Kāpēc ir vērts apēst gabaliņu speķa dienā obligātā kārtā

Advertisement
Advertisement

Liekas, ka mūsu valstī nav tādas personas, kura neko nezinātu par speķa esamību. Daudzās ģimenēs speķis ir gaidīts viesis uz galda, it īpaši, ja viņi zina, kā to izvēlēties. Tas ir tik atšķirīgs: biezs, plāns, kūstošs, cauraudzis, ar dūmiem.


Kādam patīk izteikta garša, kādam citam patīk neitrālāks. Ne mazāk svarīgs ir viens īpašs punkts - kā garšīgi iesālīt speķi.


Pirms mēs pāriesim pie vectēva metodes, bet vectēvs Ignāts sāla “ukraiņu gaumē”, mēs saņemam drosmi veikt īsu ekskursiju pa speķi un kāpēc ir vērts to ēst katru dienu. Ja pēkšņi jūs nezinājāt, tad mēs steidzamies pārliecināt, ka speķis ir universāls, augstas kaloritātes un veselīgs produkts.

Raksta turpinājums
KĀ GARŠĪGI IESĀLĪT SPEĶI

Pastāv viedoklis, ka ēst speķi ir kaitīgi. Faktiski tā nav taisnība. Speķa kaitīgums ir kaut kur gaļas līmenī. Vai maizes. Ja neticat, tad jums palīdzēs internets. Vai arī tā: ticat, ka ir kaitīgs, tad tālāk nelasiet; zināt, ka speķis ir veselīgs – laipni lūgti. Patiešām, lielākoties jebkurš produkts, kas tiek izmantots bez mēra, rada negatīvismu. Bet tas nav par speķi!

Kāpēc speķi var ēst katru dienu

Galvenās bažas par speķi ir saistītas ar faktu, ka tas kaloriju ziņā ir līderis starp citiem pārtikas produktiem. 90% tauku – tas nav joks. Tomēr nesenie pētījumi liecina, ka speķi var ēst gan tie, kas tievē, gan tie, kas vēlas ”iztīrīt” asinsvadus no holesterīna plāksnītēm. Tas notiek tāpēc, ka tauki nav vienkārši, bet gan zemādas. Skan ne visai labi, bet svarīgie vitamīni un mikroelementi ir kaudzēm.

Daži eksperti iesaka ēst speķi katru dienu, taču ievērojot normu. Pirmkārt, kaloriju satura dēļ tas piesātina uz visu dienu, otrkārt, tam ir sildoša iedarbība, treškārt, tas dod labumu caur arahidoniskajām un linolskābes taukskābēm, kas padara asinsvadus elastīgākus, bet tas uzlabo smadzeņu darbību. Dienas norma ir 10-30 grami.
Kā izvēlēties speķi

Tātad, ar labumu tikām skaidrībā, tagad ieteikumi. Papildus labumam speķim vajadzētu apmierināt garšu un tas, iespējams, ir visgrūtākais. Ir viegli paņemt gabalu no ledusskapja un nogriezt šķēli, bet izvēlēties? Mēģināsim izprast galvenos aspektus. Iedomājieties, ka jūs tirgū izvēlaties speķi.

1. Pirms parauga ņemšanas jums jāpārliecinās, ka speķim ir vienāda krāsa. Tas bieži ir balts vai viegli rozā nokrāsā. Pelēku, ar plankumiem, kārtainu ir labāk atlikt malā. Vetārsta zīmogs vairos pārliecību, ka viss ir kārtībā.

2. Smarža. Labi paostiet, smaržai jābūt saldeni pienainai, uztveramai. Ja ir izteikts tonis vai kāds īpašs aromāts, iespējams, jūsu priekšā ir kuiļa speķis. Mēs neiesakām to iegādāties, jo šo smaržu, kā arī garšu nevar nomākt.

3. Nekautrējieties paņemt dakšiņu un caurdurt speķi. Ja zari iekļūst viegli, nesaskaroties ar lielu pretestību, noteikti ir vērts sīkāk aplūkot taukus. Liekas, ka tas, kas vajadzīgs. Ieteicams nogaršot. Ja speķis ir nedaudz rūgts vai vienkārši pārāk viskozs, tad ir iemesls pastaigāt pa tirgu vēl.
Kā garšīgi iesālīt speķi «ukraiņu gaumē»

Tātad, speķi izvēlējāties, atnesāt mājās, nolikāt uz darba virsmas. Parasti svaigu speķi uzturā nelieto, tam jāpastāv diena vai divas. Vectēvs Ignāts tādu speķi sauc par dzīvu. Tas neliedz viņam apgriezt ādas un izgaršot tās kopā ar rupjmaizes šķēli. Vairāk par to vēlāk, bet pagaidām turiet recepti, kā iesālīt šo lielisko gabaliņu.

