Kā rūpīgi sekot bērna veselībai

Advertisement
Advertisement

2019. gadā pasaulē turpina plosīties masalas. Nav pārsteidzoši, ka vecāki krīt panikā, tikko pamanot uz savas vai bērna ādas sarkanus izsitumus.


Tomēr vajadzētu saprast, ka ne jau katri izsitumi uz ādas liecina par masalām. Vēl PSRS laikos eksistēja termins “masaliņas”, kā tika nodēvēti ne tik bīstami infekciozi izsitumu, kuriem ar īstām masalām nebija nekāda sakara.


Un šodien mēs pastāstīsim, kā izpaužas masalas, kā atšķirt no līdzīgu simptomu slimībām, cik bīstama ir slimība un kā ar to cīnīties.

Raksta turpinājums
Masalu simptomi un profilakse

Masalas – tā ir vīrusu slimība, kas izplatās gaisa – pilienu ceļā. Lai saslimtu, pietiekoši atrasties ar inficētu cilvēku vienā telpā vai nebūt vakcinētam (vai nav imunitātes). Pat ja inficētais cilvēks izies cauri kāpņu telpai, tad agrāk neslimojušie un nevakcinētie kaimiņi pilnībā var saslimt. Tādēļ ir svarīgi vēdināt telpas.
Pēc inficēšanās pirmie simptomi atgādina saaukstēšanos: nespēks, apetītes zudums, iesnas, temperatūras paaugstināšanās, klepus, acu apsārtums un asarošana. Tomēr jau ceturtajā dienā pa visu ķermeni no galvas līdz pēdām parādās izsitumi, kuri pilnībā izzūd tikai pēc dienām sešām.

Pirms izsitumu rašanās uz ķermeņa, slimniekam mutē parādās mazi, balti plankumiņi (Koplika plankumi), kurus uzskata par drošu masalu pazīmi. Tiesa, parasti tie pazūd dažu stundu laikā. Par citu drošu masalu pazīmi uzskata konjuktivītu.
Ja masalu izsitumi savā starpā var saplūst plankumos, veidojot uz ķermeņa rakstus, tad vējbaku gadījumā izsitumi ir atdalīti viens no otra, tiem ir apaļāka forma un nesaplūst. Turklāt, masalu izsitumi sākumā pārklāj ausis, pēc tam kaklu, seju, bet pēc tam pārējās ķermeņa daļas. Vējbaku izsitumi parādās zemāk par kaklu.
Masaliņu izsitumi arī nesaplūst, paliek lokalizēti. Pirms slimības parādīšanās ir sāpīgi kustināt acis uz sāniem un pavērst skatienu augšup. Masaliņu gadījumā palielinās arī pakauša limfmezgli.

Tomēr simptomi ne vienmēr ir tik viennozīmīgi, tāpēc nesaprotamu izsitumu gadījumā kopā ar ķermeņa temperatūras paaugstināšanos ieteicams vērsties pie ārstiem.
Galvenā masalu bīstamība – tās ir komplikācijas. Var rasties un padziļināties problēmas ar acīm (konjuktivīts, otīts, uveīts). Var attīstīties zarnu kolīts vai pneimonija. Vissliktākais, kad rodas meningoencefalīts un iekaist galvas smadzeņu apvalks.

Ja komplikāciju nav, tad ārstēšanās nolūkā tiek nozīmēts ūdens lietošanas režīms, bet atsevišķos gadījumos - pilienu sistēmas. Ja ir augsta temperatūra, izraksta pretdrudža līdzekļus.
Apbrīnojami, cik daudz cilvēku slimo ar masalām, neskatoties uz to, ka eksistē efektīvs (un vienīgais) līdzeklis slimības profilaksei – vakcīna pret masalām. Tomēr daudzi dažādu iedomātu iemeslu pēc baidās vakcinēties, pakļaujot briesmām gan sevi, gan tuviniekus.

Tā kā masalas visvairāk bīstamas maziem bērniem, tad pirmo vakcīnu izdara gada vecumā (kad imunitāte ir izveidojusies)l, bet atkārtoti veic 6 gadu vecumā. Tomēr, arī esot pieaugušam tādu vakcīnu var veikt, ja bērnībā to kaut kādu iemeslu dēļ nācās atlikt.
Protams, arī vakcinētiem gadās saslimt, bet tādiem cilvēkiem slimība noris vienkāršāk un bez komplikācijām. Kādas vēl var būt runas par vakcīnu lietderību? Cita lieta, cik kvalitatīvas šīs vakcīnas…

Bet ko tu par to domā? Izsaki viedokli komentāros.

Patika redzētais? Iesaki draugiem

Nākamais raksts

Advertisement

Jaunākie komentāri

0 0 Aizvakar 20:11Nikolajs
Atbilst diezgan precīzi.
0 0 19:34 10.11ARMANDS
Un kur tu dzīvo
0 0 19:33 10.11ARMANDS
Iedosi savu numuru
Advertisement

Pierakstīties iknedēļas jaunumiem

Tavs e-pasts
Pārpublicēšana tikai ar rakstisku atļauju | Kontakti | Noteikumi | Par sīkdatnēm | Pasaule caur vārdiem | Ceļotājs, kurš gandrīz ceļo | © Torno.lv 2012 - 2024