-
- 2938 x
-
https://torno.lv/xjohy7V
Mūsdienās daudziem veselības stāvoklis ir pirmā vietā, un, kas iepriecē, šajā jautājumā atbildīga attieksme ir ne tikai vecākiem cilvēkiem, bet arī jauniešiem. Tajā pašā laikā mutes dobuma veselība, kā likums, saņem vismazāko uzmanību.
Kāpēc doties pie zobārsta un tērēt daudz naudas, ja nekas nesāp? Izrādās, ka zobu veselība tieši ietekmē visa organisma stāvokli. Veseli zobi ir enerģisks ķermenis, stiprs mugurkauls, skaista figūra un veselīga komunikācija!
Runā, ka ķiploki var atbrīvot no zobu sāpēm, bet zobu kariess tiek nodots caur skūpstiem. Mēs pastāstīsim kādiem mītiem par zobiem nevajadzētu ticēt un kā rūpēties par zobiem, lai ilgu laiku saglabātu mutes dobuma veselību.
Raksta turpinājums
Mūsdienu stomatoloģija
“Padomju laiku stomatoloģija bija pati zemākā. Es personīgi sastapu šo laiku, kad bez anestēzijas viņi ārstēja, rāva zobus, līda kanālos. Tas bija zvēriskums, ņirgāšanās par cilvēkiem. . Viņi izmantoja cementu kā no būvlaukuma, “ - stāsta Sanktpēterburgas zobārsts Emīls Agadžanjans.
Padomju zobārstniecības galvenās iezīmes – tie ir slikti materiāli un aprīkojums, nolaidīga attieksme pret klientiem un pilnīgs anestēzijas trūkums. Tam bija divi iemesli: materiālā un konceptuālā - PSRS tika uzskatīts, ka parastajiem pilsoņiem būtu pat noderīgi “nedaudz ciest”.
Par laimi, šodien viss ir citādi: ārsti izglītoti augstākā pakāpē, klīnikas piepildītas ar modernāko aprīkojumu, bet pacienti jebkurā laikā var iegūt nepieciešamo pakalpojumu klāstu - no balināšanas līdz protezēšanai.
Tomēr ir arī tādi, kas joprojām uzskata, ka viņiem ir jādodas pie ārsta tikai tad, kad viņiem sāk sāpēt, ka puse tūbiņas zobu pastas vienā reizē ir efektīvāka nekā zirņa lieluma pastas daudzums, bet piena zobi vispār nav jāārstē, tie taču izkritīs. Mūsdienu zobārstniecība spēj tikt galā ar jebkādām problēmām mutes dobumā, bet, pirms novēršat nepatīkamās sekas, jums jāiemācās, kā tās novērst.
Kā saglabāt mutes dobuma veselību
1. Iemācies pareizi tīrīt
Zobu tīrīšana ir tik pazīstams process, ka diezin vai kāds iedomājas, cik pareizi viņš veic šo procesu. Vai ir iespējams tīrīt nepareizi? Viegli! “Zobi jātīra no rīta un vakarā. Bet lielākā daļa cilvēku no rīta ceļas no gultas un iet tīrīt zobus. Tas ir pilnīgi nepareizi. Viņi iztīrīja zobus, tad no visām pusēm tos nosmērēja ar sviestmaizi un devās uz darbu. Zobi jātīra pēc brokastīm.
Šobrīd ir tādi progresīvi biedri, kuri uz darbu ņem līdzi suku un tīra zobus pēc pusdienām, bet tādu cilvēku ir maz “, - skaidro Emīls Agadžanjans. Turklāt nevajadzētu aizmirst par zobu diegiem, kas paredzētas zobstarpu tīrīšanai. Un, kas svarīgi, zirņu lieluma zobu pastas ir pietiekami, lai efektīvi notīrītu zobus!
“Higiēna ir viens no pīlāriem. Bet nevar teikt, ka, ja jūs visu darīsiet perfekti, tad zobārsts paliks bez darba. Neviens nav atcēlis iedzimtību, hormonālās problēmas, arodslimības. Bet kopumā, ja jums tā visa nav un jūs zināt, kā pareizi rūpēties par zobiem, ir liela iespēja minimizēt vai pat novērst lielāko daļu slimību,” - saka zobārsts.
2. Pievērs uzmanību profilaksei
Nereti zobārsti rāj pacientus, kad viņi zobus noved līdz galīgi bēdīgam stāvoklim un nāk tikai tad, kad niecīga neērtība pāraugusi gigantiskā problēmā. Kā saprast, ka ir pienācis laiks un jāapmeklē zobārsts?
“Ir viens dzelžains likums - vismaz reizi gadā jums ir nepieciešams doties uz kontroles pārbaudi un tad jums nekas nav jāsaprot.. Lai saprot ārsts, kurš strādā ar jums. Viņam savlaicīgi jāatrod patoloģiskais process un tas jānovērš,” - skaidro Emīls Agadžanjans.
