-
- 16999 x
-
https://torno.lv/RTalIk0
Žāvētas melnās plūmes – tās ir mājas plūmju augļi: Ungārijas (itāļu un parastā), Stenlija, Renkloda Altana, Kromana.
Kvalitatīvām žāvētām melnām plūmēm jābūt mīkstām, bet tvirtām, nepāržāvētām. Pareizi žāvējot no viena kilograma melno plūmju var iegūt aptuveni 200 gramus žāvēto augļu.
Pirmo reizi žāvētās melnās plūmes ieguva VI gs.p.m.ē. Kaspijas jūras krasta teritorijās. Pētnieki uzskata, ka vietējie iedzīvotāji atstāja plūmes karstajā saulē cenšoties paildzināt to uzglabāšanas ilgumu.
Žāvētas plūmes izmanto konfekšu izgatavošanā (piemēram, plūmes šokolādē),desertos, salātos, gaļas un dārzeņu siltajos ēdienos, kā pildījumu pīrādziņos un kā ingredientu kompotos. Dziednieki izmanto žāvētās melnās plūmes, lai ārstētu daudz dažādus traucējumus organisma darbībā.
Raksta turpinājums
Žāvēto plūmju sastāvs: vitamīni un minerālvielas
Žāvētas plūmes sastāv no tik daudziem vitamīniem, ka tās neiekļaut savā uzturā ir noziegums.
Vitamīni 100 g. žāvētajās plūmēs.
A, retinols un līdzvērtīgi savienojumi - 38,713 mg
B5, pantotenāts 0.419 mg
C, askorbīnskābe 0,577 mg
B1, tiamīns 0,049 mg
B6, piridoksīns 0,203 mg
E, alfa-tokoferols, tokoferola ekvivalents - 0,427 mg
B2, riboflavīns - 0,184 mg
PP, nikotīnskābe, niacīns ekvivalents - 1,879 mg
B9, folskābe - 3,904 μg
B4, holīns 10,093 mg
Turklāt žāvētajās plūmēs tika atrasti derīgi savienojumi, piemēram, fitohinoons (K vitamīns, saturs 59,494 μg uz 100 g produkta) un betaīns (0,399 mg uz 100 g).
Makroelementi 100 g žāvētajās plūmēs
Fosfors 68,773 mg
Magnijs - 40,836 mg
Kālijs - 731,294 mg
Nātrija 1,944 mg
Kalcijs 42,106 mg
Fluorīds - 3,966 μg
Kaltētas vidēja izmēra plūmes sver 15 g. Tas nozīmē, ka 1 auglis satur apmēram 36 kcal. Standarta 200 mililitru stikla glāze var saturēt aptuveni 250 gramus žāvētu plūmju. To enerģētiskā vērtība savukārt sastādīs jau 600 kcal.
Žāvēto plūmju priekšrocības ķermenim.
Vitamīnu, mikroelementu un šķiedrvielu koncentrācija žāvētajās plūmēs ir daudz augstāka nekā svaigajās, tādēļ žāvētu produktu ir daudz ērtāk lietot medicīniskos nolūkos.
Plūmes ir neticami svarīgas visām cilvēka ķermeņa sistēmām. Uztura speciālisti bieži to izraugās kā caurejas līdzekļus, kā arī lai uzlabotu vēdera izeju un kuņģa sulas sekrēciju.
Ja jūs ēdat 5 žāvētas plūmes dienā, jūs varat aizmirst par kuņģa-zarnu trakta slimībām un zaudēt lielāko daļu liekā svara. Acīmredzama ir arī žāvēto plūmju lietošanas priekšrocības pārējiem orgāniem un sistēmām.
Osteoporozes gadījumā
Saskaņā ar Krievijas Osteoporozes asociācijas statistiku, Krievijā ir 14 miljoni cilvēku, kuriem diagnosticēta ”osteoporoze”, vēl 20 miljoniem ir osteopēnija (samazināta kaulu masa).
Žāvētas plūmes palīdz novērst trauslu kaulu veidošanos. Šī problēma ir īpaši izteikta sievietēm menopauzes laikā. Zinātnieki no Floridas universitātes paziņojuši, ka ikdienā patērējot 10 žāvētas plūmes novērstu osteoporozes attīstību un mazinātos kaulu lūšanas.
