Kā atpazīt kukaini pēc koduma

Advertisement
Advertisement

Uz šodienu noteikts, ka uz Zemes eksistē vairāk nekā 4 miljoni kukaiņu sugu un reti kuram izdevies izvairīties no viņu kodumiem.

 

Vasarā, kad daudzi dodas brīvdienās ārpus pilsētas, palielinās risks, ka būs sakosts. Par laimi, mūsu platuma grādos ir tikai daži kukaiņi, kuru kodiens rada nāves draudus cilvēkiem, bet pat parastākais ods vai skudra var radīt daudzas nepatikšanas.

Raksta turpinājums
Lai palīdzētu izvairīties no nepatīkamām sekām, mēs iemācīsim tev atpazīt parasto kukaiņu kodumus un sniegt nepieciešamo pirmo palīdzību.
Palīdzība kukaiņu kodumu gadījumos

1. Ērces

Vasarā palielinās asinssūcēju ērču aktivitāte - zirnekļu klases mazie posmkāji, kas ir dzīvībai bīstamu slimību nesēji, tostarp, ērču encefalīta un ērču borreliozes (Laima slimība).
Parazīta mute ir veidota tā, ka ļauj gandrīz bez sāpēm piesūkties ādai. Šājā gadījumā cilvēks nejutīs sāpes un var konstatēt ērci uz sava ķermeņa tikai pēc dažām dienām.

Var gadīties, ka ērce ir iekodusi un nokritusi. Tad koduma vietā būs sarkans plankums vairāku centimetru lielumā un centrā - melnu vai sarkanu punktu.

Jebkurā gadījumā steidzami jāvēršas pie ārsta. Ja nav iespējas nokļūt slimnīcā, tad ērci var izņemt pašam.
Mēs jau esam stāstījuši agrāk, kā noņemt ērci ar pinceti, šļirci, speciālu nosūcēju, vates tamponu, diegu vai pat bankas karti. Visām šīm metodēm ir savas priekšrocības un trūkumi.

Ērce var būt diezgan daudzu slimību avots, tāpēc, izņemot ērci, saglabājiet to pētījumiem par infekcijām (ērču encefalīts, Laima slimība). To parasti var izdarīt infekcijas slimību slimnīcā vai laboratorijā.
2. Odi

Odu kodumi izskatās kā pietūkuši apsārtumi zirņa lielumā un ļoti niez. Nekādi īpaši pasākumi nav jāveic, tomēr tā tas ir ne vienmēr.

Daži uz odu kodumiem reaģē ar samērā nopietnām alerģiskām izpausmēm, kuri izpaužas kā stipra tūska koduma vietās.
Pat ja nav alerģiskas reakcijas pret odu kodumiem, tik un tā parādās čūlas un nieze. Tādēļ, lai samazinātu iesūkšanos, ieteicams uzlikt kaut ko aukstu un pēc tam čūlas ieziest ar jebkuru nomierinošu ziedi.

Ātri noņemt tūsku un iekaisumu koduma vietā palīdzēs menovazīns. Šis ļoti lētais līdzeklis nemaz neatpaliek no izreklamētajiem importa gēliem.
3. Bites

Iedzeļot bite mirst. Tas notiek tādēļ, ka kopā ar dzeloni viņa atstāj zarnu traktu. Tādēļ bites kodumu atpazīt ir vienkārši.
Parasti āda apkārt dzelonim apsarkst, rodas pietūkums. Cilvēks izjūt asas sāpes un dedzināšanu, bet pēc kāda laika stipru niezi.

Dzelonis nekavējoties jāizrauj, lai inde nenokļūtu asinsritē. Tas būtu jādara ar sterilu pinceti. Svarīgi, lai zem ādas nepaliktu tā daļa, jo tad no iekaisuma neizbēgt.

Noņemt tūsku var, apstrādājot kodumu ar spirtu, etiķi, sodas šķīdumu vai citiem mājas līdzekļiem pielieto jebkuru pretalerģisku līdzekli.

