Kāpēc jāiemet zupā sīpolu miza: labs rezultāts!

Advertisement
Advertisement

Reti kāda saimniece iztiek mājās bez sīpola. Un, lai gan ne visiem patīk šis dārzenis, gandrīz visi zina, cik noderīgs ir sīpols - tajā ir daudz vitamīnu, un sīpolu fitoncīdi nogalina mikrobus.

 

Bet, diemžēl, no sīpola parasti tiek izmantoti tikai ap 30-40%. Un visnoderīgāko, kas var mums palīdzēt tikt galā ar slimībām, mēs metam atkritumu tvertnē. Runa ir par sīpolu mizām, kas satur vairāk mikroelementi nekā pats sīpols.

Raksta turpinājums
Noderīgās sīpolu īpašības

Kaut arī šis dārzenis liek mums raudāt, tas var kļūt par nenovērtējamu palīgu daudzās lietās. Tas, ko jūs uzzināsiet par sīpoliem, var jūs pārsteigt, bet tas noteikti būs noderīgs! Iepazīstināsim jūs ar šī kodīgā produkta īpašībām.
Sīpolu mizas kulinārijā

1. Sīpolu miza satur spēcīgu augu pigmentu, ko sauc par kvercetīnu, kas pazemina asinsspiedienu un palīdz novērst artēriju aizsprostošanos.

Tās nav ēdamas, bet to var pievienot zupai vai sautējumam. Zupai tās dos bagātīgu krāsu un apbrīnojamo aromātu, un, ja jūs pievienosiet zupai vēl sēnes... es iesaku izmēģināt.

Pētījumi rāda, ka sīpolu mizas satur daudz šķiedrvielu. Pievienojot tās pārtikai, tiek samazināts daudzu slimību risks, piemēram, resnās zarnas vēzis, aptaukošanās un diabēts.
2. Sīpolu miziņu tēja

Lai pagatavotu tēju pēc klasiskās receptes, jums vajadzēs mizas no 3-4 vidējiem sīpoliem, kuras jāaplej ar 0,5 litriem verdoša ūdens. Ievilkšanās laiks ap 30 minūtēm.

Acu priekšā šķidrums iegūs raksturīgu tējas krāsu. Un izrādās, ka, rūpīgi nokāšot mizas, lielākā daļa cilvēku, redzot šo šķidrumu glāzē, būs 100% pārliecināti, ka tā ir vāja melnā tēja. Tāpēc arī tāds nosaukums.

3. Sīpolu mizas sadzīvē

Neskatoties uz savām ārstnieciskajām īpašībām, sīpolu mizas un sīpoli ir uzticami un ekonomiski palīgi ikdienā. Tas ir absolūti drošs mēslojums istabas augiem. Pietiek tikai apliet istabas augus ar sīpolu mizu novārījumu, lai viņi atdzīvotos acu priekšā

Sakarā ar baktericīdu iedarbību sīpolu mizas ir neaizvietojamas vasarnīcā. Tās nogalina patogēno mikrofloru augsnē, palīdz cīnīties pret dārzu un dārzeņu kaitēkļiem.

Sīpolu mizas ir visefektīvākais dārzeņu uzglabāšanas līdzeklis ziemā. Turklāt sīpolu mizas var izmantot kā krāsvielu pārtikai, audumam un vilnai.
4. Sīpoli kā pretsāpju līdzeklis

Sīpolu kalpo kā pretsāpju līdzeklis pret lapseņu kodienu. Uz apsārtušās vietas nekavējoties jāuzsmērē sīpola sula. Ja ir iekaisusi auss, arī var izmantot sīpolu: 3 reizes dienā uz pusstundu uzlieciet uz auss marlē ietītus, sīki sasmalcinātus sīpolus, kas uzsildīti karstos tvaikos.

Šādas kompreses palīdz arī iekaisumiem, ilgi dzīstošām brūcēm. Svaiga sīpolu sula ir lielisks līdzeklis pret reimatiskajām sāpēm, pietūkumu, matu izkrišanu, blaugznām, vajag tikai ieberzēt vajadzīgo vietu ar sīpolu sulu.
5. Sīpoli zeķē pret saaukstēšanos

Pirmo reizi šāda ārstēšanās metode parādījās Ķīnā. Tā iesaka pielikt sīpolu pie pēdām naktī. Tas tiek izmantots arī mūsdienās. Veselu sīpolu nomazgā, notīra un sagriež lielos gredzenos. Tad novieto pēdu vidū un uzvelk zeķes. Tad sīpols “nestaigā” un paliek savā vietā līdz rītam.

