Kādā vecumā bērns var sākt izmantot viedierīces

Advertisement
Advertisement

Datoru tehnoloģiju ērā bērnu atkarības problēma no viedierīcēm kļūst aktuāla kā nekad agrāk. Droši vien daudzi ne reizi vien ir vērojuši skatu, kad vecāki iegrūž bērnam rokās viedtālruni, lai no viņa “atkratītos”. “Še tev, gudriniek, multenes un liec vecākus mierā!” – tas ir tik pazīstami, vai ne?

 

Bērni ātri pierod. Kamēr viedierīce rokās, neizdod ne skaņas, bet pietiek tikai to atņemt – uzreiz brēkšana. Bet pēc tam vecāki brīnās, kāpēc nav iespējams atrast kopēju valodu ar bērniem un kāpēc viņiem neveidojas attiecības reālā dzīvē.

 

Raksta turpinājums
Atkarība no viedierīcēm

Saziņas iemaņas mūsos tiek ieliktas jau kopš pašas bērnības. Pēc pediatru uzskatiem, vecums no 0 līdz 3 gadiem ir ļoti svarīgs redzes attīstībai, runas aparāta izveidē un mazuļa vārdu krājuma bagātināšanai. Bērniem līdz 3 gadu vecumam īpaši svarīgi pēc iespējas vairāk sarunāties ar vecākiem un vienaudžiem nevis ar mammas viedtālruni.
Amerikas pediatrijas akadēmija paziņo, ka bērni vecumā līdz 2 gadiem vispār nedrīkst būt pakļauti elektronisku ierīču iedarbībai. Bet vecumā no 3 līdz 5 gadiem, viedierīces drīkst lietot ne vairāk kā 1, no 6 līdz 18 gadiem – ne vairāk kā 2 stundas dienā.

Tajā pašā laikā statistika apgalvo, ka mūsdienu bērni vidēji ekrāna priekšā pavada daudz vairāk laika, 6 – 7 (!)stundas dienā. Vairākums Amerikas bērnu mobilās ierīces katru dienu izmanto no diviem gadiem, bet no 7 – 8 gadu vecuma jau ir pastāvīga piekļuve internetam.
Mobilās ierīces ievērojami palielināja mazu bērnu piekļuvi mūsdienu tehnoloģijām. Tāpēc pediatrs Kriss Rouens uzstāj, lai mobilās elektroniskās ierīces tiktu aizliegtas izmantot maziem bērniem vecumā līdz 12 gadiem. Lūk, 10 galvenie tāda lēmuma iemesli.

1. Atkarība no viedierīcēm

Jo vairāk vecāki pārbauda pastu, skatās ziņu lenti, šauda monstrus un skatās seriālus, jo vairāk viņi attālinās no saviem bērniem. Pieaugušo uzmanības trūkums bieži tiek kompensēts ar tām pašām viedierīcēm un digitālām tehnoloģijām.
Atsevišķos gadījumos mazulis pats kļūst atkarīgs no portatīvām ierīcēm, interneta un televīzijas. Jau tagad bērnu atkarība no viedierīcēm ieguvusi epidēmijas raksturu. Katrs vienpadsmitais bērns vecumā no 8 līdz 18 gadiem – “digitālais narkomāns”.
2. Kaitīgais izstarojums

2011.gadā Vispasaules Veselības Aizsardzības organizācija un Starptautiskā vēža izpētes aģentūra klasificēja mobilo tālruņu un citu bezvadu ierīču radiosignālu kā potenciālu kancerogēnu, identificējot 2B grupā (”iespējami kancerogēni cilvēkam” faktori).

Tomēr jāpatur prātā, ka bērni ir jutīgāki pret dažādām negatīvām ietekmēm, jo viņu smadzeņu un imūnsistēmas attīstība joprojām turpinās.
3. Ietekme uz smadzeņu attīstību

Bērna smadzenes trīskāršojas apjomā laikā no dzimšanas līdz diviem gadiem un turpina augt līdz 21 gadam. Smadzeņu attīstību agrīnā vecumā nosaka vides kairinātāji vai to trūkums.

Kā liecina pētījumi, smadzeņu stimulēšana ar pārmērīgu viedierīču iedarbību ir saistīta ar kognitīvu aizkavēšanos, palielinātu impulsivitāti, samazinātu spēju pašregulēšanu un pašdisciplīnu.
4. Atpalikšana attīstībā

Sēdēt ar planšeti vai telefonu, tas nozīmē, ka kustību trūkums var novest pie fiziskās un garīgās attīstības aizkavēšanās. Šī problēma ir acīmredzama Amerikas Savienotajās Valstīs, kur katrs trešais bērns iestājas skolā ar atpalicību attīstībā, kas spilgti ietekmē viņa sekmīgumu.

Savukārt, fiziskā aktivitāte uzlabo uzmanību un spēju mācīties un apgūt jaunas lietas. Zinātnieki apgalvo, ka elektronisko tehnoloģiju izmantošana kaitē bērnu attīstībai un nelabvēlīgi ietekmē viņu apmācību.
5. Aptaukošanās

Aizraušanās ar televīzijas un datorspēļu skatīšanos ir neproduktu paradumu piemēri, kas ir tieši saistīti ar liekā svara epidēmiju. Bērniem, kuri nekontrolēti un pastāvīgi lieto portatīvās elektroniskās ierīces, aptaukošanās tiek konstatēta par 30% biežāk.

Katrs ceturtais jaunais Kanādas un katrs trešais amerikāņu pusaudzis cieš no liekā svara, un no tiem 30% gadījumu tiks diagnosticēts diabēts.

