Kā noteikt smadzeņu dzimumu

Advertisement
Advertisement

“Īsts vīrietis un īsta sieviete – tie ir nepārtraukta spektra galējas formas, kurās iespējamas daudzi, dažādi varianti” – saka bioloģe Asja Kazanceva.

Raksta turpinājums
Ir zināms, ka moluski un dažas zivis savas dzīves laikā var mainīt savu dzimumu. Piemēram, austerēm dzimuma maiņas biežums atkarīgs no… ūdens temperatūras. Cilvēkiem viss ir sarežģītāk.

Pirmajās veidošanās nedēļās visiem embrijiem piemīt sieviešu dzimuma pazīmes. Un tikai pēc 9. nedēļas iestājas noteiktība.
Olšūnas, kuras apaugļotas ar vīriešu X hromosomas spermatozoīdu, pakāpeniski pārvēršas par zēniem. Bet embriji ar XX hromosomu komplektu turpina attīstīties kā meitenes.

Taču piedzimt par meiteni – tas vēl nenozīmē domāt kā sievietei! Mūsu fiziskais dzimums bieži vien atšķiras no mūsu smadzeņu dzimuma. Un tam, starp citu, nav nekāda sakara ar seksuālo orientāciju.

Cilvēka galvas smadzenes

Tavu smadzeņu dzimums nosaka nevis tavu seksuālo orientāciju, bet to, kā tavas smadzenes darbojas un kā tās uztver realitāti. Tas saucās par vīrieša un sievietes tipa domāšanu. Pēc statistikas, apmēram katrai desmitai sievietei ir vīriešu tipa domāšana, bet katram piektajam vīrietim – sieviešu.
Pētījumi, kas veikti pēdējā laikā, ļauj apgalvot, ka vīrieša un sievietes smadzenes tiešām atšķiras, kas izskaidro abu dzimumu stiprās un vājās puses. Taču rezultāti nebūt nav neapstrīdami…

Paradoksāli, ka interese par cilvēka smadzeņu dzimumu atšķirību radies no zinātnieku mēģinājuma pierādīt, ka tās vispār neeksistē. Kad 1950-tajos gados Amerikas psihologs Dāvids Vekslers sastādīja savu slaveno IQ testu, viņš atklāja, ka vairākums esošo uzdevumu strādā vai priekš vīriešiem, vai priekš sievietēm.

Viņš ilgi meklēja universālus uzdevumus abiem dzimumiem, bet visi centieni beidzās neveiksmīgi. Neatrodot neitrālu instrumentu, zinātnieks savā testā vienkārši līdzsvaroja jautājumu skaitu, kas piemēroti sievietēm un vīriešiem.
Tomēr atšķirības starp vīriešiem un sievietēm ietiepīgi parādījās atkal un atkal, tā ka galu galā Vekslers uzrakstīja: “Mūsu pētījumi apstiprina to, ko bieži ievēro dzejnieki un rakstnieki un kam tic parasti cilvēki, bet konkrēti: ka vīrieši ne tikai neuzvedās, bet arī nedomā tā, kā to dara sievietes.”
Vīriešu un sieviešu smadzeņu īpašnieki neatkarīgi no sava fiziskā dzimuma redz un uztver pasauli un viens otru dažādi. Dažādi reaģē uz stresu un draudiem. Dažādi novērtē cilvēkus un notikumus.
Atšķirību iemesls nebūt nav tradicionālā audzināšanā, tā atrodas daudz dziļāk – pašā smadzeņu struktūrā. Vēl mātes miesās hormonu ietekmē smadzeņu attīstība tiek novirzīta pēc sievietes vai vīrieša tipa.

“Arvien vairāk pētījumu demonstrē to faktu, ka vīriešu smadzenes un sieviešu smadzenes vienas no otrām atšķirās daudz vairāk nekā mēs domājām,” – uzskata neiroloģe un psihiatre Luanna Brizendaina, grāmatas “Sievietes smadzenes un vīrieša smadzenes” autore.
Таtjana Čerņigovskaja, zinātniece neirozinātnes un psiholingvistikas jomā apgalvo: “Sievietēm starp puslodēm ir vairāk savienojumu, sekojoši, smadzeņu sociālā dzīve vairāk sazarota.”
Sievietes smadzenēs atbildība par dažādām funkcijām sadalīta reģionu starpā, viena uzdevuma izpildē bieži vien iesaistās abas puslodes. Sievietes informāciju apstrādā plašāk – loģikai vienmēr tiek piejauktas emocijas.

Тur, kur vīrieša smadzenes uztver tikai vārdus, sievietes piefiksēt arī sarunu biedra sejas izteiksmi, viņa ķermeņa valodu, uztvers intonāciju un zemtekstu un tādā veidā uztvers ne tikai izteiktās, bet arī neizteiktās domas.
Daudzas īpašības, kuras mēs tradicionāli saistām ar fizisko dzimumu, īstenībā nosaka tas, kāda dzimuma smadzenes cilvēkam tikušas. Piemēram, vīrieša un sievietes smadzenes uz draudiem reaģē dažādi.

