-
- 3136 x
-
https://torno.lv/xBHtvqT
Pateicoties fotogrāfijas izgudrojumam 19. gadsimtā, mēs varam uzzināt, kā izskatījās pagātnes ikoniskās vietas un ēkas. Daudzām no tām nebija tik reprezentabla izskata kā tagad, bet dažas, gluži pretēji, agrāk nebija mazāk majestātiskas. Tomēr pārmaiņas, kas notikušas dažās pilsētās, ir īpaši pārsteidzošas: dažreiz šķiet, ka attēlos "pirms" ir iemūžinātas pilnīgi citas vietas.
Mēs nolēmām uzzināt, kā agrāk izskatījās pasaules slavenie apskates objekti un daudzi no tiem mūs vienkārši pārsteidza.
Raksta turpinājums
1. Eifeļa tornis
Slavenais tornis Parīzes centrā, kas nosaukts galvenā konstruktora Gustava Eifeļa vārdā, tika uzcelts 1889. gadā un sākotnēji tas tika iecerēts kā pagaidu objekts Pasaules izstādei. Pats radītājs to sauca tikai par 300 metrīgu torni. 1925. gadā tornī parādījās izgaismota reklāma automašīnu koncernam Citroën, bet 2003. gadā Eifeļa tornis saņēma jaunu apgaismojumu no tūkstošiem spilgtu spuldžu. Mūsdienās tas tiek atzīts par vienu no atpazīstamākajiem apskates objektiem pasaulē.
2. Maču Pikču
Senā pilsēta, kas atrodas mūsdienu Peru teritorijā, tika dibināta ap 1450. gadu. Maču Pikču tika pamesta un atstāta 400 gadus, līdz to no lidmašīnas atklāja pētnieks profesors Hirams Binghems 1911. gadā. Ap šo periodu sākās ēku rekonstrukcija. 2007. gadā Maču Pikču atzina par jauno pasaules brīnumu.
3. «Bezdelīgas ligzda»
Šis arhitektūras piemineklis atrodas uz 40 metru stāvas Ai-Todor raga klints Gaspra ciematā Krimas dienvidu krastā. Savas vēstures laikā tas ir piedzīvojis daudzas izmaiņas. Tiek uzskatīts, ka pirmā celtne uz klints bija neliela grieķu baznīca. Vēlāk 19. gadsimtā tās vietā, Dr. Adalberta Tobina vadībā, tika uzcelta ”māja ar baltu balustrādi uz jumta ar nosaukumu” Baltā bezdelīga ”.
4. Dubaja
Apvienoto Arābu Emirātu lielākā pilsēta un jūras osta vēl nesen izskatījās diezgan pieticīga. Tomēr pēc tam, kad 1966. gadā tai blakus tika atrasti naftas lauki, sākās aktīva pilsētas attīstība. Daudzas vietas vecās fotogrāfijās tagad vienkārši nav iespējams atpazīt.
5. Londonas tilts
Šis slavenais tilts pār Temzu savieno divus Londonas rajonus - City un Southwark. Ilgstošajā pilsētas vēsturē šajā vietā ir uzcelti vairāki tilti: no koka līdz arkveida akmeņu, kas uzcelts 19. gadsimtā. Mūsdienu Londonas tilts, kas uzcelts 1973. gadā, ir dzelzsbetona siju konstrukcija, kas atrodas 30 metrus augšpus iepriekšējā gada tiltiem.
6. Raffles laukums, Singapūra
Vairāku gadu desmitu laikā no diezgan nabadzīgas un neievērojamas Āzijas pilsētas- valsts Singapūra ir kļuvusi par greznu vietu, kur ir laiks uzņemt fantastiskas filmas par nākotni. To var skaidri redzēt Raffles Place - Singapūras rajona, kas atrodas biznesa centrā, piemērā.
