Kā izskatījās dārzeņi un augļi pirms tā, kad cilvēki tos sāka `pieradināt`

Advertisement
Advertisement

Nākamreiz, kad jūs vēlēsieties apēst arbūza šķēli vai apēst kukurūzu, padomājiet par šo: šie ir jums jau pazīstami augļi un dārzeņi, bet kādreiz viņi izskatījās pavisam savādāk un garšoja arī. Ģenētiski modificēti produkti izsauc daudz strīdu, jautājumu un debašu, bet cilvēki tūkstošiem gadu garumā izmainīja dažādu produktu gēnus. Šodien ģenētiskā modifikācija izmanto svešus gēnus produktos, lai augu atbrīvotu no kaitēkļiem. Agrāk izmantoja selekciju krustošanu - lēns ģenētiskās modifikācijas process, kuru izmēģināja fermeri priekš izlases un kultūru audzēšanas, kas ir vairāk izturīgāki pret kaitēkļiem. Lūk daži uztura produkti, kuri izskatījās pavisam citādāk pirms tā, kad cilvēki sāka tos audzēt priekš sava pārtikas groza.

 

Avots

Raksta turpinājums
Pirmais savvaļas arbūzs

Šajā 17. gadsimta mākslas darbā, kuru zīmēja itāļu mākslinieks Džovanni Stanki, var ieraudzīt arbūzu, kurš atšķiras no mūsdienu arbūziem. Viņa iekšā ir virpuļa veida formas, sadalīts 6 trīsstūra veida gabaliņos, līdzīgos kā pīrāga gabalos.
Salds mūsdienu arbūzs

Ar laiku cilvēki sasniedza veidojumu - arbūzu ar sarkanu mīkstumu. Daži uzskata, ka arbūzs Stanki attēlā vienkārši nebija nogatavojies vai arī sabojājies, bet melnās sēklas pierāda, ka arbūzs bija pilnīgi gatavs.
Liels savvaļas banāns

Tiek uzskatīts, ka pirmie banāni tika audzēti 7000 gadus atpakaļ, ir pat pieņēmums, ka pat 10000 gadus atpakaļ tagadējā Papua Jaungvinejas teritorijā. Viņus arī audzēja Āzijā. Mūsdienu banāni ir sanākuši no diviem dažādiem banāniem: asais banāns (Musa acuminata) un Balbisas banāns (Musa balbisiana), kuriem bija lielas sēklas.
Mūsdienu banāns

Divu dažādu banānu hibrīds noveda pie garšīga augļa izveidošanas, kuru mēs pērkam šodien ar viņa ieliekto formu un viegli noņemamu mizu. Salīdzinot ar savu senci, mūsdienu banāns ir mazāks, gardāks un pilns ar veselīgiem elementiem.
Savvaļas baklažāns

Visas savas vēstures laikā ir bijuši daudz dažādu formu un krāsu baklažāni - balti, zili, lillā un dzelteni. Vieni no pirmajiem baklažāniem tika izaudzēti Ķīnā. Šim dārzenim bija dzelkšņi.
Mūsdienu baklažāns

Ar selekcijas izlases palīdzību cilvēki atbrīvojās no dzelkšņiem un šodien mums ir zils dārzenis, kuru var atrast jebkurā veikalā vai tirgū.
Savvaļas burkāns

Pirmie zināmie burkāni tika audzēti 10. gadsimtā Persijā un Āzijā. Sākumā, kā domā speciālisti, šie burkāni bija violeti vai balti ar plānu sakni. Ar laiku tie zaudēja savu violeto pigmentu un kļuva dzelteni.
Mūsdienu burkāns

Fermeri sāka izmantot šīs baltās tievās saknes, kurām bija izteikta garša un zieds, kas plauka divas reizes gadā. Galu galā, šodien mums ir lielas oranžas saknes.
Savvaļas kukurūza

Sākumā kukurūzu sāka kultivēt 7000 gadā p.m.ē., tad viņa bija sausa un jēla kā kartupelis.
Mūsdienu kukurūza

Šodien kukurūza ir 1000 reizes lielāka, nekā tā bija 9000 gadus atpakaļ. Viņu ir arī vieglāk audzēt un tīrīt. Der piebilst, ka ziemeļu Amerikas cukura kukurūza 6,6% sastāv no cukura. Puse svarīgo izmaiņu kukurūzā notika 15. gadsimtā, kad eiropiešu kolonizatori sāka viņu kultivēt.
Savvaļas persiks

Agrāk persiki bija ļoti mazi, kā ķirši. Pirmo reizi persikus sāka kultivēt 4000 gadā p.m.ē. senajā Ķīnā, bet pēc garšas tas bija mazliet sāļš un rūgts.
Mūsdienu persiks

Pēc pāris tūkstošgadēm persiks kļuva par 64 reizēm lielāks un 27% sulīgāks un 4% saldāks.

Patika redzētais? Iesaki draugiem

Nākamais raksts

Advertisement

Jaunākie komentāri

0 0 Aizvakar 20:11Nikolajs
Atbilst diezgan precīzi.
0 0 19:34 10.11ARMANDS
Un kur tu dzīvo
0 0 19:33 10.11ARMANDS
Iedosi savu numuru
Advertisement

Pierakstīties iknedēļas jaunumiem

Tavs e-pasts
Pārpublicēšana tikai ar rakstisku atļauju | Kontakti | Noteikumi | Par sīkdatnēm | Pasaule caur vārdiem | Ceļotājs, kurš gandrīz ceļo | © Torno.lv 2012 - 2024