Kāpēc mūsdienu pasaulē jums nākas dievināt kafiju un pastāvīgi to dzert

Advertisement
Foto: adme.ru
Advertisement

Jūs piekritīsiet, ja trokšņainās ielas vidū ieraudzīsiet kādu cilvēku ar kartona krūzīti rokā, jūs izlemsiet, ka tas ir biznesa intelektuālis. Pat ja jūs noliedzat, vairums cilvēku tik un tā padomās tieši tā. Bet kāpēc gan ne? Tas ir tikai dzēriens.


Bet lieta tāda, ka neviens nepamanīja, kā vienā brīdī kafija pārvērtās no “vienkārša dzēriena” vienā no mūsdienu pop-kultūras galvenajiem elementiem. Jā, mēs esam nodzīvojuši līdz brīdim, kad jūs nepažēlosiet pēdējo naudu kartona glāzei. Un tas nav vienkārši tāpat.


Mēs noskaidrojām, kā tas sanāca, ka glāze no Starbucks ir kļuvusi par veidu, kā sevi prezentēt. Atbildēsim uz 4 “kafijas” jautājumiem, un viss nostāsies savās vietās.

Raksta turpinājums
Foto: adme.ru
1. No kurienes parādījās kafija? Vai jūs zinājāt, ka tas ir musulmaņu dzēriens?

Lai gan kafija asociējas ar tādām valstīm kā Itālija, Brazīlija vai Kolumbija, pirmais kafijas koks tika atrasts Etiopijā. Varbūt arī Jemenā. Kurā tieši laikā, arī nav skaidrs: varbūt tas notika IX gadsimtā, kad gans ievēroja, ka viņa kazas ir ļoti satrauktas pēc pusdienām pie kafijas koka, bet varbūt pat XVI gadsimtā, kad Jemenas šeihs eksperimentēja ar augiem, meklējot ārstniecības līdzekļus kuņģim.

Jebkurā gadījumā, tieši XVI gadsimtā kafija sāka izplatīties visos Tuvajos austrumos, ātri kļūstot par dzērieni Nr. 1 musulmaņu kultūrā. Tāpēc, ka islāms aizliedza lietot alkoholu, un kafija tika uztverta kā sava veida alkohola aizvietotāja, pateicoties savam uzbudinošajam efektam. Un, lai gan dzērienu vairākkārt bija mēģināts aizliegt kā “sātana apreibinošo mikstūru”, tā popularitātes izaugsme vairs nebija apturama.
Foto: adme.ru
Turpmāk rakstā neapgrūtināsim jūs ar garo kafijas kultūras attīstības vēsturi. Interesanti fakti:

• XVI gadsimtā kafijas koka stādus nozaga eiropieši.
• Sākumā tas ir “sātana izgudrojums” un “pagānu liķieris”, ko Eiropā centās visādi aizliegt.
• Eiropas uzņēmēji ir sapratuši, ka ar kafiju var labi nopelnīt, un sāka to audzēt kolonijās. Tieši tāpēc par kafijas dzimteni dažreiz kļūdaini uzskata Brazīliju, Kolumbiju, Indiju, Vjetnamu un t.t..
• SAVIENOTAJĀS VALSTĪS kafija kļuva par neatkarības simbolu no tēju mīlošās Bitānijas.
• Krievijas impērijā šo “briesmīgo modi” visiem uzspieda Pēteris I.
• Itāļi ir apguvuši dzēriena pagatavošanas procesu tik ļoti, ka pārvērta to par veselu mākslu, un itāļu kafija tiek uzskatīta par vienu no visizsmalcinātākajām pasaulē.

Mēs nerunāsim par to, ka katra valsts pieņēma kafiju pēc savas gaumes, bet galvenais - ātri un un uz visiem laikiem.
Foto: adme.ru
2. Kāpēc parasto tikšanos ar draugiem jūs nosakāt kafejnīcā?

Uz sekundi atgriezīsimies XVI gadsimta austrumos: par īstu Meku kafija kļuva tieši Mekā, uz kurieni plūda svētceļnieki no citām pilsētām un uzzināja par šo maģisko dzērienu. Tajā pašā laikā tur notika vēl kauts kas svarīgs, kā dēļ Ringo ar savu pārinieci vienojās aplaupīt kafejnīcu tieši pie kafijas tases; kāpēc mafiozi “Soprano klanā” tikās arī kafejnīcā, bet Reičela un Monika no “Draugiem” pavadīja pusdzīvi “Central Perk”. Tieši toreiz Mekā parādījās kafijas namu kultūra. Cilvēki pulcējās ne tikai tādēļ, lai iedzertu kafiju, bet arī, lai apspriestu visu, sākot no pilsētas ziņām un beidzot ar metafiziskiem jautājumiem.

Vienkārši sakot, kafijas lietošana kļuva par rituālu. Un cilvēkiem patīk rituāli. Tāpēc, ka vienmēr prieks zināt, ka jūs gaida patīkama darbība, kas atkārtojas, kas zināmā mērā garantē jūsu dzīves stabilitāti. Iespējams, jūs nevarat iedomāties darbdienas sākumu bez papīra glāzītes vai darba nedēļas beigas bez kafijas breika ar kolēģiem un t.t.
Foto: adme.ru
Starp citu, reiz jau pieminējām Reičelu un Moniku, un pateiksim vēlreiz par seriālu “Draugi”: varbūt tas ir smieklīgi, bet mūsdienu nepiespiestais kafijas rituāls (bez metafiziskām un reliģiskām diskusijām) ir radies no “Central Perk”. Tieši šajā seriālā ikdienas izklaide kafejnīcā deva jaunu attīstības posmu šai modei. Un, ja jums šodien jāsatiekas ar draugiem, visticamāk, jūs satiksieties pie kapučīno, vai ne?
Foto: adme.ru
3. Vai jūs ievērojat, ka kafija asociējas ar inteliģenci un labu gaumi?

