Kā papuasi svin ražas svētkus. Ko viņi TUR ir uzkāruši?

Advertisement
Advertisement

Tu, protams, zini, ka pasaulē katru dienu notiek daudz interesantu atgadījumu. Lūk, arī mēs tevi aicinām līdzi uz neilgu laiku uz Jaungvineju, lai ar turienes iedzīvotājiem nosvinētu ražas svētkus, kurš notiek katru gadu Baliem ielejā. Kas tur īpašs? Īpašs ir praktiski viss, jo viņi no mums tik ļoti atšķiras!


Dani un Jali papuasi, ir viena no pašām populārākām un skaitliski lielākajām etniskām grupām, kuras dzīvo Indonēzijā. Pazīstami tie ir tādēļ, ka viņus bieži apciemo tūristi, kurus viņi ar lielu apetīti ēda vēl pirms nieka 50 gadiem. Runā, ka arī mūsdienās viņiem ik pa laikam „paslīd kāja” un viņi noēd kādu noklīdušu balto.

 

Raksta turpinājums
Visā visumā viņi ir draudzīga tauta, primitīva un spilgta – paskaties uz tradicionālo vīriešu apģērba gabalu, koteku! Kā jau būsiet, pamanījuši to uzmauc uz dzimumlocekļa, tas ir izveidots no speciāli audzētas pudeļveidīgas melones. Tai pat liek speciālu slogu, lai tā izstiepjas garāka.
Reiz, indonēziešu varas iestādes centās koteku aizliegt, tā vietā piedāvājot šortus un kleitu, bet papuasi tam nebija gatavi. Tādēļ šo priekšlikumu atcēla, bet tika pamanīts, ka tūristiem ļoti patīk fotografēties ar papuasu vīriešiem un īpaši to „kaltētiem kotekiem”.
Katru gadu augustā šeit notiek tradicionāli ražas un bagātības svētki: papuasi novelk kreklus un bikses un velk ierasto apģērbu, ņem ieročus, un dodas svinēt. Svētku programmā ir dejas, rituāla cīņa ar ienaidnieku, šķēpu mešana, sacensības uz cūkām un svētku vakariņas.
Vīrieši obligāti sevi rotā ar spalvām, kauliem, dažādi krāso savu augumu un, protams, koteku ( kur gan bez tā), sievietes velk svārkus, kuras ir izveidotas no.... orhidejām! Papuasi spēlē un nacionāliem instrumentiem, izveidojot īpašu kaujas ritmu, kuram skanot arī notiek sadursme.
Starp citu, Dani un Jali karo vieni ar otru tikai tādēļ, ka tas tā ir iegājies vēsturē: iekarot vienam otra zemi, viņi netaisās. Bagātību pie viņiem nosaka ar cūku daudzumu, kuras nokaus uz svētku vakariņām viens vai otrs papuas.
Cūka pie papuasiem tiek vērtēta ļoti augstu, ir sava veida valūta un lielība par turību. Cūkas gaļa tiek likta galdā svētkos. To gatavo arī īpaši – uzkarsē ugunī akmeņus un sacep tieši uz tiem, pēc pāris stundām ēd.
Šogad uz svētkiem paskatīties bija ieradušies vairāk nekā 200 tūristu, tai pašā laikā papuasu ir vairāki ciemati, aptuveni 300 cilvēku. Šo kultūras pasākumu apsarga indonēziešu armija. Drošs paliek nedrošs.
Īsāk sakot, ja gribi ko īpašu un ikdiena ir apnikusi – dodies uz Indonēziju pēc kolorītām fotogrāfijām, kur tev būs iespēja, kompānijā ar gandrīz kailiem papuasiem, ģērbtiem tradicionālajā kotekā, uzkost gabalu uzceptas cūkgaļas. Tas viss ar domu, ka ja nu kas, arī tevi var noēst! Vai nav romantika!?

Patika redzētais? Iesaki draugiem

Nākamais raksts

Advertisement

Jaunākie komentāri

0 0 00:20 10.08Anna
Un galā iznāk darva ????????
0 1 00:18 10.08Anna
Man vēl joprojām ļoti garšo ķiršu, plūmju - tās dzintara lasēm līdzīgie sveķi.
Gribēju tikai zināt , ko šie sveķi satur ,un vai kāds zin kam domāts.
Nu labi, tagad zinu.
Pateicos jums.
Man vēl joprojām patīk ????
0 0 13:52 20.07Vara pār uguni
2056623020 12 1944
Advertisement

Pierakstīties iknedēļas jaunumiem

Tavs e-pasts
Pārpublicēšana tikai ar rakstisku atļauju | Kontakti | Noteikumi | Par sīkdatnēm | Pasaule caur vārdiem | Fotogrāfija & video | Ceļotājs, kurš gandrīz ceļo | © Torno.lv 2012 - 2024