-
- 29231 x
-
https://torno.lv/Rwneglb
Turku hronists Dursuns Beijs reiz uzrakstīja „Ja saule būtu vīrietis, tad arī tai būtu aizliegts ieskatīties harēmā”. Sultāna sievietes dzīvoja harēmā, kā paradīzē. Harēms bija dzīvesvieta vairākiem simtiem sultāna verdzenēm un sievām.
Tajā drīkstēja ieiet tikai sultāna ģimenes izredzētie, bet pats slavenākais harēms bija Serajas pils, Stambulā. Tā bija neliela pilsētiņa, norobežota ar augstu žogu un to apsargāja atsevišķa apsardze. Pilī bija 400 istabu, kurās dzīvoja vairāk nekā 2000 sieviešu, tomēr nokļūt harēmā bija visai sarežģīti.
Raksta turpinājums
Tā bija skrupuloza izvēle, nejauši meitenes nekad tajā nenokļuva. Harēmā tika atlasītas noteikta skaita brunetes un blondīnes, augsti tika vērtēts slāvu izskats. Pirmkārt tika pievērsta uzmanība viduklim un gurnu apkārtmēram, savukārt krūtīm un garumam bija sekundāra nozīme. Bet ne tikai izskats bija svarīgs, vienmēr par labu nāca arī ass prāts.
Kad meitene nokļuva harēmā, viņu gaidīja divus gadus gara apmācība: pie sultāna nedrīkstēja iet nesagatavota. Sultāna līgavas mācījās valodas, Korānu, literatūru, daudz dejoja, spēlēja mūzikas instrumentus, skaitīja dzeju un pat mācēja piepildīt sultāna pīpi.
Apmācības kurss sevī iekļāva gudrības, kā rūpēties par savu izskatu – meitenes zināja kā uztaisīt dažādas maskas un ar ko sevi iesmērēt. Viņas arī apmācīja, kā pareizi izvēlēties apģērbu un rotas. Kā arī tika apmācītas iekārdināt. Tā bija īpaša striptīza deja.
Tajā laikā kosmētika bija tikai no dabīgiem līdzekļiem un maksāja ļoti dārgi. Īpaši tikai izmantota malvas eļļa – katru gadu harēmā tika piegādāti simtiem kilogramu šo ziedu. Vēl bija nodrošināta speciālu mālu, zāļu, hennas, rožu un neļķu piegāde. Jau nerunājot par kanēli, citronu, antonīmu un zelta, sudraba rotaslietu tonnām. Starp citu, turku rožu eļļa vēl joprojām tiek izmantota elitārās kosmētikas ražošanā.
Un tomēr, tas nebija pietiekoši, varēja visu mūžu nodzīvot harēmā un tā arī nekad nenokļūt pie sultāna – jo viņa priekšā katru dienu grozījās simiem skaistuļu. Vajadzēja patērēt milzums pūļu, lai nokļūtu kaut starp tām. Tādēļ intrigas un konkurence sita augstu vilni. Ja sultāns meiteni ievēroja, viņu gaidīja, „zelta ceļš” – ceļš no kopējās guļamistabas uz valdnieka apartamentiem. Īpaši talantīgas meitenes iekaroja sultāna uzmanību uz vairākiem gadiem, bieži pārvēršot viņu par atkarīgu cilvēku. Tev noteikti ir zināmi stāsti par favorītēm, kuras ne tikai iepriecināja valdnieku, bet arī viņa vārdā ietekmēja valsts jautājumus. Spilgts piemērs – Hirrema, Eiropā plašāk pazīstama kā Roksolana.
Neaizmirsti dalīties ar šo interesanto materiālu!
Patika redzētais? Iesaki draugiem
Nākamais raksts