Kas ir breketes bez ligatūras?

Advertisement
Advertisement

Atcerieties, kā bērnībā mēs kaitinājām vienaudžus, kas nēsāja vecā parauga breketes, un kā šie bērni kautrējās par savu `rotājumu`. Bērni ar stiepli uz zobiem izauga, viņu smaids kļuva skaists. Bet daudzi no mums tikai tagad sapratuši: ar zobiem kaut kas jādara.


Saskaņā ar statistiku, vairāk nekā 80% (!)pieaugušo ir nepareizs sakodiens. Lielākā daļa pacientu, kas vēršas pie ortodonta, domā, ka šī ir pusaudžu problēma, drīzāk estētiska, bet tā var nopietni ietekmēt vispārējo veselību.

Raksta turpinājums
Nepareizs sakodiens izraisa galvas, sejas, ausu sāpes, kariesu, periodontitu, gingivītu, zobu agrīnu dilšanu, runas defektus, pat gremošanas traucējumus, kas saistīti ar slikti sakošļātu pārtiku. Un tas nav viss saraksts.

Ja apakšējā vecuma robeža sakodiena koriģēšanai ar breketēm ir apmēram 12-14 gadu vecums, tad augšējā robeža nepastāv. Bet kas šos 80% pieaugušo attur no breketēm? Saskaņā ar aptaujas datiem, galvenie iemesli ir trīs: ilgi, sāpīgi un pārāk pamanāmi.
Visiem šiem iemesliem mūsdienu zobārstniecībai ir savs risinājums: tā sauktās breketes bez ligatūras. Pastāstīsim, kā tās atšķiras no klasiskajām un kāpēc tās ieguvušas šādu popularitāti.
Breketes bez ligatūras

Lai saprastu, kādas ir bezligatūras breketes, jums ir jāsaprot klasisko breketu struktūra. Pārsvarā tās sastāv no slēdzenēm, kas pielīp zobu virsmai, un ortodontiskās arkas. Šie elementi ir savstarpēji saistīti ar ligatūru palīdzību.

Ligatūra ir stieple vai gumijas gredzens, ar kuru arka ir piestiprināta pie katra kronšteina. Tas notur arku kronšteinu rievās, neļauj tai pārvietoties. No latīņu vārda ligare - piesaistīt.
Galvenā šādu breketu priekšrocība ir to pieejamība un daudzpusība. Neskatoties uz funkcionalitāti, breketes ātri kļūst nelietojamas, izstaipās un maina krāsu, tādēļ, lai kvalitatīvi ārstētos, pacientam bieži ir jāapmeklē ārsts.

Vēloties padarīt korekciju ērtāku un komfortablāku, ražotāji izgudroja bezligatūras breketes. Ligatūru vietā tajās tiek izmantoti fiksatori, ar kuriem loku piestiprina pie pašas slēdzenes.
Šādi fiksējošie elementi nav pakļauti deformācijai, tāpēc ārsts jāapmeklē daudz retāk. Bez tam, tie ļauj zobiem kustēties pareizajā virzienā ar minimālu berzi.

Plusi un mīnusi no breketēm bez ligatūras

Pašlīmējošās breketes daudzi ortodonti uzskata par izrāvienu ortodontijas jomā, bet tās arī nav bez trūkumiem. Tikt skaidrībā ar visdažādākajām breketēm nav katra speciālista spēkos, tāpēc norādīsim to stiprās un vājās puses.

1. Estētiskā puse

Pašlīpošās breketes izskatās estētiskāk un patīkamāk. Slēdzenes tajās ir nedaudz mazākas nekā klasiskajā dizainā, stieples trūkums un citi stiprinājuma elementi vizuāli ”atvieglo” smaidu.

2. Diskomforta pakāpe

Klasisko spriegotāju saspringtā fiksācija rada pārmērīgu spiedienu uz zobiem, radot diskomfortu pirmajās dienās pēc sistēmas uzstādīšanas. Ar pašlīpošajām breketēm sāpes rodas retāk, jo sistēma darbojas ar mazāku spiedienu. Zobu pārvietošana ir vienmērīga un dabiska.

Lietojot ligatūru, daudzi pacienti sūdzas par savainojumiem vaigu un lūpu iekšpusei, savukārt pašlīpošās breketes ļauj jums apiet šo problēmu. Šīs ierīces ne tikai izlīdzina zobus, bet arī stimulē asins piegādi mutes dobuma mīkstos audos.
3. Vienkārša kopšana

Jo vienkāršāks ir dizains, jo vieglāk to parūpēties, tādēļ būtiska atšķirība starp breketēm ir higiēna.
Attiecībā uz klasiskajām breketēm pacientam rūpīgi jānoņem aplikums un pārtikas atlikumi, kas uzkrājas uz metāla vai gumijas detaļām. Pašlīpošo sistēmu aprūpe ir vieglāka un patīkamāka.

4. Korekcijas frekvence

Galvenais, ar ko ligatora breketes atšķiras no bezligatora breketēm, ir korekcijas biežums. Ja pacientiem ar klasisko sistēmu ir jāapmeklē ortodonts ik pēc 3-4 nedēļām, tad, izvēloties pašlīpošās, šis periods palielinās līdz 6-8 nedēļām. Pieaugušajiem aizņemtajiem cilvēkiem tas ir būtiski.
5. Ārsta apmeklējumi

Bezligatūras breketu ražotāji uzskata, ka pacienta uzturēšanās krēslā ir samazināta par aptuveni trešdaļu.