”Manas karjeras laikā es pārbaudīju dažādus augļus, tostarp vīģes, dateles, žāvētas zemenes un rozīnes, bet neviens no tiem pat nepietuvojās žāvētām plūmēm. No kaulu veselības stāvokļa puses, nekas nav labāks par žāvētām plūmēm.”- atzīmē Floridas Universitātes profesors Bahrams Arjmandi.
Aizcietējuma gadījumā
Žāvētas plūmes ir maigs, bet efektīvs caurejas līdzeklis. Lai tiktu galā ar ilgstošu aizcietējumu, atliek tikai pirms katras maltītes apēst 3 verdošā ūdenī tvaicētus augļus vai izdzert vienu glāzi ar plūmju novārījumu.
Sirdij.
Polifenoli, kālijs un citas barības vielas, kas nonāk ķermenī lietojot uzturā žāvētas plūmēs, piešķir spēku un elastību asinsvadu sieniņām, nostiprina sirds muskuļus, normalizē sirdsdarbības ātrumu. Sakarā ar to, cilvēki, kas uzturā regulāri iekļauj šos žāvētos augļus, ievērojami samazina sirds slimību attīstības risku.
Nierēm
Žāvētas plūmes satur urīndzenošu efektu, palīdz tikt galā pat ar smagu edēmu, uzlabojot nieru darbību, palīdz izvadīt sārņus un toksīnus no ķermeņa.
Redzei
Plūmes ir bagātas ar A vitamīnu, kas pozitīvi ietekmē redzi. Produkta lietošana ir ieteicama cilvēkiem, kuri pavada daudz laika pie datora vai ir pārnesuši operāciju uz acīm.
Avitaminozes gadījumā
Svaigas žāvētas plūmes ir bagātīgs barības vielu avots. Cilvēki, kuri katru dienu ēd 3-4 žāvētas plūmes, retāk saskaras ar hipovitamīnozēm un slimībām, kas attīstās vitamīnu, mikro- un makroelementu deficīta dēļ.
Angīnai
Žāvēto plūmju mīkstā daļa satur savienojumus, ar antibakteriālām,pret iekaisuma īpašībām. Žāvēto plūmu novārījums - efektīvs līdzeklis skalošanai pēc ādas, stomatīts un citām slimībām, kas saistītas ar infekciju mīksto audu mutes dobumā un rīklē.
Novecošanas palēnināšanai
Žāvētās plūmes ir bagātīgas ar antioksidantu savienojumiem, kas ļauj organismam efektīvi apkarot negatīvo ietekmi uz brīvajiem radikāļu. Ikdienas žāvēto plūmju lietošana palīdz palēnināt orgānu, audu un sistēmu novecošanu cilvēka ķermenī, samazina audzēju parādības iespējamību.
Imunitātes uzlabošanai
Ēdot plūmes, ķermenis saņem vielas, kas stiprina imūnsistēmu, samazinot infekcijas un katarālās slimības risku, samazinot negatīvo vides faktoru ietekmi uz cilvēka ķermeņa orgāniem un audiem.
Lai pareizi darbotos nervu sistēma
B grupas vitamīni un citas barības vielas, kuras atrodas žāvētas plūmes mīkstajā daļā, normalizē nervu sistēmas darbību, samazina stresa ietekmi uz ķermeni, palīdz novērst trauksmi, paaugstinātu aizkaitināmību, bezmiegu.
Cīnīties ar nogulējumiem un tulznām
Tautas medicīnā, žāvētas plūmes tiek izmantotas, lai cīnītos pret nogulējumiem un tulznām. Žāvētos augļus vāra taukainā pienā 7 minūtes, sagriež uz pusēm un uzklāj uz problēmzonām. Pēc plūmju atdzišanas to aizstāj ar jaunu. Katras procedūras kopējais ilgums ir 10 minūtes.
Potences palielināšanai
Regulāri lietojot žāvētas plūmes paaugstinās potence, vīriešu ejakulācijas sastāvs uzlabojas, un pirmsmenstruālā un menopauzes sindroma izpausmes sievietēm samazinās.
Žāveto plūmju labā ietekme uz svara zaudēšanu un ķermeņa attīrīšanu
Žāvēto plūmju enerģētiskā vērtība ir 256 kcal. Aptuveni 57 grami cukura. Produktam ir liels kaloriju daudzums, taču tas neliedz to izmantot svara zudumam. Uz žāvēto plūmju unikālajām īpašībām ir balstītas daudzas populārās diētas, piemēram, profesora Uglova uzturs.
