Kas notiek ar ķermeni, kad jums kož ods

Advertisement
Foto: tsp.li
Advertisement

Vārds "ods" mums galvenokārt saistās ar kodumu, kas izraisa niezi. Bet mēs gandrīz nedomājam par to, kas tieši notiek brīdī, kad šis kukainis nolemj "uzkost" ar mūsu asinīm un kāpēc patiesībā nelielais pietūkums tik ļoti niez. Saskaņā ar pētījumiem iemesls slēpjas odu siekalās.


Mēs izstāstām, kas notiek pirms odu koduma, tā laikā un pēc tā. Un bonusā jūs uzzināsiet, kā cīnīties ar šiem sīcošajiem kaitēkļiem.

 

Raksta turpinājums
Foto: tsp.li
Oda mutes aparāts iekārtots tā, ka ļauj tam nemanāmi iekost upurim

Pētījumi rāda, ka odam nepieciešamas 4 minūtes, lai piepildītu kuņģi ar asinīm. Problēma ir tāda, ka upuris var pamanīt un nogalināt asinssūcēju, pirms viņš paveic savu ”misiju”. Tomēr īpašā perorālā aparāta struktūra palīdz odam izdarīt zibenīgu kodienu, netrāpot nervu galos, tāpēc mēs to uzreiz nevaram sajust.

Mūsu mazie smieklīgie draugi nekož nejauši: pirmkārt, ar labelu palīdzību (īpašas jutīgas vietas uz lūpas) viņi sāk meklēt asinsvadus zem ādas. Viņi mēģina vairākas reizes, līdz atrod pareizo vietu.
Siekalas viņiem palīdz sūkt asinis
Foto: tsp.li
Kad asinsvads ir atrasts, ods izdala siekalas, kas satur vairāk nekā 100 olbaltumvielu. Tām visām ir viens un tas pats mērķis - novērst asins recēšanu. Sūkt asinis šādā veidā ir daudz vieglāk.

Pēc tam, kad asinsvads ir bojāts, mūsu ķermenis sāk to labot. Tas varētu traucēt asinssūcējam, taču viltīgās radības ir atradušas veidu, kā ar to tikt galā. Pētījumā teikts, ka odu siekalās ir viela, kas aptur dziedināšanas procesu un paplašina asinsvadu.
Foto: tsp.li
Āda niez, jo mums ir alerģija pret kodumiem

Un atkal vainojamas siekalas. Tās satur netoksiskus proteīnus, kas izraisa dažāda smaguma niezi, apsārtumu un pietūkumu. Un ir cilvēki, kuriem vispār nav alerģijas pret kodumiem.
Foto: tsp.li
Reakcija uz pirmo odu kodumu parasti ir visvieglākā. Tā kā cilvēks biežāk tiek sakosts, kulicidozes (moskītu alerģija) simptomi kļūst izteiktāki, bet pēc vairākiem gadiem tie vājinās vai pat norimst.
Foto: tsp.li
Bonuss: ko mēs varam izdarīt, lai mūs mazāk kostu

Saskaņā ar pētījumiem odus piesaista mūsu smarža, kuru rada mikrobi, kas dzīvo uz mūsu ādas. Tāpēc, mazgājot kājas ar germicīdām ziepēm, jūs varat kļūt par mazāk pievilcīgu mērķi asinssūcējiem. Ir svarīgi arī izmantot repelentu. Papildus sintētiskajiem izstrādājumiem varat izmantot eikalipta eļļu, kas ir izrādījusies efektīva pret moskītu kodumiem.
Foto: tsp.li
Vai jūs esat viens no tiem, kurus odi bieži sakož vai kukaiņi jūs uzskata par ”negaršīgu”? Ko jūs darāt, lai pasargātu sevi no kaitinošiem asinssūcējiem?

Patika redzētais? Iesaki draugiem

Nākamais raksts

Advertisement

Jaunākie komentāri

0 0 Aizvakar 20:11Nikolajs
Atbilst diezgan precīzi.
0 0 19:34 10.11ARMANDS
Un kur tu dzīvo
0 0 19:33 10.11ARMANDS
Iedosi savu numuru
Advertisement

Pierakstīties iknedēļas jaunumiem

Tavs e-pasts
Pārpublicēšana tikai ar rakstisku atļauju | Kontakti | Noteikumi | Par sīkdatnēm | Pasaule caur vārdiem | Ceļotājs, kurš gandrīz ceļo | © Torno.lv 2012 - 2024