Sīpolu sula iesūcas caur ādas šūnām un nonāk asinsritē. Tās antibakteriālā ietekme iedarbojas uz visu ķermeni. Ja katru dienu lietojat sīpolus pie pēdām, lai izārstētu saaukstēšanos, tad slimības simptomi izzudīs 2-3 dienu laikā.
6. Sīpoli novājēšanai

Sīpoli satur vairāk cukura nekā āboli un pat bumbieri. Bet pat tad, ja jūs bieži ievērojat diētu, jums nevajadzētu izņemt šo dārzeni no ēdienkartes.

Sīpols ir arī lielisks tauku dedzinātājs. Ir pat īpaša sīpolu diēta, kuras laikā katru dienu ieteicama sīpolu zupa.
7. Sīpoli pret ādas apdegumiem

Sīpols mazina sāpes no apdegumiem, arī no saules apdegumiem. Pietiek tikai uz 2 minūtēm pielikt sīpola šķēlīti apdegušajai vietai, un sērs un kvarcitīns, kas atrodas dārzenī, izdarīs savu darbu - dziedēs brūci.
8. Sīpoli pret piedegumu

Lai atbrīvotos no netīrumiem, ieberzējiet traukus ar sagrieztu sīpolu. Pēc tam labi nomazgājiet ar ūdeni un mazgāšanas līdzekli. Sīpolu sula brīnumaini neitralizē piedeguma smaku un notīra virsmu!

9. Sīpoli pret sviedru traipiem uz drēbēm

Uzlieciet sīpolu sulu uz traipa, atstājiet uz īsu brīdi, pēc tam mazgājiet kā parasti. Jūs būsiet patīkami pārsteigti, dzeltenums izzudīs!

10. Sīpoli taukainai ādai

Sīpolu putriņu jūs varat lietot kā masku taukainai ādai: sīpols darbosies uz tauku dziedzeri, sausinās ādu un iekaisums pazudīs.
Interesanti fakti par sīpoliem

1. Sīpols ir visizplatītākais pārtikas produkts pasaulē. Saskaņā ar ANO datiem, to audzē ne mazāk kā 175 valstīs visā pasaulē. Tas vairāk kā divas reizes pārsniedz valstu skaitu, kurās audzē kviešus, kas ir pasaules rekordisti ievāktās ražas ziņā.

2. Senie šumeri un ēģiptieši sauca sīpolu par dievu augu un ticēja, ka visa pasaule ir veidota pēc daudzslāņu sīpola parauga.

3. Krusta karu laikmetā sīpola vērtība bija tik liela, ka franči iemainīja savus gūstekņus no saracēņiem, atdodot 8 sīpolus par vienu cilvēku. Nav brīnums, ka slavenais ārsts Ibn Sina (Avicenna) veltīja sīpoliem vienu no pirmajām nodaļām savā traktātā `Ārstnieciskās medicīnas kanoni`.
4. Senajā Ēģiptē sīpolu sauca par `nabagu muskusu`. Seno romiešu rakstnieks Plīnijs Elders vecākais rakstīja: `Sīpoli arī vārgus vīriešus iemet Venēras rokās.` Viduslaikos un renesanses laikā klosteros bija aizliegts sīpols kā spēcīgs afrodiziaks: mūkiem un mūķenēm nav jāizjūt miesas vēlmes!

5. Sīpola sastāvā 85% ir ūdens. No sīpola asaro acis, jo sīpolā ir propanethiola S-oksīds.
6. Gan audzēšanā, gan sīpolu patēriņā pirmās vietas ieņem Ķīna un Indija, kas kopā veido aptuveni 45% no ikgadējā sīpolu ražas apjoma pasaulē, un tas ir 70 miljoni tonnu.

7. Pētnieki uzskata, ka sēru savienojumi, kas veidojas sīpolos, kavē vēža šūnu augšanu. Tāpēc ēdiet sīpolus biežāk un jebkurā veidā - salātos, zupā vai otrajā ēdienā.

Patika redzētais? Iesaki draugiem

Nākamais raksts

Advertisement

Jaunākie komentāri

0 1 15:14 30.03Una
Manuprāt ši kūka ir viegli pagatavijama es iesaku šo kūku noteiktj un personām kurām garšo iesaku nogaršot arī šokolādes desu.
0 0 10:06 21.03Enija
haha
2 0 12:26 12.02Valentīna
Kādēļ lauvām tiek piedāvāts tāds milzīgs gredzens,man tādu pat par velti nevajag un punkts!!!!
Advertisement

Pierakstīties iknedēļas jaunumiem

Tavs e-pasts
Pārpublicēšana tikai ar rakstisku atļauju | Kontakti | Noteikumi | Par sīkdatnēm | Pasaule caur vārdiem | Fotogrāfija & video | Ceļotājs, kurš gandrīz ceļo | © Torno.lv 2012 - 2024