Piemītot žultsdzenošām, urīndzenošām un caurejas līdzekļa īpašībām, žāvētas plūmes palīdz iztīrīt zarnas no fekālijām, lai no organisma izņemtu lieko ūdeni.
Vēl viena no plūmju dziedēšanas priekšrocībām ir augsts kālija saturs tajā. Kālijs ir neaizvietojams normālam metabolisma procesam. Ikviens zina, ka sakarā ar vielmaiņas traucējumiem rodas liekais svars. Normāls kālija saturs organismā palīdz atrisināt šo problēmu.
Žāvētu plūmju lietošana pie svara zaudēšanas
Nelietot vairāk pārsniegt 100 g. dienā
Ieteicams no tās lietot pirmajā dienas pusē.
Nedrīkst apvienot žāvētas plūmes un citu caurejas līdzekļu lietošanu.
Žāvētus augļus ir atļauts ēst pirms vai pēc maltītes, pievienot salātiem, graudaugiem, dzērieniem. Kā daļa no veselīga līdzsvarota uztura, žāvēta plūme var būt noderīga uzkoda starp ēdienreizēm, lai palīdzētu samazināt bada sajūtu. Plūmes satur daudz šķiedrvielu, kas rada kuņģa pilnības sajūtu.
Attīrošā diena uz plūmēm
Veltot dienu ķermeņa attīrīšanai jūs varat atbrīvoties no 1-2 kg liekā svara, kas ir saistīts ar ķermeņa attīrīšanos. Šajā dienā nav ieteicams atstāt māju, arī ir jāatsakās no pārmērīgas fiziskās slodzes, un ir nepieciešams dzert vairāk šķidruma.
Lai veiktu atslodzes dienu, jums vajag 25-30 žāvētas plūmes un tīru ūdeni, zālīšu uzlējumu, tēju bez cukura. Katras 2 stundas jāēd 3-4 tvaicētas plūmes, uzdzerot lielu daudzumu ūdens.
Kopā dienas laikā jāizdzer vismaz 3 litri šķidruma. Ja vakarā jūtat spēcīgu izsalkumu, varat izdzert glāzi kefīra vai nesaldināta jogurta.
Rullīšu recepte ar bekonu un žāvētām plūmēm.
Kā bonusu, piedāvājam ātru recepti bekona ruļļiem ar žāvētām plūmēm un valriekstiem.
Šī vienkāršā uzkoda var kļūt par jūsu palīgu visās dzīves situācijās. Galu galā jūs varat veikt pāris desmitus ruļļu 10 minūtēs un pēc 15-20 minūtēm cepšanas cepeškrāsnī tos var pasniegt pie galda.
SASTĀVDAĻAS
12 šķēles bekona vai krūtiņas (200 g)
12 žāvētas plūmes
12 valriekstu pusītes
12 koka zobu bakstāmie
Pagatavošana
Obligāti paņem jau sagrieztu gaļas gabaliņu, nevis veselu gabals, jo sagriezt bekonu tik plāni un vienmērīgi ir praktiski neiespējami, izņemot ar īpašas iekārtas palīdzību.
Pusi valrieksta uzlieciet uz plūmes un nedaudz iespiediet. Tad lieciet žāvētu plūmi uz bekona sloksnes malām, rullējiet rullīti un nostipriniet to ar zobu bakstāmo.
Izlieciet rullīšus cepšanas traukā vienā kārtā. Ieeļļojot formu nav nepieciešams, jo, sālot no bekona, tiek atbrīvots pietiekams daudzums tauku.
Cepiet rullīšus iepriekš uzkarsētā līdz 180 grādu krāsnī 15-20 minūtes, līdz tie paliek brūngani.
Sārti un sulīgi rullīši no bekonu ar žāvētām plūmēm un valriekstiem ir gatavi!
Ja gatavo dažādus ēdienus ar žāvētām plūmēm, tad apstāties vairs nebūs iespējami, galvenais - sākt, par to tev pateiks pateicību gan organisms, gan figūra. Labu apetīti un stipru veselību!
Patika redzētais? Iesaki draugiem
Nākamais raksts