7. Rašmora kalns
Slavenais Rašmora kalns ar 18 metru garu reljefu, kurā attēloti ASV prezidenti Džordžs Vašingtons, Tomass Džefersons, Teodors Rūzvelts un Abrahams Linkolns, pašreizējā formā bija no 1927. līdz 1941. gadam. Pirms tam vietējie iedzīvotāji kalnu sauca par ”Sešiem priekštečiem”. 1930. gadā tas tika pārdēvēts par godu uzņēmējam Čārlzam Rašmoram, ekspedīcijas organizatoram un visu skulptūras veidošanas darbu sponsoram.
8. Kristus Pestītāja statuja
Tā ir statuja art-deko stilā, kas atrodas Korkovado kalna virsotnē Riodežaneiro 709 m virs jūras līmeņa. Pieminekļa uzstādīšana prasīja apmēram 9 gadus - no 1922. līdz 1931. gadam. Gadu gaitā Kristus Pestītāja statuja ir vairākkārt atjaunota. Turklāt 2000. gados tika modernizēta nakts apgaismojuma sistēma un tagad uz statujas tiek projecēti dažādi attēli. Kopš 2003. gada novērošanas platformu var sasniegt, izmantojot eskalatorus. 2007. gadā statuja neoficiāli tika izvēlēta kā viens no jaunajiem septiņiem pasaules brīnumiem.
9. Brodveja, Ņujorka
Viena no ikoniskākajām un atpazīstamākajām vietām Ņujorkā 20. gadsimta vidū, protams, izskatījās diezgan kolorīta, taču ne tik iespaidīga kā tagad. Tajā pašā laikā Brodveja sākotnēji bija taka, kas atradās starp Manhetenas salas purviem un klintīm. Starp citu, šī vecākā iela savu moderno nosaukumu saņēma tikai 19. gadsimta beigās. Mūsdienās Brodveja ir debesskrāpju, teātru un greznības valstība.
10. Linkolna memoriāls
Memoriālais komplekss, kas atrodas Vašingtonas centrā, tika uzcelts par godu ASV 16. prezidentam Abraham Linkolnam. Celtniecība prasīja 8 gadus - no 1914. līdz 1922. gadam. Memoriāls simbolizē Linkolna pārliecību, ka visiem cilvēkiem jābūt brīviem. Piemineklis ir atvērts visu diennakti un katru gadu to apmeklē vairāk nekā 6 miljoni tūristu.
11. Lielā sfinksa
Lielā Sfinksa tika uzcelta ap 2500. gadu pirms mūsu ēras. Tikai daži zina, ka pirms 150 gadiem lielākā daļa šī majestātiskā pieminekļa bija ierakta smiltīs. Sfinksa tika izrakta 1925. gadā un 2014. gadā tā tika ilgstoši atjaunota un kļuva pieejama tūristiem.
12. Sanfrancisko
Pilsēta tika dibināta 1776. gadā. Tomēr 1906. gadā Sanfrancisko notika 7,7 balles stipra zemestrīce. Pārpludināja visu pilsētu un pēc tam sākās postoši ugunsgrēki. Līdz 1915. gadam Sanfrancisko pēc zemestrīces pilnībā pārbūvēja.
13. Parīzes Dievmātes katedrāle
Vēl viens Francijas galvaspilsētas simbols ir Parīzes Dievmātes katoļu baznīca. Šī gotiskā katedrāle tika uzcelta pēc bīskapa Morisa de Silli iniciatīvas laikā no 1163. līdz 1345. gadam. Nākamajās desmitgadēs Notre Dame tika papildināta ar jaunām struktūrām, bet tās izskatā tika veiktas būtiskas izmaiņas. Turklāt 19. gadsimtā tika atjaunotas vitrāžu rozes un uzstādīta jauna smaile, lai aizstātu revolūcijas laikā zaudēto. Notre Dame de Paris nopietni cieta ugunsgrēkā 2019. gada 15. aprīlī, šobrīd tā tiek atjaunota. Valsts varas iestādes sola to pabeigt līdz 2024. gadam.
