-
- 18746 x
-
https://torno.lv/Rwg5u7J
Vasara – iemīļots laiks ne tikai cilvēkiem, bet arī kukaiņiem. Nu, ko tur, priekš viņiem tās ir īstas dzīres! Par laimi, vairākums sīko kaitēkļu, kuri dzīvo mūsu platuma grādos, nav bīstami un nesagādā daudz nepatikšanu. Tomēr ir sastopami arī indīgi kukaiņi, spējīgi nopietni kaitēt cilvēkiem. Kā cilvēks noreaģēs uz košanu – tā ir individuāla parādība, bet par to vai citu kukaiņu uzbrukuma sekām ir jāzina katram!
Raksta turpinājums
Mēs pastāstīsim tev par kukaiņu koduma raksturīgām īpatnībām, ar kuru palīdzību var viegli noteikt niezes, sāpju vai sliktas pašsajūtas vaininieku.
Reakcija uz kukaiņu kodienu
1. Skudras
Sarkanās skudras – sliktākās no sliktākajām. Ne velti tās sauc par ugunīgajām, jo viņu kodiens pielīdzināms apdedzināšanos ar uguni. Kodiena brīdī skudra rētā ievada indi ar toksīnu, spējīgu izraisīt spēcīgu alerģisku reakciju. Labi, ka mūsu platuma grādos tādas skudras nav sastopamas, bet par šī eksotiskā kukaiņa kodiena īpatnībām der zināt.
Mums vairāk pierastas rudās skudras, kuru kodiens atgādina oda kodienu. No tā arī mēdz būt nieze, apsārtums un nepatīkamas izjūtas. Viena kukaiņa kodiens nerada briesmas, daudzi kodieni spēj izprovocēt alerģisku reakciju.
2. Blusas
Cilvēku un blusu cieša kontakta iemesls ir mājas mīluļi. Blusas – tie ir parazīti, kuri pārnēsā daudzas cilvēkam bīstamas slimības. Blusu kodienus itin viegli var sajaukt ar alerģisku reakciju vai oda kodienu. Ja būt vērīgam, tad var ievērot, ka blusa atstāj tikai vienu dūrienu koduma vietā.
Koduma vieta piepampst, apsarkst un neizturami niez. Vairāku dienu laikā koduma vieta var pārvērsties iekaisušā rētā, tā kā cietušais pastāvīgi kasa sakosto vietu.
3. Ērces
Ērces kodumu sāpīgas sajūtas nepavada. Pie cilvēka ķermeņa piesūkusies ērce spēj ilgstošu laiku palikt nepamanīta. Koduma vietā rodas apaļas formas apsārtums. Vispārēja simptomātika pēc ērces koduma parādās tikai pēc vairākām stundām. Rodas galvas sāpes, drudzis, paaugstinās ķermeņa temperatūra, parādās vājums un jūtīgums pret gaismu.
Savlaicīgi atklājot parazītu, vajag ātrāk no tā atbrīvoties. Ja ērce bija nepamanīta ilgstošu laiku, vajag nekavējoties vērsties pie ārsta. Atceries, ērces – parazīti, kuri pārnēsā cilvēkam bīstamas infekcijas! Pati izplatītākā no tām – tas ir ērču encefalīts.
4. Bites
Bitēm nav raksturīgi kost cilvēkam tāpat vien, jo košana tām maksā dzīvību. Vēl vairāk, no nejauša bišu dzēliena nav pasargāts neviens. Kukaiņa uzbrukumu pavada asas sāpes un dedzināšana. Koduma vietā praktiski momentāli rodas pietūkums, no kura rēgojas bites dzelksnis.
Āda apsarkst, var rasties izsitumi apkārt traumētai vietai. Bēdīgākā gadījumā var rasties alerģija pret kukaiņa indi, kura izraisa elpceļu pietūkumu, krampjus un var pat novest pie cietušā nāves.
5. Irši
Irši – īsti plēsoņas kukaiņu pasaulē, tie ir ārkārtīgi bīstami cilvēkam. Kožot cilvēkam, tas spēj iedzelt vairākas reizes pēc kārtas, turklāt dzelksnis nenotrūkst. Atšķirībā no bitēm, iršiem nav tik izšķērdīga attieksme pret savu indi, jo izmanto to medībām.
Kodienu pavada asas sāpes, dedzināšana un tūska. Visvairāk piepampst koduma vietas sejas apvidū. Ja netiek savlaicīgi sniegta medicīniskā palīdzība, alerģiskā reakcija var beigties letāli. Bīstami cilvēka dzīvībai ir arī daudzu iršu kodieni vienlaicīgi.
6. Odi
Oda kodienu nav sarežģīti atpazīt, jo visbiežāk to pavada kukaiņa uzmācīga sīkšana. Šķiet, vasarā no šiem sīkajiem kaitēkļiem ne atkauties! Oda kodiens – tā ir nenozīmīga nieze un ātri zūdošs iekaisums. Vienkārši pacentieties turēt sevi rokās un nekasīt sakostās vietas.
7. Zirnekļi
Visi zirnekļi kaut kādā mērā ir indīgi, jo inde – ierocis, kas palīdz iegūt barību. Kā tad atšķirt parastu skrambu no posmkāja kodiena? Visbiežāk kodiens ir nesāpīgs, bet reizēm to pavada durstoša sajūta. Koduma vietā rodas baltas krāsas plankums ar apsārtušām malām.
Pēc dažām minūtēm simptomi var pastiprināties, rodas sāpes, krampji, tūska. Asas sāpes apendiksa apvidū var liecināt par karakurta kodumu. Bet, par laimi, mūsu platuma grādos nemīt īpaši bīstami posmkāji.
8. Blaktis
Blaktis pamatīgi bojā dzīvi daudziem, traucējot miega režīmu, līdz ar to pazemina darba spējas. Ja pēc pamošanās tu ievēroji uz sava ķermeņa daudzus kodumus, visdrīzāk, tavā mājā ir ieviesušās blaktis. Galvenā atšķirība – tie ir masveida, blīvi izvietoti kodumi. Kodiena pēdas paliek uz ilgu laiku, ar ko blakts kodiens atšķiras no alerģiskas reakcijas.
Kā redzi, indīgu kukaiņu kodumi – izplatīta parādība pat mūsu platuma grādos. Tā ka ir vērts padomāt par drošu atpūtu pie dabas jau šodien!
Neaizmirsti padalīties ar noderīgo rakstu ar draugiem soctīklos.
Patika redzētais? Iesaki draugiem
Nākamais raksts