Kā izvēlēties saldus mandarīnus

Advertisement
Advertisement

Padomju laikos Jaungada svētku galvenas atribūts (neskaitot olivjē) bija mandarīni, turklāt izvēlēties īpaši nevajadzēja – tirgū viena šķirne bija pāri galvai. PSRS laiku rindas pēc oranžajiem augļiem sen jau pagājušas, plaukti lūzt no sulīgu augļu izvēles, bet pircējiem galva reibst – Abhāzijas, Marokas, Spānijas…


Jaunā gada priekšvakarā vietējos tirgos pārdevēji runā bez apstājas, stāstot prasīgiem pircējiem kā izvairīties no skābās pēcgaršas un nopirkt vissulīgākos un saldākos mandarīnus svētku galdam. Mēs noklausījāmies vairākus profesionālus padomus, ņēmām vērā kvalitātes kritērijus un noskaidrojām, kā nekļūdīties, pērkot iemīļoto Jaungada augli!

Raksta turpinājums
Saldie mandarīni

Mandarīns – tas nav tikai Jaunā gada simbols, tas ir ļoti garšīgs un veselīgs auglis! Mandarīna aromāts uzlabo garastāvokli un rada svētku gaisotni, turklāt tas spēj ierosināt apetīti, uzlabot vielmaiņas procesus un apgādāt organismu ar nepieciešamajiem vitamīniem un mikroelementiem. Kā gan izvēlēties mandarīnus, lai gūtu maksimālu labumu un baudu?

Izcelsmes valsts

1. Аbhāzija
Tieši Abhāzijas mandarīni vairākumam asociējas ar Jauno gadu, bet, kad apaļīgie augļi greznojas vitrīnā, diezin vai gribēsies ko citu. Tādi mandarīni mazāk pakļauti apstrādei, tāpēc tiek uzskatīti par ekoloģiski tīriem.

Šo mandarīnu atšķirīgā pazīme – gaiši oranžs mizas tonis, nav kalibrēti (viens ir lielāks, cits mazāks), sulīgas daiviņas un viegli skāba garša. Ja tu dod priekšroku tikai mandarīniem bez sēkliņām, pievērs uzmanību tieši Abhāzijas augļiem, jo sēkliņas tajos praktiski nav sastopamas.
2. Spānija

Mandarīni no Spānijas praktiski vienmēr ir saldi, bet to miza viegli lobās. Tiesa, tiem, kam nepatīk sēkliņas, nāksies ciest – spāņu mandarīnos to ir pa pilnam. Parasti šie mandarīni ir vidēja lieluma, gandrīz visi vienādi, spilgti oranži, ar lielu poru mizu un bieži vien ar zaļiem zariņiem.

3. Тurcija

Тurcijas mandarīni parasti ir lētāki par saviem radiniekiem no Abhāzijas un Spānijas, sēkliņu tajos praktiski nav, bet miza atšķiras ar dzeltenu vai gaiši oranžu toni. Turcijas mandarīni pēc lieluma ir visi kā viens – nav neviena nejauši iekļūvuša giganta, kurš izceltos citu vidū.

Ir vēl viena Turcijas augļu atšķirīga pazīme – glancēta miziņa, pret kuru piegādātāji izturās saudzīgi. Ir jāpiezīmē, ka skaistā mandarīnu miziņa nekādi neietekmē to garšu un saldumu, bet turku augļi visbiežāk ir skābākie no visiem.
4. Маrокa

Маrokas mandarīni ļoti līdzīgi Turcijas augļiem – arī ir mazi, bet to krāsa ir spilgti oranža, gandrīz sarkanīga. Tādi mandarīni praktiski vienmēr ir saldi, sulīgi, ar plānu miziņu, kuru grūti nolobīt.

Bet Marokas augļos sēkliņu gandrīz nemaz nav! Lai būtu pārliecināts, ka tavā maisiņā mandarīni tiešām ir no Marokas, atceries: šiem augļiem ir raksturīgs iespiedums pa vidu.