Atkarībā no spēku izkārtojuma vīrieša smadzenes pieņem lēmumu vai nu cīnīties, vai glābties. Sievietes smadzenes draudu gadījumā pirmām kārtām meklē palīdzību un atbalstu.
Taču tradicionāli tādas īpašības saistās ar fizisko dzimumu nevis ar domāšanas tipu. Tāpēc vīrieti ar sievietes smadzenēm var uzskatīt par pārlieku piesardzīgu un uzmanīgu. Bet sievieti, kas ir vīrieša smadzeņu īpašniece, par ļoti drosmīgu un izlēmīgu.

Kaut gan reāli tam nav sakara ne ar bailīgumu, ne drosmi, bet ar to, kādi pašaizsardzības veidi paredzēti sievietes un vīrieša tipa domāšanai.

Redz, kas ir interesanti – mainīt savu fizisko dzimumu ir iespējams: ar plastiskās ķirurģijas un hormonālās terapijas palīdzību. Taču mainīt smadzeņu dzimumu nespēj neviens un nekas: ne audzināšana, ne apkārtējie, ne aģitācija, ne sociālie standarti.
Uzzināt, kādā mērā tavas smadzenes noskaņotas vīrieša vai sievietes manierē, palīdzēs tests no Borisa Lemberga grāmatas “Kāda dzimuma jūsu smadzenes.” Šajā testā nav pareizu vai nepareizu atbilžu, tas tikai rada priekšstatu par tavas domāšanas īpatnībām. Atbildi uz testa jautājumiem tikai ar “jā” vai “nē”.

Izej testu un uzzini, kāda dzimuma ir tavas smadzenes!

1. Es bieži vien uzdziedu, atrodoties vienatnē ar sevi.
2. Bērnībā man bija ļoti svarīgi uzvarēt.
3. Es viegli dzirdu, ko runā cilvēki pārpildītā istabā.
4. Bērnībā man sagādāja prieku uzrāpties pēc iespējas augstāk kokā.
5. Ja kāds mani pārtrauc, kad esmu aizņemts (-a), man pēc tam ir grūti atgriezties pie uzsāktā.
6. Es viegli daru vairākus darbus vienlaicīgi.
7. Es pēc cilvēka sejas varu saprast, kas viņam uz sirds.
8. Man patīk savākt dažādas lietas un tās šķirot pēc kategorijām.
9. Es biežāk risinu problēmas intuitīvi nekā loģiski.
10. Bērnībā man patika spēles, kurās es attēloju citus cilvēkus (reālus vai izdomātus).
11. Skolā man viegli padevās tīrraksts. Es nepieļāvu kļūdas.
12. Bērnībā man patika izjaukt lietas, lai saprastu, kā tās darbojas.
13. Man ātri apnīk viena un tā pati nodarbe. Man ir ērti pildīt dažādus uzdevumus.
14. Man nepatīk ātra braukšana, tā padara mani nervozu.
15. Man vairāk patīk lasīt romānus nekā publiskus rakstus.
16. Man ceļu vienkāršāk atrast pēc kartes nekā pēc norādēm ielās.
17. Es regulāri sazinos ar ģimeni un draugiem.
18. Bērnībā man patika spēles ar fiziskām aktivitātēm.
19. Es lietas viegli iedomājos trīs dimensijās. Piemēram, varu iedomāties, kā izskatīsies ēka pēc arhitekta skices.
20. Bērnībā man patika pilnveidot lietas, padarot tās skaistākas.
Rezultātu apstrāde

Тu saņem 1 balli par katru pozitīvu atbildi uz 1., 3., 6., 7., 9., 10., 11., 14., 15., 17. jautājumu. Un pa 1 ballei par katru negatīvu atbildi uz 2., 4., 5., 8., 12., 13., 16., 18., 19., 20. jautājumu.

Jo tuvāk pie 20 tavas kopējās balles, jo sievišķīgākas ir tavas smadzenes. Jo tuvāk tavs baļļu skaits pie 1, jo tās ir vīrišķīgākas.

Ja tu nezini, kas ir tavs ienaidnieks, kā vari karā uzvarēt? Vēl sliktāk, ja nezini, kas tu pats esi. Tad sakāve tev garantēta par visiem 100%.

Nav labākas vai sliktākas smadzenes. Ir iespēja izzināt savas personīgās, lai sevi nelauztu un necenstos sevī ieaudzināt tādas īpašības, kuras neatbilst tavam domāšanas veidam.

Un vēl svarīgāk – tam, lai sevi nevainotu par tām rakstura īpašībām, kuras pēc sabiedrības stereotipiem neatbilst tavam fiziskajam dzimumam.

Sevis meklēšana – cilvēka galvenais uzdevums.

Patika redzētais? Iesaki draugiem

Nākamais raksts

Advertisement

Jaunākie komentāri

0 0 Aizvakar 20:11Nikolajs
Atbilst diezgan precīzi.
0 0 19:34 10.11ARMANDS
Un kur tu dzīvo
0 0 19:33 10.11ARMANDS
Iedosi savu numuru
Advertisement

Pierakstīties iknedēļas jaunumiem

Tavs e-pasts
Pārpublicēšana tikai ar rakstisku atļauju | Kontakti | Noteikumi | Par sīkdatnēm | Pasaule caur vārdiem | Ceļotājs, kurš gandrīz ceļo | © Torno.lv 2012 - 2024