Advertisement
Vecāki bieži vien pārlieku rūpējas par saviem bērniem. Viņi burtiski staigā viņiem pa pēdām un visu dara viņu vietā. Pārmērīgas gādības rezultāts – pasīvi, nepatstāvīgi, kautrīgi un nepielāgoti dzīvei cilvēki.
Kā izaudzināt patstāvīgu bērnu
02.10.2018
Foto: takprosto.cc Advertisement
Vecāki bieži vien pārlieku rūpējas par saviem bērniem. Viņi burtiski staigā viņiem pa pēdām un visu dara viņu vietā. Pārmērīgas gādības rezultāts – pasīvi, nepatstāvīgi, kautrīgi un nepielāgoti dzīvei cilvēki.
Raksta turpinājums Foto: takprosto.cc Tam, lai bērns iemācītos būt patstāvīgs, ir jāļauj viņam pašam pieņemt lēmumus. Lai tie būtu reizēm ne īsti pareizi, bet tomēr pieņemti bez citu palīdzības un tāpēc pelnījuši cieņu. Pastāv septiņas svarīgas lietas, kuras psihologi neiesaka darīt vecākiem savu skolnieku vietā, kas ļautu viņiem attīstīties nevis par cilvēku bez savas gribas, bet par īstu personību. Foto: takprosto.cc Bērnu attīstība un audzināšana 1. Neuzspiest draugus Draudzēties ar ģimenēm – tas ir lieliski. Taču tas, ka vecākiem patīk citi vecāki nenozīmē, ka šo pieaugušo bērniem arī būtu jādraudzējas savā starpā. Viņiem ir tiesības izveidot savu draugu loku un tā būs kļūda viņiem to liegt. Foto: takprosto.cc 2. Bērna vietā neuzkopt viņa istabu Katram ir jābūt savai personīgai telpai. Bērnam tā ir viņa istaba. Viņam jāiemācās pašam uzturēt tajā kārtību. Un zināt, ka mamma nav mājkalpotāja vai kalpone, kura savāks visu, ko viņš izmētās. Foto: takprosto.cc 3. Nevienoties ar skolotājiem par atzīmēm Galvenais ir zināšanas nevis atzīmes. Ja tomēr atzīmes ir ļoti svarīgas, ļaujiet bērnam pašam pieiet pie skolotājas un parunāt. Lai mācās sazināties ar pieaugušajiem un veidot ar viņiem attiecības. Tas ir viņa mācību ceļš nevis vecāku. Foto: takprosto.cc 4. Nepildīt mājasdarbus skolnieka vietā Ja bērns prasa palīdzēt, tad protams nevajag atteikt: izskaidrot materiālu, palasīt kopā ar viņu, apspriest uzdevumu. Ārkārtas gadījumā nolīgt mājskolotāju. Taču nekādā gadījumā nepārņemt iniciatīvu pilnībā pildīt mājasdarbus viņa vietā. Citādi viņš nekad neko nesapratīs. Foto: takprosto.cc 5. Neiejaukties bērna konfliktos ar citiem bērniem Тik ļoti gribas aizstāvēt, kad šķiet, ka svešs bērns dara pāri tavam acuraugam. Tādi impulsi ir jāierobežo. Šajā situācijā oponents ir nepilngadīgais. Un ar viņu jāskaidrojās viņa vienaudzim, tas ir, tavam mazulim. Foto: takprosto.cc 6. Neatbildēt bērna vietā, kad viņu uzrunā Ir vecāki, kuri tik ļoti baidās, ka viņu bērns pateiks kaut ko lieku vai ne tā, kā vajadzētu, ka ir gatavi pat viņa vietā atbildēt. Viņi baidās krist kaunā citu priekšā un ar savu uzvedību neapzināti bērnam demonstrē, ka viņa dēļ kaunās. Aiz šī paraduma slēpjas arī slēpta vēlme bērnu kontrolēt. Ir jātiek skaidrībā par iemesliem un tie jānovērš. Foto: takprosto.cc 7. Bērna vietā neizvēlēties interešu loku Ne katrs pieaugušais sasniedzis to, par ko viņš sapņojis bērnībā. Mēģinājums īstenot sapņus caur bērniem sastopams katrā jaunā paaudzē. Ja tu aizvedīsi dēlu studēt astroloģiju, lai viņš kļūtu par kosmonautu, bet meitu – uz balles deju nodarbībām, tad apmierināsi tikai savas personīgās ambīcijas. Mazajam cilvēkam ir jābūt tiesībām uz pašnoteikšanos. Foto: takprosto.cc Pirmsskolas vecuma bērna attīstība un audzināšana pamatojas uz pilnīgi citiem principiem. Bet bērna audzināšana ar attīstības traucējumiem ir vēl sarežģītāka tēma. Tādiem bērniem nepieciešama īpaša pieeja. Patika redzētais? Iesaki draugiemNākamais raksts
Jaunākie komentāri
Pierakstīties iknedēļas jaunumiem |