5. Izraēla

Izraēlas mandarīni veikalu plauktus iekaro ievērojami vēlāk – ziemas vidū, kad interese par citrusiem ievērojami krītās. Augļi parasti ir saldi, bez sēkliņām, reizēm pasausi. Izraēlas mandarīni tērpušies spīdīgā, plānā miziņā, no kuras šķirās bez grūtībām.
Kā izvēlēties nogatavojušos mandarīnus

Nav šaubu, ka visgaršīgākie mandarīni ir tādi, kuri nogatavojušies! Pastāv vairākas nianses, kas jāņem vērā, pērkot saulainos augļus.

1. Ja viegli saspiežot mandarīnu, no miziņas izdalās sula, tad auglis ir nogatavojies un svaigs.

2. Ja miziņa no augļa atdalās gandrīz visa uzreiz – mandarīns tiešām ir nogatavojies un pelna uzmanību.

3. Ir vērts nolikt malā augļus ar mīkstiem vai saspiestiem sāniem. Tādi mandarīni transportēšanas laikā bija nedaudz saldēti vai jau sākuši bojāties.
Kā izvēlēties saldus mandarīnus

Darot izvēli starp saldiem un skābiem augļiem, vairākums dod priekšroku pirmajiem – tikai tā var gūt baudu no veselīgā augļa sulīgā, oranžā mīkstuma.

1. Skābie mandarīni parasti ir lielāki par saviem saldajiem radiniekiem un bieži mēdz būt nedaudz saplacināti.

2. Vidēja lieluma augļi ar spilgti oranžu miziņu visbiežāk ir saldi, kaut gan nereti sastopami saldi mandarīni ar dzeltenu miziņu.

3. Saldie mandarīni bieži vien ir nedaudz smagāki par skābiem, bet viegli augļi parasti slaveni ar lielu sēkliņu daudzumu un mīkstuma sausumu.
Vispārīgie ieteikumi

1. Izvēloties mandarīnus, pievērs uzmanību tam, lai miziņa būtu bez tumšiem plankumiem.

2. Pelējuma pēdas arī nav pieļaujamas – tas liecina ne tikai par augļa slikto garšu, bet var būt bīstami veselībai.

3. Nepērc pārgatavojušos augļus, kaut arī tie izskatās nogatavojušies un sulīgi. Tādiem mandarīniem miziņa atdalījusies no mīkstuma un vāji izteiktas garšas īpašības.

4. Pārāk mīksta vai, otrādi, apkaltusi miziņa liecina par augļa slikto kvalitāti.

5. Ja viegli saspiežot mandarīnu, no tā iztek sula (nevis no miziņas!), tas ir sācis bojāties.

Kā izvēlēties mandarīnus tu zini, bet kā tos uzglabāt? Mandarīnu tirgotāji iesaka tos uzglabāt ledusskapī vai uz nosiltināta balkona. Ja auglis sasals, tas zaudēs savas garšas īpašības, sāks izdalīt sulu un pirmais nokļūs miskastē. Par kādu svētku noskaņu tad runāt? Kad pie sliekšņa Jaunais gads, māju piepilda skuju un izmeklētu ēdienu aromāti un arī, protams, iecienīto mandarīnu uzmundrinošā smarža, kuru neaizvietos neviens cits auglis.

Pēc kādiem kritērijiem tu izvēlies mandarīnus? Obligāti padalies ar savu dzīves gudrību komentāros.

Patika redzētais? Iesaki draugiem

Nākamais raksts

Advertisement

Jaunākie komentāri

0 0 10:06 21.03Enija
haha
2 0 12:26 12.02Valentīna
Kādēļ lauvām tiek piedāvāts tāds milzīgs gredzens,man tādu pat par velti nevajag un punkts!!!!
0 0 09:26 10.02Re
Tā nav īstā nāra
Advertisement

Pierakstīties iknedēļas jaunumiem

Tavs e-pasts
Pārpublicēšana tikai ar rakstisku atļauju | Kontakti | Noteikumi | Par sīkdatnēm | Pasaule caur vārdiem | Fotogrāfija & video | Ceļotājs, kurš gandrīz ceļo | © Torno.lv 2012 - 2024