SASTĀVDAĻAS

• protams, kilograms speķa
• 200 g sāls
• 20 g melno piparu
• vairākas ķiploka daiviņas
PAGATAVOŠANA

1. Ar nazi noejiet pa speķi un īpaši pa ādu, lai notīrītu iespējamos netīrumus. Sagrieziet speķi 4-5 cm platos gabalos šķērsām gabalam. Gabaliem virspusē izdariet iegriezumus apmēram līdz vidum vai dziļāk.

2. Ieberiet sāli bļodā un kārtīgi ieberzējiet katru šķēli no visām pusēm. Tad apkaisiet ar pipariem. Ja jums patīk pikants, varat pagatavot sarkano un melno piparu maisījumu.

3. Nomizojiet un sagrieziet ķiplokus plānās lapiņās, kuras ievietojiet griezumos. Salieciet speķi traukā vai maisiņā un uz vairākām dienām ievietojiet ledusskapī. Varat to ietīt papīrā.

Vai jau nogaršojāt? Oho, garšīgi! Turpmākai uzglabāšanai sāli var notīrīt, atkal ietīt papīrā vai maisiņā un ielikt ledusskapī. Varat arī saldētavā. Sagribējās speķi, sadabūjāt gabaliņu, pārlikāt parastajā kamerā, palēnām apēdāt. Beidzās, izdabūjāt nākamo. Un tā līdz nākamajam braucienam uz tirgu.
Ar ko speķis sader

Protams, ar svaigu rupjmaizi. Kā to dara vectēvs Ignāts. Tikai viņam vēl ir svaigi ķiploki, sinepes un mārrutki. Tā to pasniedz uz šķīvja un obligāti arī pētersīļi un sālīts gurķis. Un, protams, graķītis. Galvenais šeit ir nezaudēt kontroli un neatkārtot reizes desmit. Kā vēl var ēst speķi?

1. Vienmēr varat ēst tīrā veidā. Dienas norma ir aptuveni 30 grami. Varat arī vairāk, ja garšo, bet mēģiniet to nelietot par daudz. Dabiskas mērces, pilngraudu maize ar klijām, svaigi zaļumi, sīpoli un ķiploki. Tā mūsu cilvēki ēd speķi gadsimtiem ilgi.

2. Labs speķis labi izkusīs. Ja ar gaļas josliņām, ideāli ir cept omletes, sildīt putras un miltu izstrādājumus. Jūs varat vienkārši gatavot dradžus, taču šis ēdiens jau ir no stresa kategorijas kuņģim un aknām.

3. Nelieciet speķi zupās un sautējumos, tie izrādīsies pārāk trekni. Var speķi vārīt ar garšvielām, bet, kā mums šķiet, vienkārši sālīts ir garšīgāks un labāk uzglabājams. Ar kūpinātu speķi nevajadzētu aizrauties, jo tas satur dažus kancerogēnus. Tomēr ir vērts atzīt, ka tas var būt ārkārtīgi garšīgs!

Komentāros rakstiet par saviem ekskluzīvajiem veidiem, kā garšīgi iesālīt speķi. Starp citu, speķim ir vairākas priekšrocības salīdzinājumā ar citiem taukiem. Labu apetīti!

Patika redzētais? Iesaki draugiem

Nākamais raksts

Advertisement

Jaunākie komentāri

0 0 18:55 20.04Valdis
Uzraksti LATVIEŠU valodā! Šo apģērba gabalu sauc par Žaketi!!
0 1 15:14 30.03Una
Manuprāt ši kūka ir viegli pagatavijama es iesaku šo kūku noteiktj un personām kurām garšo iesaku nogaršot arī šokolādes desu.
0 0 10:06 21.03Enija
haha
Advertisement

Pierakstīties iknedēļas jaunumiem

Tavs e-pasts
Pārpublicēšana tikai ar rakstisku atļauju | Kontakti | Noteikumi | Par sīkdatnēm | Pasaule caur vārdiem | Fotogrāfija & video | Ceļotājs, kurš gandrīz ceļo | © Torno.lv 2012 - 2024