“Rietumos ir stingri izstrādāts pacientu apskates grafiks, bet pirmo reizi stomatologam jāatrādās vēl pirms dzimšanas. Ultrasonogrāfija uzrāda traucējumus žokļu attīstībā, un ārsts, ja viņš ir pieredzējis, redzēs to iepriekš.
Pastāvīgo zobu šķilšanās laikā ir ļoti svarīgi nekavējoties doties pie zobārsta un hermetizēt plaisas. Ja šī procedūra tiek veikta laicīgi, tad kariesa attīstības varbūtība samazinās par 90%. “
3. Netici reklāmai
“Zobu sukas un zobu pastas ir 99% no mārketinga. Nav svarīgi, vai jūsu vannas istabā ir vietējā vai ārzemju zobu pasta. Galvenais – neticēt zobus balinošas pastas reklāmai! Vienīgais veids, kā tās var balināt zobus, ir noņemt zobiem aplikumu. Tajās ir vairāk abrazīvu vielu nekā parastās pastās un agrāk vai vēlāk jums sāksies problēmas ar emalju,” - paskaidro zobārsts.
Vēl viens zobu pastas ražotāju reklāmas solis ir suka ar uzzīmētu krāsainu treknu zobu pastu, kas ir līdzīga burtam S. Šis triks neviļus liek tev lietot 10 reizes vairāk pastas, lai gan zobu tīrīšanai ir pietiekami zirņa izmēra daudzums. Viss pārējais aizies uz kanalizāciju un palielinās ražotāja ienākumus.
Zobu sukai ir minimālas prasības: galvenais, lai tā nebūtu par cietu. Pat ja tev nav problēmu ar smaganām, izvēlieties mīkstu zobu suku. Un, ja tu izvēlies suku ar dabīgām šķiedrām, ņem vērā, ka tām nepieciešama rūpīgāka tīrīšana un tās ir jāmaina biežāk nekā reizi 2-3 mēnešos.
4. Ārstēt līdz pēdējam vai izraut?
Pirmais implants tika uzstādīts 1965. gadā un tika apbedīts 2006. gadā kopā ar pacientu, kurš cieta nelaimes gadījumā. Mūsdienu implantiem 40 gadi nav laika ierobežojums. Laikā, kad nebija implantācijas, zobārsti cīnījās par katru zobu līdz pēdējam. Ar implantācijas rašanos šī problēma ir pagājusi.
“Ja zobu var ārstēt, mums tas jāārstē. Ja atnāk pacients un prasa izraut veselus zobus un ievietot implantus, lai atbrīvotos no zobu problēmām uz visiem laikiem, mums nav tiesību tos izraut, jo tas ir vidējas smaguma pakāpes miesas bojājums.
Ir zobi, kurus mēs ārstējam gadu, tas maksā daudz naudas. Bet pēc tam viņš ņems un pēc 6 mēnešiem sāks sāpēt. Vai arī turēsies desmit gadus. Tas ir neparedzami un ne vienmēr ir atkarīgs no ārsta,” - saka Emīls Agadžanjans.
5. Nemeklē klīniku, meklē ārstu
Draugi ieteica klīniku vai ārstu? Bet cik kompetenti ir jūsu draugi? “Gadās, ka ārsts strādā vairāk nekā jebkad agrāk, bet tik veikli atrod kopīgu valodu ar pacientu, ka viņu vienkārši dievina. Taču gadās tā, ka ārstam ir zelta rokas, bet viņš nav iemācīts sazināties ar pacientiem. Un šeit sēž divi ārsti – vienu dievina, bet viņš ir bez rokām, bet otrs ir ar zelta rokām, bet viņu ienīst. Kā jūs domājat, kuru ieteiks draugi?”
Atsauksmes tīmeklī - ir vēl viens ienaidnieks: “Jūs varat izārstēt 100 cilvēkus, viņi būs ļoti apmierināti, bet neviens neskries vietnēs reklamēt, cik lielisks ārsts jūs esat. 101. personu jūs aizvainojāt. Ko viņš darīs vispirms? Tas piekļūs datoram un atstās neglītas atsauksmes visās vietnēs, kuras varēs atrast.
Mans ieteikums - nemeklēt klīniku, meklēt ārstu. Konkrētu, pārbaudītu, ar vārdu. Viss, ko klīnika nodrošina, ir aprīkojuma līmenis,” - saka Emīls Agadžanjans.
Veselīgs un skaists smaids - tā, pirmkārt, ir cilvēka attieksme pret savu veselību un skaistumu un tikai pēc tam zobārsta darbs. Ieaudzināt higiēnas pamatus nepieciešams jau no agras bērnības. Par laimi, tagad jebkura informācija cilvēkam ir pieejama - ņem un mācies, būtu tikai vēlēšanās!
Ja tu uzskati mūsu rakstu par lietderīgu, tad par to pastāsti draugiem. Esi vesels!
Patika redzētais? Iesaki draugiem
Nākamais raksts