Kā iemācīties gatavot garšīgu ēdienu

Advertisement
Advertisement

Kāpēc ēdieni, ko gatavojis kāds cits, vienmēr ir garšīgāki nekā pašu gatavoti? It īpaši, ja tos gatavoja mūsu māte vai vecmāmiņa. Daudzi piekritīs, ka mātes gatavotais ēdiens mums paliek visgaršīgākais un vēlamākais visā dzīvē.

 

Tradicionālie ģimenes ēdieni, piemēram, borščs, makaroni ar mērci vai pīrāgi, ir ļoti `mājīgi` un neizsakāmi garšīgi.

Raksta turpinājums
Šķiet, kas tur nu grūts atkārtot mātes vai vecmāmiņas recepti. Bet pat tas pats kompots, ko sagatavojuši dažādi cilvēki, garšas ziņā atšķiras. Pamatojoties uz to, radās stereotips, ka daudzi precēti vīrieši dod priekšroku viņu mātes, nevis sievas ēdienam. Plaši izplatīta parādība ”mātes ēdiens” nopietni interesēja zinātniekus. Viņi nolēma saprast, kāpēc mammas vai vecmāmiņas ēdieni patiešām šķiet labāki.

Garšīgi mājās gatavoti ēdieni

1. Daudzas mātes un vecmāmiņas tiešām zina, kā labi pagatavot

Gadu desmitiem prakses un vēlme pagatavot veselīgu, garšīgu ēdienu mūsu bērniem pārvērta mūsu mātes un vecmāmiņas par šīs lietas meistariem. Garšas proporcijas, garšvielu līdzsvars, termiskās apstrādes laiks gadu gaitā tika pilnveidots līdz pilnībai.

Mammas studēja savu bērnu garšu, ilgu laiku vērojot viņu reakciju uz dažādiem garšvielu veidiem, ēdienu gatavības pakāpi. Kad māte gatavo jums, viņas muskuļu atmiņa virza rokas, tāpēc ēdiens izrādās tieši tāds, kā jūs vēlaties.
2. Mūsdienu sievietes pavada mazāk laika, gatavojot ēdienu

Trakajā režīmā ”mājas - darbs” nav absolūti nekādas vēlmes un spēka nostāvēt stundas virtuvē, gatavojot kulinārijas šedevrus. Ja pietiek ar vienkāršiem griķiem un salātiem, tad kāpēc spīdzināt sevi ar ēdienu gatavošanu? Pēc dietologu domām, entuziasms par veselīgu uzturu saīsināja gatavošanas laiku un palielināja tā uzturvērtību. Bet vai tas ir arguments vīriešiem, kad viņu vēderam ir nepieciešama ”mātes kotlete”, ”vecmāmiņas kāpostu ruļļi” un bagātīgs borščs ar skābo krējumu?

Mūsu mātes un vecmāmiņas sātīgie ēdieni, iespējams, saka, ka modernās sievietes ir aizmirsušas gatavot. Bet tas tā nav - viņas vienkārši neredz punktu, kāpēc apgrūtināt sevi ar ēdienu gatavošanu, neveido no ēdiena kultu, pareizi nosakot prioritātes.
3. Viss noslēpums ir enzīmos un iedzimtībā

Enzīmi ir fermenti, kas spēlē nozīmīgu lomu dažādos organisma bioķīmiskos procesos. Piemēram, amilāzes enzīms ir atbildīgs par cietes pārvēršanu cukurā, kas padara pārtiku par garšīgāku. Mūsu siekalās ir tie fermenti, kurus mēs mantojām no mūsu vecākiem.

Piemēram, ja jūsu ģenētiskais ferments amilāze sadala makaronus ātrāk nekā pupiņas, makaroni tad jums liksies garšīgāki kā pupiņas. Tādējādi ir liela iespēja, ka vecāku garšas izjūtas tika nodotas jums.
4. Mājas ēdieni izsauc patīkamas atmiņas

Ar ēdienreizēm saistītās ģimenes tradīcijas no bērnības veido cilvēkā pozitīvas emocijas. Piemēram, pat vienkāršākā zupa izraisa patīkamas atmiņas: smadzenēs ir impulsi, kas garšas kārpiņas padara jutīgākas. Tāpēc mums šķiet, ka mājās gatavotā pārtikas garša ir daudz piesātinātāka.

Turklāt lielākajai daļai no mums bērnība saistās ar bezrūpību un mieru. Kad mēs ēdam, organisms ražo prieka hormonus, piemēram, endorfinus un dopamīnu. Tiklīdz mēs ēdam ēdienu, kas atgādina tos laikus, smadzenēs nekavējoties ieplūst šī laimes sajūta. Šī iemesla dēļ vecmāmiņas borščs vienmēr garšo labāk nekā pašas.
5. Mīlestība - slepenā sastāvdaļa

Ēdiens, kas gatavots ar mīlestību un rūpēm, ko pasniedz mīļais cilvēks, vienmēr tiek vērtēts augstāk no psiholoģiskā viedokļa. Ne velti reklāmas kampaņās, kas paredzētas pārtikas produktu popularizēšanai, tiek izmantoti mūsu tuvumā esošu cilvēku - vecmāmiņu un māmiņu attēli. Amerikāņu zinātnieks Dr. Kurts Grejs pavadīja vairāk nekā divdesmit gadus, studējot stacionāro atveseļošanās procesu.

Pacienti, kuriem tika pasniegti ēdieni, ko gatavoja radinieki, atguvās ātrāk nekā tie, kuri ēda slimnīcas ēdnīcā. Ne tāpēc, ka ēdiens slimnīcā bija sliktāks, bet gan tāpēc, ka pacienti juta viņu mīļoto cilvēku aprūpi un atbalstu. Tā kā mātes vistas buljons vai pat tēja ar avenēm ārstē labāk nekā jebkura antibiotika.
Mātes rokas ir maigākas, mātes vārdi daudz sirsnīgāki, un mātes ēdieni, kas tiek gatavoti mājās, vienmēr labvēlīgi ietekmē mūs. Mūsu vecāki zina, kas mums patīk vairāk un vienmēr ņem vērā pat dīvainas pārtikas noslieces.
Varbūt ir mazliet aizvainojoši atzīt, ka vīrs mīl mātes gatavotos ēdienus vairāk nekā tavus. Bet jums abiem, tā ir lieliska iespēja izgudrot savas garšas kombinācijas, radīt jaunas savas ģimenes tradīcijas un pieradināt bērnus. Atcerieties, ka vislabākais ēdiens pasaulē ir gatavots ar labu garastāvokli un mīlestību sirdī.

Un kādus vienkāršus ēdienus jūsu māte un vecmāmiņa pagatavoja jūsu bērnībā mājās? Varbūt tavs tēvs ir bijis labākais gatavotājs ģimenē? Kāpēc jūs domājat, ka šī pārtika garšoja tik labi? Dalieties, lūdzu, par atmiņām komentāros.

Patika redzētais? Iesaki draugiem

Nākamais raksts

Advertisement

Jaunākie komentāri

0 0 Aizvakar 20:11Nikolajs
Atbilst diezgan precīzi.
0 0 19:34 10.11ARMANDS
Un kur tu dzīvo
0 0 19:33 10.11ARMANDS
Iedosi savu numuru
Advertisement

Pierakstīties iknedēļas jaunumiem

Tavs e-pasts
Pārpublicēšana tikai ar rakstisku atļauju | Kontakti | Noteikumi | Par sīkdatnēm | Pasaule caur vārdiem | Ceļotājs, kurš gandrīz ceļo | © Torno.lv 2012 - 2024