Kā uzlabot skolas disciplīnu

Advertisement
Advertisement

Apmācība – tas ir sarežģīts process, kurš reti notiek bez pretošanās starp skolniekiem un skolotājiem. Taču reizēm konflikti iziet ārpus veselā saprata robežām un no vienas puses traucē skolotājam apmācīt, bet no otras – skolniekam atņem vēlēšanos apmeklēt skolu vispār.


Kur problēma? Vai patiešām mācīšanas līmenis nokritis tik zemu, ka labu skolotāju palicis maz? Vai, otrādi, skolnieki kļuvuši tik ļauni un nepateicīgi? Šodien mēs pacentīsimies noskaidrot šo jautājumu un piedāvāt savu problēmas risinājuma variantu.

Raksta turpinājums
Skolnieka sliktā uzvedība

Nav noslēpums, ka bastotāji un nesekmīgie ir gandrīz katrā klasē. Tādi skolnieki ne tikai traucē saviem klasesbiedriem koncentrēti uzņemt zināšanas, bet arī novērš skolotāja uzmanību, kurš spiests pārtraukt un apklusināt viņu nerātnības.

Īpaši tiek jaunajiem pedagogiem, kuri burtiski vakar pabeidza mācīties paši. Šie pasniedzēji pagaidām vēl neprasmīgi veido attiecības, ne vienmēr spēj saglabāt mieru un viņiem nav lielas autoritātes kā kolēģu, tā skolnieku vidū.
To izmantojot, vidējo un vecāko klašu skolnieki nereti sarīko īstas sacelšanās, “aizskalojot” vienu jauno skolotāju pēc otra. Un tādu problemātisku klašu stundās iestājas klusums tikai mācību daļas vadītāja vai iestādes direktora klātbūtnē.

Turklāt jebkurā konflikta situācijā atradīsies tādi, kuri centīsies attaisnot skolnieka nepiedienīgo uzvedību skolā vai skolotāja darbības. Tādi izsaucieni kā “Skolotājs tā nevarēja rīkoties!” vai “Mans puisēns uz to nav spējīgs. Es savam bērnam ticu vairāk nekā jums!” kļūst par ierastu lietu. Atrast patiesību nav tik vienkārši.
Un, ja nav demokrātisku veidu atrisināt problēmu, tad kāpēc gan daļu no skolai iedalītiem līdzekļiem neiztērēt ar prātu, uzstādot klasēs videonovērošanas kameras. Turklāt, sākumā to var izdarīt problemātiskajās klasēs kā eksperimentu.

Jebkurā strīdīgā situācijā skolas vadība, vecāki un citas atbildīgas personas var paskatīties video un saprast, kuram taisnība.
Tādā situācijā pedagogs nepārkāps savu pilnvaru robežas, nevarēs nesodīti apvainot skolniekus, draudēt un netaisnīgi likt atzīmes. Skolas vadībai vienmēr būs lietišķie pierādījumi skolotāju pārkāpumiem, ja viņš atļausies ko lieku.

Skolotājs iegūs paklausīgāku un disciplinētāku klasi, kurā pat lielākie huligāni mācīsies uzvesties savaldīgāk, pārstās izaicinoši uzvesties un traucēt stundas. Arī vecākiem radīsies lielāka iespēja uzraudzīt savus sirdsmīļos acuraugus.
Protams, mēs dzīvojam civilizētā sabiedrībā un skolā notiekošā tāds “totālas izsekošanas” veids var šķist nenormāls. Bet apstākļos, kad pedagogu autoritāte neatlaidīgi krīt, bet skolnieki stundās nodarbojas ar visu ko, tikai ne ar mācībām, kas cits atliek?
Pret kamerām, droši vien, uzstāsies tie skolotāji, kuri saprot, ka netiek galā ar saviem pienākumiem. Laikam pretosies arī problemātiskie skolnieki, kā arī tie vecāki, kuri nav ieinteresēti vairāk papūlēties bērnu audzināšanā.
Ja nodarbības skolā nenesīs labumu un visus 11 – 12 gadus bērns velti deldēs bikses un neieredzēs skolu, tad rezultātā mēs saņemsim neizglītotu personu paaudzi, kura diezin vai varēs atrast pienācīgu vietu sabiedrībā. Par ko viņi kļūs? Kādu labumu valstij un cilvēkiem viņi varēs dot?

Bet kādu tu redzi efektīvu skolu nākotnē?

Patika redzētais? Iesaki draugiem

Nākamais raksts

Advertisement

Jaunākie komentāri

0 0 20:11 19.11Nikolajs
Atbilst diezgan precīzi.
0 0 19:34 10.11ARMANDS
Un kur tu dzīvo
0 0 19:33 10.11ARMANDS
Iedosi savu numuru
Advertisement

Pierakstīties iknedēļas jaunumiem

Tavs e-pasts
Pārpublicēšana tikai ar rakstisku atļauju | Kontakti | Noteikumi | Par sīkdatnēm | Pasaule caur vārdiem | Ceļotājs, kurš gandrīz ceļo | © Torno.lv 2012 - 2024