, bet joprojām nav pārliecināts un baidās. Tāpēc ir ļoti svarīgi parādīt bērnam, ka pasaule ir droša.
STABILAI BĒRNA IZAUGSMEI IR SVARĪGI
1. Veiciniet bērna neierobežotu attīstību.
2. Māci novērtēt brīvību, neskatoties uz ievainojumiem.
3. Izvairies viņa traumas saistīt ar to, ka viņš ir slikts, vājš un nespēj pārvarēt grūtības vai ka viņš ir apdraudēts.
Bērnudārzs, 2 gadi - 5 gadi
Zināšanu un izpētes periods bērna dzīvē, viņa personība paplašinās no ”Es esmu” uz ”Es varu”. Šajā posmā viņš attīsta pašvērtējuma, neatkarības un izaugsmes sajūtu, viņš piedzīvo uztraukumu, apzinās pasauli, un uzņemas iniciatīvu.
Jau ir iemācījies lietot vārdu ”nē” , viņš uzskata, ka viņš ir visvarens, paziņo par sevi kliedzot, ar nepaklausību. Ir bīstami ierobežot šo enerģiju, labāk ir novirzīt to uzdevumiem un testiem, kas māca līdzsvaru. Apspiežot viņa paša spēku, tu no bērna neizaudzināsi spēcīgu, inteliģentu cilvēku, kurš var būt gatavs jebkādiem pārbaudījumiem.
Jāņem vērā šīs pirmsskolas vecuma bērnu audzināšanas iezīmes.
ĻAUJ BĒRNAM
1. Brīvi pētīt un attīstīties
2. Slavē, atbalsti viņa iniciatīvas un centienus.
3. Ierobežo ar prātu
4. Novirzi negatīvas darbības, nevis apspied un salauz tās.
Pirmsskolas vecuma bērns, sākumskolas klase 5 - 8 gadi
Šī vecuma kritiskais moments ir pirmreizēja socializācija, bērna smadzenes ir tik sarežģītas un aktīvas, ka tā asimilē un pārbauda neskaitāmus dažādus abstraktos jēdzienus. Viņam patīk dalīties un baudīt citas personas tuvumu, atstājot viņu savā pasaulē.
Drošības sajūta ir tieši saistīta ar patiesumu. Ja bērns melo, tad viņam ir bailes tikt sodītam, un cenšas to pārvarēt. Nesteidzies ar sodīšanu, bet iemāci viņam, ka būt patiesam ir jauki, un slavē viņu par godīgumu.
ŠAJĀ PERIODĀ IR NEPIECIEŠAMS
1. Atbalstīt bērna iniciatīvu visos iespējamos veidos.
2. Atklāt un attīstīt viņa spējas un talantus.
3. Identificēt darbības jomas un palīdzēt gūt panākumus tajās.
4. Veicināt ziedošanu, dalīšanos, cilvēcību, pieņemšanu, sirsnību.
5. Vienmēr parādīt mīlestību un uzmanību.
Agrīnais pusaudža vecums 8 - 12 gadi
Šis laiks vecākus priecē visvairāk no visiem, jo viņi redz kā bērnam attīstās identitāte, neatkarība, ir hobiji, simpātijas un antipātijas, entuziasms, atklāta mīlestība pret zinātni vai mākslu. Diktatūras vietā pašlaik visveiksmīgāk mācās balstoties uz pieredzi.
Neuzspied noteikumus, labāk izskaidro bērnam ”kā tas strādā” un ”kāpēc viss notiek tieši tā”. Paskaidro bērnam, ka viss ir jādara tā, lai viņš justu, ka tas ir labi.
ŠAJĀ ETAPĀ SVARĪGI BŪS
1. Vecāku dalība
2. Izpratne
3. Atbalsts
Agri jaunie gadi, 12-15 gadi
Laiks, kad bērnība beidzas, un sākas pusaudža vecums. Sarežģīts personības radīšanas periods, kad bērns vairs nav bērns, bet arī nav pieaugušais. Bērnu nevainību aizvieto pubertāte, un vecāku vajadzības vairs nav iespējams apmierināt.
Jauniešiem jau ir raksturīga pašapziņa, eksperimentēšana, atbildība. Viņš bieži ir kautrīgi, nestabili, emocionāli nelīdzsvaroti, kategoriski savā spriedumā.
ŠAJĀ LAIKĀ PACENTIES
1. Uzturēt uzticamas attiecības ar pusaudzi
2. Esi elastīgs, pacietīgs, neesi kategorisks
3. Sarunā un ej uz kompromisiem
4. Ļauj viņam sajust, ka viņu pieņem tādu, kāds viņš ir
Vecākais pusaudža vecums 15 - 18 gadi
Pilnīga pašapziņa un personības veidošanās. Tagad bērnībā gūtās mācības sāk nest augļus - saldus vai rūgtus. Bērns, kurš dodas pasaulē ar garīgajām zināšanām, atspoguļos viņa vecāku lepnumu un uzticēšanos.
Ja tu labi tiki galā ar savu lomu, bērnībā tika radīta veselīga, visaptveroša personība. Vienkāršākais veids kā noskaidrot vai tas ir izdevies, vai nē, ir noskaidrot, vai bērns izrāda entuziasmu un iedvesmu.
Visu iepriekš minēto var samazināt līdz vienam noteikumam: ņemt vērā šīs bērnu audzināšanas iezīmes un dot bērnam tik daudz mīlestības cik vien tu vari viņam dot.
Un tu saproti bērna vajadzības? Padalies ar rakstu ar draugiem un ieraksti savu viedokli komentāros!
Patika redzētais? Iesaki draugiem
Nākamais raksts