Turklāt pusaudžiem ar aptaukošanos ir lielāks risks saslimt ar agrīnu insultu un sirdslēkmi, kas nopietni samazina viņu paredzamo dzīves ilgumu. Zinātnieki ceļ trauksmi, mudinot visus vecākus uzraudzīt bērnu svaru, jo pirmajām XXI gadsimta paaudzēm ir lielāka iespēja nomirt pirms viņu vecākiem.
6. Problēmas ar miegu

Amerikas Savienoto Valstu statistika liecina, ka 60% vecāku nekontrolē, cik cieši viņu bērni draudzējas ar visu veidu viedierīcēm un trijās no četrām ģimenēm bērniem ir atļauts ņemt elektroniskās ierīces pat sev līdzi gultā.

Telefonu, planšetdatoru un klēpjdatoru ekrāna zilais spīdums neļauj normāli iemigt, kā rezultātā samazinās atpūtas un miega laiks. Zinātnieki pēc kaitīguma organismam miega trūkumu salīdzina ar nepietiekamu uzturu: gan viens, gan otrs novājina ķermeni un tādējādi negatīvi ietekmē panākumus skolā.
7. Psiholoģiski traucējumi

Sēdēšana Internetā bieži izraisa noslēgtību un fobiju attīstību. Šo sarakstu var droši papildināt ar bipolāriem traucējumiem, psihozēm, uzvedības novirzēm, autismu un piesaistes traucējumiem (tas ir, tuvu emocionālu kontaktu traucējums ar vecākiem).

Zināšanai, vienam no sešiem Kanādas bērniem ir kāda garīga slimība, kuru bieži ārstē tikai ar spēcīgām psihotropām zālēm.
8. Аgresivitāte

Televīzijas un datorspēļu brutalitāte atspoguļojas reālajā dzīvē. Bērns saņem gatavu uzvedības modeli, kuru viņš var īstenot apkārt esošajā realitātē.

Un daudzi pētnieki nonāk pie viena un tā paša secinājuma: vardarbībai no ekrāna ir gan īslaicīgs, gan ilglaicīgs efekts - agresija var izpausties ne uzreiz.
9. Digitālā demence

Zinātniskie novērojumi pierāda, ka viedierīču ietekme uz bērniem vecumā no 1 līdz 3 gadiem noved pie problēmām ar uzmanības koncentrēšanu ap septīto dzīves gadu. Bērni, kuri nespēj koncentrēties, vienkārši zaudē iespēju kaut ko uzzināt un atcerēties.

10. Attālināšanās no realitātes

Bērnu pārmērīga elektronisko tehnoloģiju izmantošana ne tikai ietekmē viņu psihi un viņu spēju just līdzi, bet arī padara tos neaizsargātākus reālās dzīves apstākļos, kurus viņi lielākoties vispār nezin.

Tas nozīmē, ka laiks, kas pavadīts virtuālajā pasaulē, bieži viņiem nemāca neko noderīgu un elektronisko ierīču zināšanas nenodrošina panākumus nākotnē, jo tehnoloģijas tiek nepārtraukti pilnveidotas un tikt tām līdzi kļūs arvien grūtāk.
Redakcijas padoms

Tātad, ko vecāki lai dara? Varbūt, atņemt bērnam visas viedierīces, TV un aizliegt iziet tiešsaistē? Tā tikai sliktāk. Bērns būs dusmīgs uz vecākiem, un tie kļūs par ienaidniekiem viņa acīs.
Viedierīces ir mūsdienu dzīves sastāvdaļa. Ir nepieciešams ļaut bērnam iemācīties izmantot viedtālruni, bet ne pārāk agri. Nelieciet tālruni viena gada vecā bērna rokās, lai tikai novērstu viņa uzmanību. Gadu vecam bērnam var parādīt tik daudz interesanta pazīstamajā apkārtnē, tam mums nav vajadzīgi viedtālruņi.

Nav vērts atņemt viedtālruni, bet nepieciešams ierobežot laiku, ko bērns pavada pie ekrāna. Pediatri iesaka izstrādāt skaidrus noteikumus par viedierīču lietošanu visai ģimenei.

Piemēram, noteikt telpu, kas brīva no viedierīcēm - virtuvi, viesistabu vai automašīnu. Ieteicams vienoties, ka pie pusdienu galda telefoniem nav vietas.
Būtu pareizi uzstāt, ka stundu pirms aizmigšanas bērni neko neskatās. Lai sasniegtu lielāku efektu, var izrādīt solidaritāti un uzlikt ierobežojumus arī sev (varbūt, tas būs noderīgi arī vecākiem?).

Pašreizējais tehnoloģiju un interneta laiks bērnam atņem daudz laika lietām, kuras viņu nemaz neattīsta: sociālie tīkli, bezgalīgas multfilmas un spēles.

Patika redzētais? Iesaki draugiem

Nākamais raksts

Advertisement

Jaunākie komentāri

0 0 20:11 19.11Nikolajs
Atbilst diezgan precīzi.
0 0 19:34 10.11ARMANDS
Un kur tu dzīvo
0 0 19:33 10.11ARMANDS
Iedosi savu numuru
Advertisement

Pierakstīties iknedēļas jaunumiem

Tavs e-pasts
Pārpublicēšana tikai ar rakstisku atļauju | Kontakti | Noteikumi | Par sīkdatnēm | Pasaule caur vārdiem | Ceļotājs, kurš gandrīz ceļo | © Torno.lv 2012 - 2024