Kam jāvalkā maskas un kā pareizi to darīt

Advertisement
Advertisement

Globālās pandēmijas laikā cilvēki visā pasaulē steidzās uz lielveikaliem un aptiekām, mēģinot izveidot krājumus situācijas pasliktināšanās gadījumā. Šajā sakarā dažās valstīs trūkst noteiktu produktu, piemēram, medicīnisko masku, tualetes papīra vai antiseptiķu.

Raksta turpinājums
Maskas dod cilvēkiem drošības sajūtu, kāpēc masveidā pirkt tualetes papīru - tā ir mīkla, bet ar antiseptisku līdzekli principā viss ir skaidrs. Mēģināsim izdomāt, vai medicīniskās maskas ir šāda satraukuma vērtas.
Pirmkārt, ir vērts saprast, ka medicīniskā maska neaizsargā pret gaisā esošām infekcijām par 100%, jo tā reti cieši piekļaujas ādai. Parasti tās lieto slimnieki, lai ierobežotu slimības izplatīšanos klepojot un šķaudot.
Otrkārt, zem maskas veidojas silta un mitra vide, kurā var attīstīties mikroorganismi, kas tikai palielina infekcijas risku. Ir arī vērts padomāt, ka, ja jau lietot masku, tad tikai slēgtās sabiedriskās vietās vai transportā, svaigā gaisā tam nav jēgas.
Attiecībā par to, uz kuru pusi valkāt medicīnisko masku. Vairumā gadījumu tas neko nemaina, bet ērtību labad vairums ražotāju izgatavo ārpusi krāsainu. Arī mitrumizturīga pārklājuma klātbūtnē produkts tiek lietots ar nepiesūcināto slāni uz iekšpusi.
Ja uz maskas nokļūst asinis, gļotas vai kaut kas cits, tā nekavējoties jānomaina. Tā ir jānoņem tikai aiz ausu cilpiņām, pēc tam un pirms jaunās uzlikšanas jānomazgā rokas. Ir vērts atcerēties, ka parastā maska ir vienreiz lietojama un kalpo no 45 minūtēm līdz 2 stundām.

PVO eksperti izdeva īpašus ieteikumus, kuros viņi apliecina, ka koronavīruss tiek pārraidīts galvenokārt ar pieskārienu. Ļoti bieži pēc, piemēram, sarokošanās ar slimu cilvēku, mēs ar roku pieskaramies sejai un tādējādi inficējamies.
Eksperti šo metodi uzskata par visizplatītāko, ja neņem vērā momentus, kad inficēts cilvēks klepo vai šķauda jums virsū. Tieši šādos brīžos medicīniskā maska var kļūt par efektīvu aizsardzību. Citos gadījumos to ieteicams nēsāt pašiem slimniekiem un cilvēkiem, kas par viņiem rūpējas.

Turklāt tiek atzīmēts, ka cilvēks var justies neaizsargāts vai ievainojams, ja viņš bez maskas atrodas citu cilvēku vidū, kuriem ir maskas. Šo faktoru nosaka tikai psiholoģija un tam nav nekā kopīga ar loģiku.
Kopumā, ja jums nav jāpavada laiks citu cilvēku tuvumā, kuri turklāt arī klepo vai šķauda, maska, visticamāk, jums nebūs noderīga. Tomēr COVID-19 ir ārkārtīgi lipīgs pat pirms simptomu parādīšanās, tāpēc maska var būt profilaktisks līdzeklis.
Nekādā gadījumā nesakām, ka droši varat nevalkāt maskas un viss būs kārtībā, jums vienkārši jāsaprot, ka tā pati par sevi nevar kļūt par garantiju, ka jūs arī nesaslimsiet pat ar pareizu lietošanu. Bet nepērciet simtiem maskas par neprātīgām cenām, ja negrasāties kontaktēties ar cilvēkiem. Šajā gadījumā pašizolācija ir labākais risinājums.

Patika redzētais? Iesaki draugiem

Nākamais raksts

Advertisement

Jaunākie komentāri

0 0 18:55 20.04Valdis
Uzraksti LATVIEŠU valodā! Šo apģērba gabalu sauc par Žaketi!!
0 1 15:14 30.03Una
Manuprāt ši kūka ir viegli pagatavijama es iesaku šo kūku noteiktj un personām kurām garšo iesaku nogaršot arī šokolādes desu.
0 0 10:06 21.03Enija
haha
Advertisement

Pierakstīties iknedēļas jaunumiem

Tavs e-pasts
Pārpublicēšana tikai ar rakstisku atļauju | Kontakti | Noteikumi | Par sīkdatnēm | Pasaule caur vārdiem | Fotogrāfija & video | Ceļotājs, kurš gandrīz ceļo | © Torno.lv 2012 - 2024