Kā tika būvēti vērienīgākie pasaules apskates objekti.

Advertisement
Advertisement

Vērienīgākos pasaules apskates objektus mēs redzam tikai tad, kad tie ir jau pabeigti. Mūs pārsteidz to izmēri, kā arī mēs sajūsmināmies par to radītāju oriģinalitāti. Tomēr dažreiz mēs pat nespējam iedomāties, kā viena vai otra celtne tika celta. Bet redzēt kaut kā varena celšanas procesu - veiksme ir pat lielāka, nekā beigu rezultāta apskatīšana.

 

Mēs esam nolēmuši atgriezties tajā laikā, kad tika radīti tādi arhitektūras un vēstures monumenti, kā Eifeļa tornis vai Kristus Pestītāja statuete. Šodien mēs uzzināsim, kā šos šedevrus cēla.

Raksta turpinājums
1. Krista Pestītāja statuja, Riodežaneiro, Brazīlija būvniecība (1921 - 1931)

Krista Pestītāja statuja ar izplestām rokām tiek uzskatīta par Riodežaneiro simbolu. Vietējā valdība pat glabā rezervē speciālus akmeņus, lai operatīvi atjaunotu bojātās statujas vietas, jo 38 metrus augstai statujai aptuveni 4 reizes gadā iesper zibens!
2. Rašmoras kalns - 4 prezidenti, Dienvidu Dakota, ASV (būvniecība 1927 - 1941)

Rašmoras kalns ir slavens ar to, ka tajā ir iekalts milzīgs bareljefs, kura augstums ir 18,6 m, tajā ir attēloti četri ASV prezidenti. Šāds gods tika izrādīts Džordžam Vašingtonam (par demokrātijas iesākšanu ASV), Tomasam Džefesonam (par neatkarības deklarāciju), Abrahamam Linkolnam (par verdzības atcelšanu) un Franklinam Rūzveltam (par ieguldījumu Panamas kanāla būvniecībā).
3. Eifeļa tornis, Parīze, Francija (būvniecība 1887 - 1889)

324 m augsta statuja tika plānota kā pagaidu celtne Pasaules izstādei un to bija jānojauc pēc 20 gadiem. Bet torni tā iemīlēja tūristi, ka no tā demontāžas atteicās. Pašlaik to apmeklē aptuveni 7 miljonu cilvēku gada laikā.
4. Guvera dambis, Arizonas un Nevadas štata robeža, ASV (būvniecība 1931 - 1936)

Šis arhitektūras brīnums atrodas netālu no Lasvegasas un pievilina aptuveni miljonu tūristu katru gadu. Milzīgā platīna būve 221 m augstumā ir arī ar elektrostaciju. Tieši no ienākumiem, kurus ienes tūrisms un elektroenerģijas stacija, Guvera dambis sevi pilnībā nodrošina.
5. Burj Khalifa - augstākā ēka pasaulē, Dubaija, AAE (būvniecība 2004-2010)

”Halifa tornis” ir pati augstākā ēka no jebkad cilvēka radītām. Debesskrāpja augstums sasniedz 828 metrus, ņemot vērā 180 garo torņa galu, bet pašai ēkai ir 163 stāvi. Torņa būvniecības izmaksas bija aptuveni 1,5 miljonu dolāru.
6. Flatiron celtne, Ņujorka, ASV (būvniecība 1901 - 1902)

Iesauka ”Gludeklis” ir neatraujami pielipusi pie šīs trijstūra formas ēkas. Būvniecības laikā, reti kurš ticēja projekta veiksmīgumam, jo uzskatīja ēku par pārāk augstu (87 m) un nestabilu. Pilsoņi pat slēdza derības savā starpā, par tēmu - pēc cik ilga laika ”gludeklis” sabruks. Tomēr ēka pārdzīvoja daudzus negaisus un stāv vēl jo projām.
”Vārti uz Rietumiem”, St Louis, ASV (būvniecība 1963-1965)

