Kā uzvesties, tiekoties ar aizdomīgiem cilvēkiem, lai nenokļūtu nepatikšanās

Advertisement
Foto: tsp.li
Advertisement

Kopš bērnības mēs zinām, ka nevajag runāt ar svešiniekiem vai kāpt svešā automašīnā. Bet maz cilvēku zina, kā rīkoties, ja kāds jums seko pa tumšu ielu, ieskrien aiz jums liftā, kad durvis aizveras vai klauvē pie jūsu dzīvokļa, lūdzot palīdzību.


Mēs noskaidrojām, kā rīkoties, tiekoties ar potenciāli bīstamiem cilvēkiem, lai nenodarītu sev pāri.

Raksta turpinājums
Foto: tsp.li
1. Ja jums šķiet, ka jums kāds seko

Ja jums šķita, ka jums kāds seko, neatmetiet šo domu. Esiet modri, jo neviens, diemžēl, no tā nav pasargāts. Labāk ir veikt vairākus aizsardzības pasākumus nekā nonākt nepatīkamā vai pat dzīvībai bīstamā situācijā:

• Ja ejat, uzlikuši austiņas, tad noņemiet tās. Tā jūs varēsiet dzirdēt, kas notiek apkārt, tas palīdzēs jums būt uzmanīgiem.
• Neskatieties tieši zem kājām – skatieties uz priekšu vai nedaudz uz augšu. Tā jūs labāk un vairāk redzēsiet. Turklāt tam ir psiholoģisks efekts: cilvēks ar augstu paceltu galvu uzskatās pašpārliecināts. Ja jums seko zaglis, tas viņu var atbaidīt.
• Nevajag nepārtraukti atskatīties, jo tas sekotājam liks saprast, ka jūs zināt par viņu un var izprovocēt uz aktīvu rīcību.
• Ieejiet tuvākajā vietā, kur ir cilvēki. Esiet tur kādu brīdi un ar acīm pameklējiet sekotāju. Iespējams, viņš no jums atstāsies, ja nolems, ka jūs tur būsiet ilgu laiku.
• Ja viss notiek naktī, nekādā gadījumā nenogriezieties uz slikti apgaismotām vietām (parkiem, alejām, šaurām ieliņām un citur). Dodieties turp, kur ir daudz gaismas un cilvēku – kafejnīcām, apgaismotu bulvāri un tamlīdzīgām vietām.

Lai pārbaudītu, vai potenciālais vajātājs ir tikai garāmgājējs, kurš iet tajā pašā virzienā kā jūs, veiciet nelielu apli.

Nākamajā līkumā pagriezieties pa labi, tad atkal un atkal pa labi. Alternatīvi izliecieties, ka esat kaut ko aizmirsis vai pazaudējis un strauji pagriezieties pretējā virzienā. Ja persona turpina jums sekot, varat būt drošs, ka tā vairs nav nejaušība. Šajā gadījumā ir pienācis laiks doties uz cilvēkiem pilnu vietu un piezvanīt attiecīgajiem dienestiem.

Ja jums nav kur iet un kur slēpties, bet cilvēks turpina jūs vajāt, izņemiet maku un nometiet to zemē. Varbūt tas ir vajāšanas iemesls. Šajā gadījumā labāk šķirties no naudas nevis veselības vai dzīves.
Foto: tsp.li
2. Ja svešs cilvēks vai cilvēku grupa jums uzmācas

Parasti šādām situācijām nav draudoša fona, lai gan ir nepatīkami izņēmumi. It īpaši gadījumos, kad jūsu priekšā ir kāds cilvēks vai iereibusi kompānija. Diemžēl nav maģiska veida, kā uzreiz apturēt uzmākšanos, taču ir vairākas stratēģijas, kuras varat izmantot:

• Saglabājiet neitrālu sejas izteiksmi. Neizrādiet dusmas vai riebumu un skatieties tieši sejā likumpārkāpējiem. Tam ir psiholoģiska ietekme: agresori saprot, ka jūs neesat tikai objekts, bet arī cilvēks. Cilvēkam ir grūtāk kaitēt nekā “lietām”.
• Ja svešs cilvēks apsēdās jums blakus vai pienāk pārāk tuvu, izstiepiet savu roku priekšā, radot šķērsli. Negrūstiet un nepieskarieties viņam. Sakiet stingri: ”Es gribu, lai jūs no manis ejat prom” vai kaut ko tamlīdzīgu, bet noteikti izmantojiet vietniekvārdu ”Es”. Efekts būs tāds pats kā iepriekšējā punktā. Šķiet, ka padoms ir ļoti vienkāršs, taču patiesībā to nav viegli izdarīt, jo cilvēks apjūk.
• Var palīdzēt padoms likt varmākai domāt par savu māti. Derēs stingrā balsī uzdots jautājums: ”Vai tava mamma zina, ka izaudzināja tādu pakaļu?” Fakts ir tāds, ka neatkarīgi no ”kultūras” pakāpes cilvēkiem parasti ir ciešas attiecības ar vecākiem. Tas ir morāls trieciens zem jostas vietas, kas cilvēku var apstādināt.
• Ja ejat garām potenciāli bīstamai kompānijai vai personai un dzirdat sev adresētu svilpšanu, ūjināšanu vai pseidokomplimentus, katram gadījumam paņemiet maisiņus vai somiņu kreisajā rokā un atstājiet brīvu labo. Eksperti saka, ka tā jūs izskatīsieties mazāk neaizsargāts. Un, ja kas, jūs varat ātri dot fizisku pretsparu.