6. Kopējais ārstēšanas ilgums

Bezligatūras breketes dod iespēju redzēt pirmos rezultātus jau pēc 2-3 mēnešiem. Šādas ārstēšanas periods ir īsāks par klasisko apmēram par 20-25% un ir gandrīz nemanāms pacientam, jo šajā situācijā ir mazinātas nepatīkamas sajūtas.

7. Iespēja izlīdzināt atsevišķus zobus

Tā kā pašregulējošo balsteņu rievas ir mazākas parastās, katra atsevišķā zoba loks nevar būt izliekts pareizi. Tādējādi, ja sākotnējā posmā pašregulējošās ierīces paātrina korekcijas procedūru, tad pēdējā posmā koriģēšanas rezultāti neatšķiras no tradicionālo breketu iedarbības.
8. Breketu cena

Neapšaubāmi, bezligatora breketu uzstādīšana ir ievērojami dārgāka, taču tas nenozīmē, ka arī kopējās ārstēšanas izmaksas būs lielākas. palūdziet savam ortodontam norādīt cenas ne tikai breketēm, bet arī ārstēšanai. Bieži vien dārgu breketu uzstādīšana ir lētāka apkalpošanā un labošanā.

Kontrindikācijas un ierobežojumi breketu uzstādīšanai

Kontrindikācijas var iedalīt divās lielās kategorijās: relatīvās un absolūtās. Kā izriet no šo kategoriju nosaukumiem, pirmajā gadījumā situāciju var labot, otrā nevar.
RELATĪVĀS KONTRINDIKĀCIJAS

1. Slikta mutes dobuma higiēna

Breketu sistēma sarežģī zobu tīrīšanas procesu - tam vajadzētu būt rūpīgākam un garākam. Un, ja cilvēks neuztur labu mutes dobuma higiēnu, tad ielikt ortodontisku ierīci neuzņemsies neviens kompetents speciālists.

Tas ievērojami palielina komplikāciju risku un iekaisuma procesu attīstību. Lai tiktu galā ar šo problēmu vienkārši nepieciešams gribasspēks regulāri un kārtīgi tīrīt zobus.

2. Kariesa bojāti zobi

Bojātiem zobiem breketes likt nevar. Izeja ir diezgan vienkārša: jums ir nepieciešams veikt sākotnējo terapeitisko ārstēšanu zobiem un atbrīvoties no visiem ”caurumiem”.

3. Akūts paradontīts

Iekaisuma process mutē neļaus piestiprināt breketes. Tas var būt gan sāpīgi, gan bezjēdzīgi. Izeja: pietiekami ir nogaidīt paasinājuma beigas. Paradontīts remisijas stadijā (tas ir, relatīvi stabils stāvoklis) nav kontrindikācija ortodontiskajai ārstēšanai.

4. Alerģiska reakcija

Breketes ir svešķermenis organismam, pastāvīgi saskaroties ar jūtīgo mutes gļotādu to detaļas (metāls vai plastmasa) var izraisīt alerģisku reakciju.

Par laimi, šodien materiālu izvēle kronšteinu sistēmu ražošanai ir diezgan plaša: no parastā metāla līdz safīra breketēm. Jūs varat izvēlēties to kombināciju, kas neradīs alerģiskas reakcijas.
ABSOLŪTĀS KONTRINDIKĀCIJAS

1. Liela skaita zobu trūkums.
2. Tuberkuloze.
3. Smagas imūnās un endokrīnās sistēmas slimības, tostarp cukura diabēts.
4. Asins slimības (leikēmija, hemolītiskā anēmija uc).
5. Kaulu audu patoloģija.

Pētījumi liecina, ka pēc ortodontiskās ārstēšanas pieaugušajiem paaugstinās pašcieņa, uzlabojas fiziskais stāvoklis un palielinās pašapziņa. Un pat viņu karjera sāk attīstīties veiksmīgāk.

Lielisks piemērs tam, ka breketes ir piemērotas jebkuram vecumam - Oskaru ieguvušā aktrise Feja Danaveja, desmitiem filmu zvaigzne, no “Bonijas un Klaida” līdz “Tomasa Krouna afērām”, 51 gadu vecumā uz Kannu festivāla sarkanā paklāja parādījās ar breketēm.

Skaistulis un siržu lauzējs Toms Krūzs saņēma drosmi uzlikt breketes pēc 40 gadiem. Un kurš zina, vai viņa smaids būtu tikpat apburošs bez šīs procedūras?
Galvenais ir atcerēties, ka ortodontiska ārstēšana ir īslaicīga! Laiks paies un breketes tiks noņemtas. Un jūs iegūsiet ideāli līdzenus zobus un apburošu smaidu.

Patika redzētais? Iesaki draugiem

Nākamais raksts

Advertisement

Jaunākie komentāri

0 0 00:20 10.08Anna
Un galā iznāk darva ????????
0 1 00:18 10.08Anna
Man vēl joprojām ļoti garšo ķiršu, plūmju - tās dzintara lasēm līdzīgie sveķi.
Gribēju tikai zināt , ko šie sveķi satur ,un vai kāds zin kam domāts.
Nu labi, tagad zinu.
Pateicos jums.
Man vēl joprojām patīk ????
0 0 13:52 20.07Vara pār uguni
2056623020 12 1944
Advertisement

Pierakstīties iknedēļas jaunumiem

Tavs e-pasts
Pārpublicēšana tikai ar rakstisku atļauju | Kontakti | Noteikumi | Par sīkdatnēm | Pasaule caur vārdiem | Fotogrāfija & video | Ceļotājs, kurš gandrīz ceļo | © Torno.lv 2012 - 2024