Kam patiesībā ir izdevīgas vīzas un kāpēc tās sen ir jāatceļ

Advertisement
Foto: adme.ru
Advertisement

2019. gada 2. jūlijā pirmo rindu Henlija pasu indeksā (Henley Passport Index) ieņēma Japāna un Singapūra. Šo valstu iedzīvotājiem nav nepieciešama vīza (vai to noformē pēc ierašanās) 190 valstīs. Otrajā vietā - Vācija, Somija un Dienvidkoreja, kuru pilsoņi var brīvi šķērsot 180 valstu robežas.


Mēs spriežam, vai ir nepieciešamas vīzas, un atbildam uz jautājumu, kāpēc pasaule varētu iztikt bez tām. Raksta beigās jūs gaida bonuss - padomi, kas ļaus apmeklēt bez vīzas tās zemes, kur tā parasti ir vajadzīga.

Raksta turpinājums
Foto: adme.ru
Vīza neattur no darba migrācijas

Ierēdņu loģika ir šāda: ja nebūtu vīzas un visas iespējamo atļauju, puse no pasaules iedzīvotājiem būtu pārcēlusies uz attīstītajām valstīm. Tas izklausās paranoiski, bet tas ir nostiprināts oficiālos avotos. Piemēram, ja Lielbritānijas pilsonis precējies ar meiteni ārpus Eiropas Savienības, viņam jāpelna ne mazāk kā 18 600 sterliņu mārciņu gadā, lai aizvestu viņu uz Angliju un saņemtu dzīvošanai nepieciešamos dokumentus.

Tas pats attiecas arī uz britu sievietēm, kuras nolēmušas saistīt savu likteni ar cilvēku, kurš dzimis ārpus Eiropas ekonomikas zonas. Šīm ģimenēm tā dēļ bieži vien ir jādzīvo dažādās valstīs. Tūristos un ceļotājos redz draudus, kas ir nostiprināti oficiālajos dokumentos. Patiesībā cilvēkam ir jāpierāda sava nevainība par to, ko viņš vēl nav izdarījis (un, visticamāk, pat nedomāja to izdarīt).
Foto: adme.ru
Tomēr iekārtoties darbā svešā valstī bieži vien ir ļoti problemātiski: to neļauj pat daži uzturēšanās atļaujas veidi. Vai ir vērts runāt par vienkāršu tūrisma vīzu?

Viņa nedod ārzemniekiem iespēju ieņemt labas vietas, viņiem iespējama ir tikai nelegāla darbiekārtošanās. Bet nelegālie darba migranti ieņem nelielu daļu darba tirgū. Tātad 2016. gadā ASV bija 5%, kopējais darbinieku skaits bija 160 miljoni.
Foto: adme.ru
Tūrisma vīzas netraucē terorismam un neuzlabo kriminālo stāvokli valstī



Pretdarbība terorismam ir vēl viens faktors, kuru min kā piemēru vīzu režīma piekritēji. Šis arguments ir viegli redzams statistikā: Amerikā pēdējo 9 gadu laikā vairāk noziegumus ir izdarījuši nevis imigranti musulmaņi, bet gan valsts rezidenti. No 1970. līdz 2015. gadam Eiropā mazāk nekā 0,5% noziegumiem bija islāmisks raksturs.

Dažos gadījumos par cilvēku bojāeju bija atbildīgi tiesībsargi, kuri bija valsts pilsoņi. Pietiek atcerēties Andersu Breiviku vai vācu “Sarkanās armijas frakciju”. Starp migrāciju un kriminālās situācijas izmaiņām arī neseko skaidra saikne: bieži vien pārkāpj likumu tie, kuri dzīvo valstī kopš dzimšanas.
Foto: adme.ru
Vairākkārtējas ieceļošanas atļaujas ir viegli nomainīt ar ātrākām un drošākām procedūrām

Pasi var mainīt, bet pēc pirkstu nospiedumiem vai acs tīklenes skenera rezultātiem ir vieglāk identificēt cilvēku. Lai savāktu visus braucienam nepieciešamos dokumentus, būs jātērē daudz laika, nervu un dažreiz naudas, turklāt 100% garantijas stikera saņemšanai nav. Dažos gadījumos vīzas atteikums ir cilvēka faktors. Tādējādi tūrisma vīzu izsniegšana ir politisko spēļu instruments, kurā nav ieinteresēti vienkāršie tūristi un ceļotāji.
Foto: adme.ru
Vēsture zina veiksmīgus piemērus, kad tika atcelti vīzu ierobežojumi

Lai nokļūtu pasaules futbola čempionātā, ārzemniekiem bija jāsaņem speciāla līdzjutēja pase. Tās noformēšanai vajadzēja norādīt biļetes numuru un personu apliecinošu dokumentu. Pieredze izrādījās tik veiksmīga, ka iebraukšana ar čempionāta pasi tika pagarināta līdz 2018. gada beigām. Šāds lēmums neizraisīja kriminogēna situācijas pasliktināšanos, savukārt, pērn Krievijas Federācijā likumpārkāpumu skaits samazinājās. Šodien ārvalstu tūristi var atbraukt uz Sankt-Pēterburgu, noformējot bezmaksas elektronisko vīzu.

Pirms 4 gadiem tika ieviests bezvīzu režīms starp Dienvidkoreju un Krieviju: valstu pilsoņi varēja braukt ciemos bez vīzu noformēšanas 60 dienu laikā. Kopš tā laika korejiešu tūristu plūsma strauji pieaug, kas pozitīvi ietekmēja Vladivostokas infrastruktūru un mazo biznesu. Bezvīzu režīma ieviešana starp Ukrainu un Eiropas Savienību palielināja tūrisma plūsmu un pozitīvi ietekmēja ekonomiku. Piemēram, Ukrainas tirgū ienāca Ryanair, bet mazais un vidējais bizness ir ieguvis vairāk iespēju sadarboties ar Eiropas partneriem.
Foto: adme.ru
Bonuss: kā ceļot bez vīzām, kur tās ir nepieciešamas

• Lielbritānija. Ceļojums kruīza lainerī ar ieeju britu ostā paredz uzturēšanos valsts teritorijā 24 stundu laikā. Svarīgi, lai nākamajā maršrutā būtu citas valsts osta.

• Ķīna. Atļauts uzturēties valstī bez vīzas 72 stundu laikā, ja lidojat tranzītā caur Guančžou, Guiļiņu, Siaņu, Harbinu, Čuncinu un Šenjaņu. Ja pārsēžaties Nankinā, Pekinā, Šanhajā un dažās citās pilsētās, termiņš pieaug līdz 144 stundām.

• Singapūra. Var palikt šeit 96 stundu laikā, ja ir biļete un vīza uz trešo valsti, kā arī, ja ir finanses uzturēšanās perioda laikā Singapūrā.
Foto: adme.ru
Vai jūs zināt kaut kādus piemērus, kas ļauj ceļot bez vīzas?

Patika redzētais? Iesaki draugiem

Nākamais raksts

Advertisement

Jaunākie komentāri

0 0 20:11 19.11Nikolajs
Atbilst diezgan precīzi.
0 0 19:34 10.11ARMANDS
Un kur tu dzīvo
0 0 19:33 10.11ARMANDS
Iedosi savu numuru
Advertisement

Pierakstīties iknedēļas jaunumiem

Tavs e-pasts
Pārpublicēšana tikai ar rakstisku atļauju | Kontakti | Noteikumi | Par sīkdatnēm | Pasaule caur vārdiem | Ceļotājs, kurš gandrīz ceļo | © Torno.lv 2012 - 2024