Milzīga arka, kuras augstums sasniedz 192 metrus un tik pat plata tika projektēta vēl 1947. gadā, bet būvniecību uzsāka tikai pēc 16 gadiem. Arkā ir ierīkots panorāmas rats ziņkārīgiem tūristiem. Bet augšā ir izveidots novērošanas klājs, no kura paveras fantastisks skats uz Misisipi un Dienvidu Ilinoisu.
8. Sidnejas opera, Austrālija (būvniecība 1959 - 1973)

Pateicoties dīvainai ēkas formai, Sidnejas opera ir kļuvusi par vienu no pašām populārākām ēkām pasaulē. Burveida formas sloksnes veido jumtu, kas padara konstrukciju atšķirīgu no jebkuras citas konstrukcijas pasaulē.
Manhetenas tilts, Ņujorka, ASV (būvniecība 1901 - 1912)

Manhetenas tilts, kurš karājas gaisā. Tā garums ir 2089 metri un tas jau vairāk nekā 100 gadus savieno Bruklinu un Manhetenu. Tajā laikā, kad pa tilta augšējo daļu brauc mašīnas, apakšējā pārvietojas vilcieni, velosipēdisti un kājām gājēji.
10. Brīvības piemineklis, Manhetena, ASV (būvniecība 1876 - 1886)

Pašlaik reti kurš atceras, ka Brīvības statuju 1886. gadā amerikāņu tautai uzdāvināja francūži, kā liecību par draudzību starp valstīm. Pašlaik Brīvības statuja tiek uzskatīta par Amerikas simbolu. Turklāt, milzīgā statuja ir galvenais tūrisma apskates objekts Ņujorkā.
11. Linkolna Memoriāls, Vašingtona, ASV (būvniecība 1914 - 1922)

Pateicīgie amerikāņi uzcēla Memoriālo kompleksu par godu 16-tam ASV prezidentam Abrahamam Linkolnam, par kuru mēs jau šodien rakstījām. Viņš bija prezidents revolūcijas laikā, bet viņš prata izvest cauri šim pārbaudījumam amerikāņus. Piemineklis simbolizē ticību Linkolnam un katra cilvēka tiesības uz brīvību.
12. Londonas Tauera tilts, Lielbritānija (būvniecība 1886 - 1894)

Londonas simbols. Tilta garums ir 244 metri, tas var būt vienlaicīgi gan paceļamais, gan piekartilts. Tilta virspuse ir paredzēta gājējiem, bet apakša paceļas, lai palaistu kuģus. Mūsdienās galerija vairāk tiek izmantota kā novērošanas laukums. Vēl te ir izveidots muzejs.
13. Vašingtona monuments, ASV (būvniecība 1844 - 1885)

169 metrus augstais obelisks ir par godu pirmajam ASV prezidentam Džordžam Vašingtonam. Būvniecības laikā Vašingtona monuments bija pati augstākā celtne pasaulē. Marmora obeliska iekšpusē ir lifts, ar kura palīdzību, katrs, kurš vēlas, var pacelties uz novērošanas laukumu.
Kādu no arhitektūras šedevriem tu uzskati par pašu varenāko? Dalies ar šiem iespaidīgiem attēliem ar draugiem, lai arī viņi novērtē cilvēces arhitektūras sasniegumus.

Patika redzētais? Iesaki draugiem

Nākamais raksts

Advertisement

Jaunākie komentāri

0 0 18:55 20.04Valdis
Uzraksti LATVIEŠU valodā! Šo apģērba gabalu sauc par Žaketi!!
0 1 15:14 30.03Una
Manuprāt ši kūka ir viegli pagatavijama es iesaku šo kūku noteiktj un personām kurām garšo iesaku nogaršot arī šokolādes desu.
0 0 10:06 21.03Enija
haha
Advertisement

Pierakstīties iknedēļas jaunumiem

Tavs e-pasts
Pārpublicēšana tikai ar rakstisku atļauju | Kontakti | Noteikumi | Par sīkdatnēm | Pasaule caur vārdiem | Fotogrāfija & video | Ceļotājs, kurš gandrīz ceļo | © Torno.lv 2012 - 2024