Ir skaidrs, ka labākais veids, kā izvairīties no uzmākšanās, vienkārši nenonākt situācijās, kad tas kļūst iespējams. Diemžēl šī misija ir gandrīz neiespējama, tāpēc esiet modri.
Foto: tsp.li
3. Ja liftā ienācis svešinieks

Ir ļoti svarīgi ieklausīties savā iekšējā balsī. Ja kāda iemesla dēļ kāds jūs biedē, nekavējoties izejiet no lifta. Labāk ir likties paranojas pārņemtam nekā nokļūt nepatikšanās. Lai attīrītu sirdsapziņu un saglabātu pieklājību, jūs varat izlikties, ka esat kaut ko aizmirsis un izskriet pa durvīm, kas veras ciet.

Ja jums neizdevās iziet, varat veikt šādas darbības:

• Nostājieties tieši pie paneļa ar pogām, to piesedzot. Pirmkārt, tas neļaus svešiniekam nospiest apturēšanas pogu. Un, otrkārt, jūs pats varēsiet nospiest palīdzības pogu, kas, rodoties bīstamai situācijai, var jūs glābt.
• Nestāviet ar muguru vai sāniem pret svešinieku. Nostājieties aci pret aci pret viņu. Tādā veidā jūs varat redzēt, ko viņš dara, svešiniekam būs grūtāk jūs pārsteigt nesagatavotu.
• Katram gadījumam, paņemiet atslēgas, tālruni vai jebkuru citu lietu, ko nepieciešamības gadījumā varat izmantot, lai sevi aizstāvētu.

Jūs varat pārbaudīt, vai svešinieks patiešām ir bīstams. Pievērsiet uzmanību viņa uzvedībai: ja viņš ienāk liftā, neskatās uz paneli ar pogām un nemēģina nospiest savu stāvu, tas ir trauksmes zvans. Šajā gadījumā, pat ja jūsu iekšējā balss klusē, jums pēc iespējas ātrāk jāizkāpj no lifta.
Foto: tsp.li
4. Ja kāds klauvē pie durvīm, bet mājās jūs esat viens

Šajā situācijā vissvarīgākais ir neatvērt durvis. Izlikties, ka neesat mājās, arī ir bīstami: iespējams, svešinieki kā reiz meklē tukšu dzīvokli. Ja neviens neatbild, viņi var mēģināt atvērt durvis. Jautājiet skaļi un skaidri, kas ieradies un kas viņiem vajadzīgs un tad rīkojieties atbilstoši situācijai:

• Ja cilvēks saka, ka ir ievainots vai viņam nepieciešama kāda cita palīdzība, vienkārši ziniet, ka jūs nevarat viņam īpaši palīdzēt. Piedāvājiet izsaukt ātro palīdzību vai policiju. Ja cilvēkam patiešām ir nepieciešams atbalsts, viņš būs tikai laimīgs, bet vairumā gadījumu viņš vienkārši aizies.
• Gadījumā, ja kāds mēģina atvērt jūsu durvis vai neiet prom, zvaniet attiecīgajiem dienestiem. Dariet to skaļi, lai svešais dzirdētu. Varat arī izmantot nelielu triku: ieslēdziet videoklipu, kurā suns rej jūsu tālrunī, un skaļi sakiet: ”Nedrīkst!” Ja aiz durvīm ir zaglis, tas viņu nobiedēs: ļoti maz cilvēku vēlas iepazīties ar kāda cita suni, īpaši lielu.
• Krāpnieki bieži izliekas par kādu dienestu darbiniekiem. Šajā gadījumā pajautājiet uzņēmuma nosaukumu, kurā viņi strādā, pēc tam piezvaniet birojam un uzziniet, vai tiešām kādam vajadzēja nākt pie jums.

Viens no izplatītākajiem trikiem ir, kad sieviete zvana pie durvīm un lūdz kādu palīdzību. Viņa šķiet nekaitīga, taču jāsaprot, ka laupītāji parasti strādā tandēmā un blakus viņai var atrasties vīrietis, kurš tikai gaida, kad potenciālais upuris atvērs durvis.
Foto: tsp.li
Vai esat kādreiz nonākuši šādās situācijās? Kā jūs rīkojāties?

Patika redzētais? Iesaki draugiem

Nākamais raksts

Advertisement

Jaunākie komentāri

0 0 18:55 20.04Valdis
Uzraksti LATVIEŠU valodā! Šo apģērba gabalu sauc par Žaketi!!
0 1 15:14 30.03Una
Manuprāt ši kūka ir viegli pagatavijama es iesaku šo kūku noteiktj un personām kurām garšo iesaku nogaršot arī šokolādes desu.
0 0 10:06 21.03Enija
haha
Advertisement

Pierakstīties iknedēļas jaunumiem

Tavs e-pasts
Pārpublicēšana tikai ar rakstisku atļauju | Kontakti | Noteikumi | Par sīkdatnēm | Pasaule caur vārdiem | Fotogrāfija & video | Ceļotājs, kurš gandrīz ceļo | © Torno.lv 2012 - 2024