Kāpēc cilvēki masveidā noņem plastmasas logus.

Advertisement
Advertisement

Plastmasas logu vēsture sākās 1952. gadā, kad slavenais dizaineris Heinzs Pashe patentēja pirmos PVC logu rāmjus. Izgudrotājs patentēja jaunu plastmasas logu veidu, kas gan bija ļoti tālu no šodienas versijas - tērauda rāmis, kas apvilkts ar pusmīksto plastmasu.

Raksta turpinājums
Neskatoties uz to, ka polivinilhlorīds tika atklāts Amerikā, pirmā PVC logu ražošanu uzsāka Vācijā. 1959. gadā Vācijas uzņēmums Rehau ieviesa Heinza Pashe izgudrojumu. Tad parādījās ciets PVC loga profils.

Plastmasas logi un durvis

Rehau panākumiem palīdzēja veiksmīga reklāmas kampaņa: dažiem iedzīvotājiem tika vecie koka logi aizstāti ar plastmasas pilnīgi bez maksas. Tā pamazām Vācijā, un pēc tam visā Rietumu pasaulē tika mācīta domāt, ka plastikāta logi - tas ir skaisti, moderni un izdevīgi.
PVC profila logi ātri ieņēma postpadomju valstu tirgu. Un ir saprotams, kāpēc: neskatoties uz diezgan augstām izmaksām, šie logi ļauj ietaupīt daudz naudas māju apsildīšanai un dod iespēju saglabāt pieņemamu temperatūru dzīvoklī pat skarbās ziemas apstākļos.

Tomēr šodien vērojama pretēja tendence: cilvēki sāk atteikties no plastmasas logiem. Sen apdzīvotās vietās šī tendence vēl nav tik ievērojama, bet tur, kur notiek būvniecība, plastikāta logi nav vairs populāri.

Vai to spēja saglabāt siltumu būtu pasliktinājusies pēdējos gados? Protams, nē. Tikai daudzo gadu laikā, kopš plastmasas logi masveidā tiek izmantoti, tika apzinātas ne tikai to priekšrocības, bet arī trūkumi, par kuriem pārdevēji reti piemin.
PLASTIKĀTA LOGU TRŪKUMI

1. Toksiskas piedevas

PVC satur plašu toksisku piedevu klāstu, īpaši svina bāzes stabilizatorus, fungicīdus un plastifikatorus. Svins ir viens no viskaitīgākajiem elementiem dabā. Cilvēka ķermenī viņš var nokļūt ar gaisu, pārtiku, ūdeni. Un uzkrājas ķermenī, kaulos, izraisot nieru slimības, aknu, nervu sistēmas bojājumus. Gados veci cilvēki un bērni ir īpaši jūtīgi pat attiecībā uz nelielu svina devu. Ražotāji saka, ka bez spēcīgas karsēšanas svins neizdalīsies no plastmasas. Bet gudrākie no tiem aizstāja svinu ar citiem stabilizatoriem, gandrīz nekaitīgiem veselībai. Lielie Eiropas un Krievijas ražotāji ražo nekaitīgus stabilizatorus. Bet šajos stikla pakešu logos nav marķējumu. Tādēļ jūs pats nevarat noteikt, vai jūsu logā ir svins, vai ne. Būs jāuzticas ražotājiem.
2. Problēmas ar ventilāciju

Izrādījās, ka galvenā plastmasas loga priekšrocība - telpas izolācija no gaisa iespiešanās ir arī to galvenais trūkums.

Daudzdzīvokļu mājās ventilācijas sistēma ir balstīta uz svaigā āra gaisa dabisko pieplūdumu caur plaisām logu rāmjos un durvīs. Gaiss, kas iet cauri visām dzīvokļa telpām, absorbē kaitīgus piemaisījumus un atstāj dzīvokli caur ventilācijas šahtām virtuvē un vannas istabā.

