-
- 8189 x
-
https://torno.lv/SEwT7EX
Holivudā ir uzņemtas milzums daudz filmas par kosmosu, bet mēs tā arī nesaņēmām atbildi uz galveno jautājumu: “Kas notiks atklātajā kosmosā ar cilvēku bez skafandra?” Centīsimies tikt galā ar šo jautājumu.
Avots: samoeinteresnoe.net
Raksta turpinājums
1. Vai cilvēks uzreiz pārvērtīsies ledus gabalā?
Sasilšana vai atdzišana notiek saskarē ar ārējo auksto vidi, vai arī, pateicoties siltuma starojumam. Vakuumā nav vides, kontaktēties nav ar ko. Bet, ja būt precīzākiem, tad vakuumā ir ļoti retināta gāze, kura rada ļoti vāju efektu. Termosā vakuums tiek izmantots tieši tam, lai saglabātu siltumu! Nekontaktējoties ar aukstu vielu, varonis nejutīs apdedzinošu aukstumu.
2. Nosalt varēs ilgā laika posmā
Kas saistās ar starojumu, tad cilvēka siltums, nonākot vakuumā, atdos savu siltumu pakāpeniski. Termosā kolbas sienas izgatavo ar spoguļa virsmu, lai aizturētu siltumu. Šis ir ļoti lēns process. Ja arī kosmonautam nav skafandra, bet ir apģērbs, tas palīdzēs saglabāt siltumu.
3. Izcepties?
Toties var nosauļoties. Ja tas notiek kosmosā netālu no zvaigznes, tad var saņemt saules apdegumu – kā no pārsauļošanās pludmalē. Ja cilvēks atrodas kaut kur uz Zemes orbītas, tad efekts būs spēcīgāks, nekā pludmalē, jo tur nav atmosfēras, kas aizsargā no ultravioletiem stariem. 10 sekundes būs pietiekami, lai saņemtu apdegumu. Tomēr tā nav dedzinošā svelme, un apģērbs arī aizsargā ķermeni. Ja runa iet par caurumu skafandrā vai plaisu aizsargķiverē, tad par šo jautājumu var neuztraukties.
4. Siekalas, kas vārās
Šķidruma vārīšanās temperatūra ir atkarīga no spiediena. Jo mazāks ir spiediens, jo ir zemāka vārīšanās temperatūra. Tāpēc vakuumā šķidrums iztvaikos. Tas tika konstatēts eksperimentos – ne uzreiz, bet siekalas sāk vārīties, jo spiediens gandrīz līdzinās nullei, bet mēles temperatūra 36 C. Acīmredzami, ka tas pats notiks ar smaganām ( acīs, plaušas)- tās sāks žūt, ja tikai organisms neradīs jaunu šķidrumu.
Starp citu, ja paņem nevis vienkāršu šķidru plēvi, bet lielu ūdens apjomu, tad, iespējams, būs “sausā ledus” efekts: no ārpuses iztvaikošana, un ar iztvaikošanu ātri zūd siltums, līdz ar ko iekšējā daļa sasalst. Var pieļaut, ka ka ūdens bumbiņa kosmosā daļēji iztvaikos, bet pārējā daļa pārvērtīsies par ledus gabaliņu.
5. Asinis uzvārīsies?
Elastīgā āda, asinsvadi, sirds radīs pietiekamu spiedienu, lai nekas neuzvārītos.
6. Šampānieša efekta arī nebūs
Akvalangistiem ir tāda nepatīkama lieta kā kesona slimība. Iemesls – tas, pats, kas notiek ar šampānieša pudeli.
Bez uzvārīšanās vēl ir arī šķīstoša asinīs gāze, Kad spiediens krīt, gāze pārvēršas burbulīšos. Šampānietī rodas izšķīdināta ogļskābā gāze, bet akvalangistiem - slāpeklis.
Šis efekts rodas, ja ir liela spiediena starpība – kaut vai dažas atmosfēras. Bet nonākot vakuumā, starpība ir vienā atmosfērā. Rakstā par šo tēmu nekas netiek minēts, jebkādi simptomi netiek aprakstīti, acīmredzami, tas nav pietiekami.
7. Vai gaiss no iekšpuses neuzspridzinās?
Tiek pieņemts, ka upuris to izelpos – un tāpēc sprādziens nenotiks. Bet ja neizelpos? Novērtēsim bīstamību. Skafandrā , piemēram, tiek uzturēts spiediens 1 atmosfēras apjomā. Tas ir 10 kilogrami uz vienu kvadrātcentimetru. Ja cilvēks cenšas aizturēt elpu, tad gaisam ceļā ir mīkstās aukslējas. Ja tur ir laukums vismaz 2X2 centimetri, tad būs slodze 40 kilogrami. Diez vai mīkstās aukslējas izturēs- cilvēks izelpos pats, kā uzpūties balons.
8. Cilvēks nosmaks?
Lūk šīs ir reālās un galvenās briesmas. Elpot nav ar ko. Cik ilgi cilvēks var noturēties bez gaisa? Trenēti nirēji - dažas minūtes, pārējie - mazāk nekā minūti.
Bet! Tas ir ieelpā, kad plaušās ir gaiss ar skābekļa atliekām. Bet tur, atcerieties, nāksies izelpot. Cik ilgi parasts cilvēks var noturēties, izelpojis gaisu? Sekundes 30. Bet! Bet izelpā plaušas “nesaraujas” līdz galam, paliek mazliet skābekļa.
Kosmosā, acīmredzami, skābekļa paliks vēl mazāk ( cik varēs noturēt). Konkrēts laiks, kurā cilvēks zaudēs samaņu no nosmakšanas ir zināms - 14 sekundes.
Patika redzētais? Iesaki draugiem
Nākamais raksts