-
- 3536 x
-
https://torno.lv/x2E1HJJ
Normālos apstākļos kauma sajūta palīdz regulēt cilvēka uzvedību. Dari kaut ko sliktu vai ko ārpus veselā saprāta – izjūti neveiklību un kaunu.
Cita lieta, ka daudzi cilvēki no kauna cieš pārāk bieži. Šīs jūtas viņiem darbojas asāk, kas traucē justies komfortabli katrā situācijā. Tādi cilvēki slimīgi uztver nepatikšanas, pazemina savu pašvērtējumu un visādi slēpjas no pasaules.
Tāpēc mēs pastāstīsim vairāk par šīm problemātiskām jūtām, izskaidrosim to rašanās dabu, kā arī pavēstīsim, kā atbrīvoties no kauna sajūtas, padarot savu dzīvi interesantāku un pilnvērtīgāku.
Raksta turpinājums
Kauna jūtas
Kauns saindē mūsu dzīvi, liek justies nevērtīgiem. Cilvēkam ir kauns kļūdīties, kauns atzīties nezināšanā, kauns izpaust emocijas, kauns pievērst uzmanību, kauns ar sevi aizņemt daudz vietas vai laika… Tas noved līdz minimumam katru aktivitāti, lai mazāk ciestu no kauna. Un cieš vēl vairāk.
Senos laikos citu cilvēku nosodījums varēja nozīmēt pat fizisku bojāeju. Izskatās, ka tas nofiksējies arī ģenētiskā līmenī. Jo vairāk pie mums, kur ilgu laiku cēla komunismu, apspiežot visus citādi domājošos.
Šodien daudzi tikpat stipri atkarīgi no citu viedokļa. Bēdīgi slavenais ”bet ko cilvēki padomās” nospiež katru no mums. Kāds ir iemācījies cīnīties pret šo spiedienu, cits nē.
Pastāv veselīga kauna sajūta. Tā sargā mūsu principus, morālās normas. Atkāpjoties no tām, mēs iegūstam sirdsapziņas pārmetumus. Bez tāda atbalsta viegli var pazust un sadarīt muļķības. Piemēram, veselīgā kauna sajūta neļauj mums staigāt kailiem pa ielām vai nokārtoties bērnu rotaļlaukumā. Veselīgs kauns ir noderīgs.
Bet ir arī toksiska kauna sajūta. Tā sagrauž mūsu pārliecinātību, grauj pašvērtējumu, nospiež emocionālā ziņā. Toksiskā kauna dēļ mēs tiekam ļoti pakļauti ārējai ietekmei. Citu cilvēku viedoklis mums sāk kļūt svarīgāks par personīgo. Mēs zaudējam savu identitāti.
Soļi, lai atbrīvotos no toksiskā kauna:
1. Atklāt toksisko kaunu
Ja mēs baidāmies atzīties, ka kauns traucē dzīvot, tad izdarām sev lāča pakalpojumu. Kauns iekļūst zemapziņā un tur veido graujošu ietekmi uz mums. Ja kauns traucē dzīvot, sāc to iznīcināt.
2. Pieņem sevi
Atzīsti savas kļūdas un nepilnību. Atceries rīcības, kas deva gandarījumu, bet izraisīja kauna sajūtu. Izanalizē šīs situācijas galvā. Kas būtu, ja tad tu neizjustu sirdsapziņas pārmetumus? Nekā traka, vai ne?
3. Jauna emocionāla vaduguns
Iztēlojies, ka tev nav zināma kauna sajūta un tu no jauna pārdzīvo ”apkaunojošās” dzīves situācijas. Kā tu reaģētu tagad? To pārtin savā galvā un nosaki jaunu uzvedības modeli.
4. Paškontrole
Seko savām emocijām un atzīmē izmaiņas uzvedībā, kad tev liek sarkt. Pozitīvas emocijas parādīs, ka tu virzies pareizā virzienā. Pazeminot toksiskā kauna līmeni, tu atklāsi sev jaunas iespējas.
Kaunoties un aizsargājoties no atgrūšanas, mēs sev liedzam pieņemšanu. Apkārtējie var tevi uzskatīt par lielisku un talantīgu cilvēku, bet, kamēr tu nenovērtē viņu vārdus, tu uzskatīsi citādi. Toksiskais kauns rodas, kontaktējot ar citiem cilvēkiem, tāpēc to vajag iznīcināt attiecībās. Vienkārši atļauj sev riskēt.
Noriskē noticēt, ka labvēlīgi un atbalstoši vārdi par tevi ir patiesi. Riskē pieņemt komplimentus nevis kā glaimus, bet kā savu dotumu atzīšanu. Riskē paļauties uz saviem spēkiem, kad radīsies jauns izaicinājums… Katra pozitīva atgriezeniskā saikne tevi tikai pārliecinās par to, ka esi pelnījis vairāk un kauna sajūta kusīs ar katru reizi.
Acīmredzot, tieši agrā bērnībā sākas visas mūsu bailes, kuras pēc tam indē mūsu dzīvi. Kā tu uzskati?
Patika redzētais? Iesaki draugiem
Nākamais raksts