-
- 3178 x
-
https://torno.lv/xxEmxa0
Vienmēr vajag uzmanīgi iepazīties ar pārtikas produktu sastāvu, kurus pārdod veikalā. Tie var saturēt dažādas pārtikas piedevas, ne vienmēr nekaitīgas veselībai.
Pārtikas piedevas ir visizplatītākajos produktos, kas sastāda cilvēka ierasto uzturu. Pastāv aizliegtu piedevu saraksts, bet katra valsts to sastāda pati.
Raksta turpinājums
Pārtikas produktu sastāvs
1. Graudu batoniņi
Mēs tos lietojam, bet Dānijā, piemēram, tie ir aizliegti. Tur uzskata, ka viss labais noderīgs ar mēru.
Batoniņiem parasti pievieno sporta piedevas zirgu devās, kuras parastiem cilvēkiem tādā daudzumā labumu nedos un vēl piedevām lietojot regulāri.
2. Gaļa
Runa ir par gaļu, ko ražo masveidā: cūkgaļu, liellopu, tītaru gaļu. Bieži vien tā satur raktopamīnu – hormonu, kuru dod dzīvniekiem ātrākai masas uzaudzēšanai. Šo komponentu saturoši gaļas izstrādājumi aizliegti vairāk nekā 150 pasaules valstīs.
3. Āboli
Pārbaudot ābolus ASV, 80% produkcijas tika atrasts difenilamīns(DPA). Šo vielu izmanto uzglabāšanas laika pagarināšanai. Ļaujot ražotājiem ciest mazākus zaudējumus, tā negatīvi ietekmē cilvēka veselību.
4. Ātri pagatavojamā kartupeļu biezputra
Konservēt šo biezputru palīdz butilhidroksianizols (ВНА, Е320). ASV Nacionālais Veselības institūts to atzina par kaitīgu kancerogānu un aizliedza. Tāpat izdarīja Japānā un atsevišķās Eiropas valstīs.
5. Augļu želejas
Еiropas komisija tās atzina par kaitīgām pēc tam, kad tajās atrada konjaku – šķiedru, kas piebriest saskarē ar mitrumu. Želejas, kuras pārdod mazās plastikāta formās, tagad ir aizliegtas Eiropā, ASV un Austrālijā.
6. Maize
Daži ražotāji tai pievieno azodikarbonamīdu (ADA, E927) — piedevu, kas padara to baltu un ļauj nesacietēt ilgu laiku. Šī piedeva aizliegta Austrālijā un Eiropā.
7. Маrgarīns
Тranstauki paši par sevi ir bīstami, vēl jo vairāk tādā augstā koncentrācijā kā margarīnā: 15% no masas. Tāpēc tie aizliegti Šveicē, Dānijā un Kanādā, aizliegti arī produkti, kuru sastāvā tie ir lielā daudzumā.
8. Čipši
Eiropā un Kanādā aizliegts olestrs (oleāns). Tieši to daudzi ražotāji pievieno čipšiem kā tauku sintētisko aizvietotāju. Krēkeri un sausiņi arī var saturēt šo vielu.
9. Sojas mērce
Pati par sevi tā nebūtu kaitīga, ja vien produkts, no kura to gatavo, tiktu audzēts ekoloģiski nekaitīgā veidā. 82 % pasaulē audzējamās sojas satur ĢMO. Ģenētiski modificētie produkti un to izstrādājumi jau aizliegti Krievijā un Eiropā.
Sojas mērces sastāvs jāpārbauda uz kaitīgā kancerogēna - etilkarbamāta klātbūtni.
10. Vistas gaļa
Līdz 1997. gadam Eiropā un Lielbritānijā pārdeva vistas gaļu, kas bija apstrādāta ar hloru. Hlors izslēdza iespēju vistas gaļai inficēties ar salmoneļļu un citām baktērijām. Pēc hlora aizliegšanas ražotāji sāka meklēt citus dezinfekcijas veidus. Krievijā apstrādi ar hloru aizliedza tikai 2010. gadā.
Produkta sastāva noteikšana var būt apgrūtināta etiķetes trūkuma pēc uz precēm bez iepakojuma, kuras tirgo pēc svara. Ko gan darīt? Iesakām produktus pirkt specializētajos veikalos vai tirgū pie uzticamiem pārdevējiem.
Patika redzētais? Iesaki draugiem
Nākamais raksts