Plastmasas logu hermētiskums aizsprosto dabisko gaisa plūsmu telpā, tādējādi traucējot ventilācijai. Šī iemesla dēļ notiek kondensāta nosēšanās uz logiem. Telpas mitrums palielinās, un tas veicina patogēnu sēņu un pelējuma vairošanos.
Logi, kas ”neelpo”, ierobežo svaigā un tīra gaisa plūsmu, palielinot putekļu koncentrāciju. Rezultātā kļūst grūti elpot, ir alerģijas, ādas slimības un pat astma. Bērni sāk slimot, un pieaugušie sūdzas par biežām galvassāpēm, veselības stāvokļa pasliktināšanos. Uzkrājas kaitīgas vielas, piemēram, oglekļa monoksīds no gāzes plīts, toksiskā formaldehīda iztvaikojumi no mēbelēm (MDF) uc. Gaisa kondicionētāji un ventilatori ne vienmēr veiksmīgi pilda savu uzdevumu, un bieži vien saasina problēmu. Pēc vācu zinātnieku domām, pieaugusī astmas, alerģijas, ādas slimību un vēža saslimstība pēdējās desmitgadēs ir tieši saistīta ar neveselīgu klimatu dzīvokļos un logiem, kas izgatavoti no PVC profila. Ja mēs regulāri vēdinām telpas, kā iesaka ražotāji, tad zaudējam plastmasas logu galveno priekšrocību, jo svaigs un vēss gaiss atdzesē telpu, un tad tas ir atkal jāuzsilda.
3. Mehānisko bojājumu ”bailes”

Kā atzīst logu ražotāji, pēc mehāniskiem bojājumiem plastmasu gandrīz neiespējami salabot vai atjaunot. Skrāpējumi un iespiedumi paliek plastmasā uz visiem laikiem. Ja stikla vienību var nomainīt, tad uz rāmjiem esošos skrāpējumus un ieliekumus nevar salabot. Šādi bojājumi ir īpaši pamanāmi uz gaišām virsmām.
4. Grūtības ar remontu

Plastmasas logu ir ļoti grūti salabot. Veiksmīgais remontdarbu rezultāts ir tieši atkarīgs no loga salikšanas un montāžas kvalitātes. Jāatceras, ka PVC profils ir diezgan sarežģīta konstrukcija. Tāpēc, pērkot to, no pārdevēja ir jāpieprasa atbilstības un kvalitātes sertifikāti.

5. Liels PVC profila izplešanās koeficients

Karstumā loga profils ievērojami paplašinās, un aukstumā tas saraujas. Tāpēc plastmasā var rasties plaisas. Aukstums var būt par iemeslu tam, ka logi atdalās no montāžas putām.
6. Atlaušanas risks

Plastmasas logus ir viegli atlauzt. Tos var atvērt no ārpuses ar asu un plānu instrumentu (nazis, skrūvgriezis, lineāls, ķelle). Ļaundarim pietiek iespiest instrumentu zem atveres aizvaru vietas un viegli pavilkt cauri, piespiežot to kā sviru. 1995. gadā Zviedrija noteica aizliegumu visiem PVC produktiem, un Dānijā tika ieviests PVN un ftalātu nodoklis. Vairāk nekā 150 Eiropas kopienas jau ir aizliegušas PVC izstrādājumus vai īstenojušas politiku, kā pakāpeniski pārtraukt to izmantošanu sabiedriskās ēkās.

Veicot tīrīšanu mājā vai dzīvoklī, mēs pilnīgi aizmirstam par tām vietām, kur ziemas laikā uzkrājušies daudz netīrumu - tie ir logu rāmji. Citā rakstā atklāsim jums logu rāmju ātras notīrīšanas noslēpumu.

Pagāja pāris dienas pēc uzstādīšanas, un uz plastmasas logiem jau sāka veidoties kondensāts? Mēs jums pastāstīsim citā rakstā, kāpēc rodas šāda problēma un kā tikt vaļā no tās.

Patika redzētais? Iesaki draugiem

Nākamais raksts

Advertisement

Jaunākie komentāri

0 0 18:55 20.04Valdis
Uzraksti LATVIEŠU valodā! Šo apģērba gabalu sauc par Žaketi!!
0 1 15:14 30.03Una
Manuprāt ši kūka ir viegli pagatavijama es iesaku šo kūku noteiktj un personām kurām garšo iesaku nogaršot arī šokolādes desu.
0 0 10:06 21.03Enija
haha
Advertisement

Pierakstīties iknedēļas jaunumiem

Tavs e-pasts
Pārpublicēšana tikai ar rakstisku atļauju | Kontakti | Noteikumi | Par sīkdatnēm | Pasaule caur vārdiem | Fotogrāfija & video | Ceļotājs, kurš gandrīz ceļo | © Torno.lv 2012 - 2024