Mēs jau esam aprakstījuši kafijas namu kultūru austrumos. XVII gadsimtā tādi bija arī rietumos un kļuva par patiesi masu parādību. Piemēram, tikai Londonā, kur pirmais kafijas nams tika atvērts 1652. gadā, jau pēc 50 gadiem to bija vairāk nekā 2 000! Tajos varēja ne tikai papļāpāt ar gudriem cilvēkiem, bet arī atrast labus kontaktus un pat atrast darbu.

Bet ir viens “bet” – tas viss attiecās uz cilvēkiem ar augstu intelektuālo un sociālo statusu. Un, neskatoties uz to, ka kopš tā brīža pagājis ne viens vien gadsimts, dzēriens te tikai palika lētāks, kafija joprojām saglabā intelektuāļu dzēriena ampluā.

Jā, atzīsimies: ja pa ielu iet cilvēks pelēkās drēbēs, lielās brillēs un ar nobružātu čemodānu, mēs domājam par nabaga strādnieku. Bet, ja pie viņa tēla varētu pievienot Starbucks glāzīti, viņš automātiski pārvēršas par radošu personību, biznesa cilvēku, profesoru, hipsteru un jebkuru citu, bet vairāk vērtīgu jūsu skatījumā.
Foto: adme.ru
4. Kā ir saistīta kafija un instagrams?

Vienā no punktiem augstāk bija ļoti svarīga frāze: ASV kafija kļuva par valsts neatkarības simbolu no tējas impērijas - Britānijas. Jāatzīst, ka ASV ir valsts, kas rada aktuālu pop-kultūru un īsteno globalizāciju. Skatieties paši: instagram, Holivuda, iPhone, mode, fastfuds, pop-ikonas - viss nāk no turienes. (Brīdinājums: tagad mēs nerunājam par politiku, vienkārši viņi skar kultūru, vai jūs gribat to vai ne, tādas ir reālijas.) Apvienojot šos divus faktus, mēs iegūstam sekojošo: mūsdienu pasaulē kulta statuss ir tam dzērienam, kas tiek uzskatīts par ASV galveno dzērienu. Tā ir kafija.

Tāpēc, kafija šodien ir neatņemama mūsdienu cilvēka daļa, tas ir dzīves stils, tāpat kā instagram (kurš bez kafijas zaudē trešdaļu no savām fotogrāfijām, starp citu), tāpat kā mīlestība pret Nike un Universal pictures. Tāpēc, nav iespējams iedomāties, piemēram, kā draudzenes, nolēmušas atpūsties pēc iepirkšanās, dzer pa airana tasei; kā uzņēmēji nepatīkamo sarunu laikā lūdz sekretāri atnest viņiem kompotu; kā hipsteris raksta neatkarīgas filmas scenāriju un dzer piena kokteili; studenti nolēmuši uzmundrināties un dzer melnu tēju. Nē! Te var būt tikai kafija.

Lūk, secinājums: šādas kafijas lomas pasaulē dēļ jūs atrodaties “piespiedu mīlestības” stāvoklī attiecībā uz to. Iespējams, ka tas ir patiesi mīlēts jūsu dzēriens un viņa popularitāte padara jūsu dzīvi vēl patīkamāku. Varbūt tas nav jūsu dzēriens, bet jūs to periodiski dzer tikai tāpēc, ka populāra kultūra to prasa no jebkura mūsdienīga cilvēka. Nekad nedomājāt par to?
Foto: adme.ru
Postskriptum

Teksts attēlā: Un kā ar tēju?

Pēdējā rindkopa veltīta visiem tiem, kuriem pēc raksta izlasīšanas iekšējā balss kliedz: ”Bet kā tad ar tēju? Tā, taču ir vēl labāka!

Bet, lūk, kāpēc raksts nav par to:

• Pirmkārt, tēja joprojām paliek elites dzēriens: cenas pat vislabākajai kafijai nevar sacensties ar kvalitatīvas tējas cenām.
• Otrkārt, ir daudz valstu, kurās tēju uztver kā ārstniecības līdzekli un ikdienas dzīvē īpaši nedzer.
• Treškārt, tējas pasākumi, tas nav par pop-kultūru. Piemēram, mēģiniet atcerēties pazīstamo tējas tīklu, tādu kā Starbucks. Vai arī, kāds kautkad ir strīdējies, ka garšīgākā tēja ir McCafe, utt. Tāpēc, ka “tējas sabiedrība” ir kaut kas noslēgtāks.

Vai, jūsuprāt, tiešām ir attaisnots šāds kafijas statuss?

Patika redzētais? Iesaki draugiem

Nākamais raksts

Advertisement

Jaunākie komentāri

0 0 19:34 10.11ARMANDS
Un kur tu dzīvo
0 0 19:33 10.11ARMANDS
Iedosi savu numuru
0 0 19:33 10.11ARMANDS
Es nekad savā dzīvē nesmu redzējis tik skaistu meiteni kā tu
Advertisement

Pierakstīties iknedēļas jaunumiem

Tavs e-pasts
Pārpublicēšana tikai ar rakstisku atļauju | Kontakti | Noteikumi | Par sīkdatnēm | Pasaule caur vārdiem | Ceļotājs, kurš gandrīz ceļo | © Torno.lv 2012 - 2024