Kāpēc nevajag rīkot krāšņas svinības

Advertisement
Advertisement

“Kā Jauno gadu sagaidīsi, tā to nodzīvosi,” – apgalvo tautas ticējums. Tāpēc krāšņas Jaungada svinības izsenis tika uzskatītas par pārtikušas nākotnes ķīlu.


Padomju laikos olivjē, siļķe kažokā un sarkanie ikri uz Jaungada galda arī kalpoja par saimnieku pārticības un panākumu rādītāju, jo daudzi produkti bija deficīti un tos sadabūt nebija vienkārša lieta.

Raksta turpinājums
Jaungada svinības

“Jaungada rīšana – tā ir sena neirotiska krievu tradīcija. Daudzu gadsimtu riskantas zemkopības rezultāts. Darbības vārds “cienāt” mums nav pieņemams. Pie mums ciemiņus piebāž, piepilda, piespricē spiediena ietekmē.”

“Ja ciemiņš pēkšņi pārsprāgs, viņam tikai pajautās, kāpēc viņš pārstājis ēst. Un tradicionāli apvainosies,” – ar humoru atzīmē populārs blogeris, rakstnieks un scenārists no Latvijas Slava Se (Vjačeslavs Soldatenko).
Kad apkārt milzum daudz garšīga, sātīga, bet, diemžēl, ne vienmēr veselīga ēdiena, noturēties, lai nenogaršotu visus ēdienus, mēdz būt samērā grūti. Rezultātā sākuma apmierinātības sajūtu no apēstā nomaina smaguma sajūta kuņģī, dedzināšana un citas nepatīkamas sajūtas.

Ārsti brīdina par pārēšanās kaitīgumu: tie nav tikai lieki kilogrami, bet trieciens visam organismam, kuņģa – zarnu trakta orgānu saslimšanas risks. Neskatoties uz brīdinājumiem, mēs mielošanos bieži vien pabeidzam ar vārdiem: “Un kāpēc es tik daudz apēdu?”
Lai svētki atstātu labu garastāvokli nevis smagumu kuņģī, mēs atgādinām par veidiem, kā izvairīties no pārēšanās un par to, ko darīt, kad tomēr esi pārēdies.
Kā izvairīties no pārēšanās

1. Nesēdies pie galda izsalcis

Lai cik dīvaini tas neizklausītos, pirms lielām svinībām obligāti ir jāpaēd iepriekš. Piemēram, apēst banānu vai augļus. Tu nebūsi izsalcis un tev būs vienkāršāk atteikties no smaga un trekna ēdiena.
2. Sāc pareizi

Dietologi iesaka sākt mielastu nevis ar majonēzes salātiem, bet ar viegliem salātiem no dārzeņiem un zaļumiem, kas aizdarīti ar augu eļļu un citronu.
3. Dzer daudz ūdeni

Pirms sēdies pie galda, izdzer glāzi ūdens. Tas piepildīs kuņģi un sāta sajūta radīsies agrāk.

4. Atsakies no produktiem provokatoriem

Garšvielas, skābēti un marinēti dārzeņi, kūpinājumi, konservi, mērces palielina apetīti un slodzi aizkuņģa dziedzerim. Pacenties dot priekšroku zaļumiem, dārzeņiem un augļiem, tad kopējā kaloritāte apēstajam būs mazāka un tev vairs nedraudēs Jaungada pārēšanās.
5. Ēd lēnām

Tad tavs organisms laicīgi saņems signālu par sātu nevis tad, kad tu jau pārēdies. Laika sprīdis starp sāta momentu un signālu par to – 20-30 minūtes, bet reizēm ilgāk.

6. Vairāk kusties

Kad tu sajutīsies paēdis, ir vērts apstāties, iziet pastaigāties (vai padejot), dodot iespēju organismam nedaudz atvilkt elpu. Protams, ideālākais variants pēc tam vairs neēst, bet, ja tas nav iespējams (piemēram, kad citi ciemiņi sāk pierunāt nogaršot vēl kaut ko), pēc pieēšanās pāriet uz dārzeņu salātiem.
7. Neklāj lielu galdu

Svētku galdu tradīciju, kuri “lūzt” no ēdienu pārpilnības, laiks aizsūtīt pagātnē. Sastādi nelielu ēdienkarti no patiesi izmeklētiem ēdieniem, kurus tava ģimene neatļaujas ikdienā. Lai to būtu nedaudz, bet tie tiešām iepriecēs tevi un tavus tuviniekus.
8. Pēc svētkiem atgriezies pie ierastā uztura režīma

Pēc svētkiem pacenties nebrokastot ar vakardienas salātiem. Kuņģim nepieciešama atslodze. Lielisks brokastu variants 1. janvāra rītā – auzu pārslu putra vārīta ūdenī vai pienā, svaigi dārzeņi un omlete. Dzer vairāk ūdeni un noteikti izgulies. Pierādīts, ka neizgulējies cilvēks mēdz pārēsties.
Ko darīt, ja pārēdies

1. Sorbenti

Ja jau ir sāpes un radusies slikta dūša, rīkojies kā zarnu trakta saindēšanās gadījumā: izmanto sorbentus. Pēc tam diennakti neko neēd, bet dzer vairāk ūdeni.

2. Fermenti

Ja tev ir hroniskas kuņģa – zarnu trakta pataloģijas, tad nepieciešams papildus izmantot fermentus. Tas ļaus atslogot gremošanas sistēmu un dos tai palīgus normālai darbībai.
3. Pastaigas

Uzreiz pēc pārēšanās iet gulēt nav ieteicams, horizontālā stāvokļa dēļ diskomforts var pastiprināties un piedevām rodas atraugas. Labāk izej svaigā gaisā un nedaudz pastaigājies.

4. Ūdens ar citronu

Otrā rītā pēc pārēšanās izdzer glāzi ūdens ar citronu: tas uzmundrinās un veicinās vielmaiņas procesus organismā. Brokastīs labākais apēst kaut ko bagātu ar šķiedrvielām, piemēram, biezputru.

Patika redzētais? Iesaki draugiem

Nākamais raksts

Advertisement

Jaunākie komentāri

0 0 18:55 20.04Valdis
Uzraksti LATVIEŠU valodā! Šo apģērba gabalu sauc par Žaketi!!
0 1 15:14 30.03Una
Manuprāt ši kūka ir viegli pagatavijama es iesaku šo kūku noteiktj un personām kurām garšo iesaku nogaršot arī šokolādes desu.
0 0 10:06 21.03Enija
haha
Advertisement

Pierakstīties iknedēļas jaunumiem

Tavs e-pasts
Pārpublicēšana tikai ar rakstisku atļauju | Kontakti | Noteikumi | Par sīkdatnēm | Pasaule caur vārdiem | Fotogrāfija & video | Ceļotājs, kurš gandrīz ceļo | © Torno.lv 2012 - 2024