14. Таuera tilts
Tauera jeb Torņu tilts ir kombinēts paceļamais un piekartilts Londonas centrā. Tā celtniecība sākās 1886. gadā un tika atvērts 1894. gadā. Diemžēl ļoti drīz tilta gājēju galerijas sāka piesaistīt kabatzagļus, kas aplaupīja staigājošo publiku, tāpēc 1910. gadā galerijas tika slēgtas. Tās tika atvērtas tikai 1982. gadā - šodien tas ir muzejs un skatu platforma. Interesanti, ka 1977. gadā, lai godinātu karalienes gadadienu, tilts tika nokrāsots sarkanā, baltā un zilā krāsā.
15. Kolizejs
Šis seno grieķu amfiteātris tiek uzskatīts par vienu no grandiozākajām Senās pasaules struktūrām, kas saglabājusies līdz mūsdienām. To sāka būvēt 72. gadā un 80. gadā to iesvētīja imperators Tits. Barbaru iebrukumi Kolizeju noveda līdz izmiršanai un, neskatoties uz to, ka jau 1332. gadā vietējā muižniecība tajā organizēja vēršu cīņas, sākās lielās struktūras sistemātiska sabrukšana. 1349. gadā Kolizejā notika spēcīga zemestrīce un pēc tam tas kļuva par celtniecības materiālu ieguves avotu. Par laimi, 18. gadsimtā attieksme pret ēku mainījās, kad pāvests Benedikts XIV to paņēma savā aizsardzībā un pieteica veikt rekonstrukciju.
Mūsdienās Kolizejs tiek aizsargāts, to gaida nopietni atjaunošanas darbi. Tas arī tiek uzskatīts par jauno pasaules brīnumu.
16. Stounhendža
Viens no pasaules slavenākajiem arheoloģiskiem pieminekļiem sastāv no gredzenu un pakava formas konstrukcijām, kas būvētas no lieliem menīriem. Stounhendža tika uzcelta no apmēram 3000. līdz 2000. gadam p.m.ē. Kā redzat fotoattēlā, līdz 20. gadsimta sākumam tā izskatījās savādāk: konstrukcijās bija vairāk kritušu un nošķiebušos elementu. Laikā no 1901. līdz 1965. gadam Stounhendžā tika veikti atjaunošanas darbi, kas diezgan būtiski mainīja laukakmeņu sākotnējo atrašanās vietu.
17. Kukulkāna templis
Kukulkāna piramīda ir kulta struktūra, kas saglabājusies starp seno maiju pilsētas Čičenitsas drupām Meksikā. Arheologi uzskata, ka tā tika dibināta no 8. līdz 12. gadsimtam. 20. gadsimta sākumā templis tika pārklāts ar blīvu veģetāciju, bet pēc izrakumiem un atjaunošanas darbiem pagājušā gadsimta 30. gados tas tika no jauna atvērts tūristiem.
18. Partenons
Seno grieķu templis, senās arhitektūras piemineklis, tika uzcelts par godu dievietei Atēnai 447.- 438. gadam pirms mūsu ēras. Tagad ir grūti precīzi pateikt, kā Partenons izskatījās iepriekš, bet 1846. gadā vācu arhitekts uzzīmēja to, kāda, viņaprāt, bija Akropole tās labākajos gados. Diemžēl 1687. gadā Akropoles aplenkuma laikā uz templi tika izšauts ar lielgabalu un, ņemot vērā faktu, ka tolaik tas kalpoja par ieroču noliktavu, sprādziens bija īpaši spēcīgs un izraisīja kolosālu kaitējumu konstrukcijai. Mūsdienās Partenons ir pussagruvušā stāvoklī, bet tur notiek atjaunošanas darbi.
19. Debesskrāpis ”Burj Khalifa”
Šis iespaidīgais 828 m augstais debesskrāpis, kas atrodas Dubaijā, tiek uzskatīts par augstāko ēku pasaulē. Tās būvniecība sākās 2004. gadā, tērauda rāmis bija gatavs līdz 2008. gadam, bet debesskrāpja atklāšana notika 2010. gadā.
Kādas izmaiņas jūs pārsteidza visvairāk? Kurus no šiem apskates objektiem esat redzējis savām acīm?
Patika redzētais? Iesaki draugiem
Nākamais raksts