Cilvēkiem, kuriem ir alerģija pret bišu indi, kodums var kļūt par reāliem draudiem dzīvībai. Ja alerģijas simptomi attīstās ātri, apdraud dzīvību, bite iedzēla sejā, iekodušas vairāk nekā trīs bites, ir jāizmanto adrenalīna injektors un jāizsauc ātrā medicīniskā palīdzība.
4. Lapsenes

Vasara – tas ir nogatavojušos augļu un ogu laiks. Tomēr, ar tiem mielojoties, ir jābūt uzmanīgiem, lai neiekostu lapsene vai bite.

Simptomi pēc lapsenes uzbrukuma līdzīgi kā pēc bites koduma. Koduma vietā jūtama dedzināšana, āda pietūkst un apsarkst. Reizēm rodas galvassāpes, augsta temperatūra un izsitumi uz ķermeņa.

Lapsenes cilvēku var sadzelt vairākas reizes. Kā gadījumā ar bitēm, svarīgi, lai nebūtu alerģija pret kukaiņa kodumiem, citādi var iestāties anafilaktiskais šoks.
5. Irši

Iršu koduma vietā rodas apsārtums un stiprs audu pietūkums, var rasties čūlas. Tā kā irši ir lielāki par saviem radiniekiem, viņu inde ir toksiskāka. Koduma vietā jūtamas dedzinošas sāpes, vēl asākas nekā pēc lapsenes dzēliena.

Ja pēc iršu dzēliena cilvēks jūt ekstremitātēs aukstumu, viņa ausis un lūpas kļūst zilas, kļūst grūti elpot, ir steidzami jāvēršas pie ārsta.
6. Dunduri

Dunduri pārnēsā dažādas slimības, piemēram, tularēmiju un Sibīrijas mēri, bet biežāk uzbrūk mājlopiem nekā cilvēkiem. Dundura kodums atstāj ievērojamu zīmi ar tūsku ap to, ir dedzinoša sajūta, kam seko nieze, reibonis, nav izslēgta infekcija.

Lai ierobežotu dunduru siekalu ietekmi, sakostā vieta jāpiespiež ar pirkstu. Pielieciet ledu, noskalojiet kodumu ar aukstu ūdeni, ieziediet ar spirtu vai ūdeņraža peroksīdu. Pēc tam jūs varat uzziest jodu vai briljantzaļo.
7. Blusas

Blusas – tie ir bezspārnu asinssūcēji kukaiņi, kas dzīvo uz mājas un savvaļas dzīvniekiem. Atšķirībā no blaktīm un ērcēm šie parazīti neinjicē pretsāpju līdzekļus cietušā asinīs, tāpēc tūlīt pēc blusu koduma jūtamas stipras sāpes, kas atgādina adatas dūrienu.

Uz ādas paliek nelieli sarkanīgi plankumi ar ļoti mazu caurumu centrā un tumši sarkanu loku ap to. Visbiežākā lokalizācija ir uz kakla, jostasvietas, potītēm, kājām, elkoņiem un ceļgaliem.

Plankumi stipri niez un bieži asiņo, kā rezultātā veidojas asins krevele. Raksturīga blusu kodienu pazīme ir liels to skaits vienā vietā uz ādas.

Papildus nepatīkamajām sajūtām blusu kodumi ir bīstami, jo tās pārnēsā Sibīrijas mēri, brucelozi, tularēmiju un citas slimības. Parazīta siekalas var izraisīt gan akūtas, gan hroniskas alerģiskas reakcijas.

Skarto zonu vajag nomazgāt ar ziepjūdeni, noslaucīt, tad uzklāt antiseptisku līdzekli. Lai noņemtu tūsku, brūces noslauka ar etiķi, kas atšķaidīts ar ūdeni attiecībā 1: 1 vai citronskābes šķīdumu.
8. Skudras

Lielākā daļa skudras nerada draudus cilvēkiem. Sarkanās meža skudras kodums izskatās kā odu kodums. Uz ādas parādās rozā plankums, kas pēc tam niez. Koduma brīdī jūtama dedzinoša sajūta, it kā verdošs ūdens nokļuvis uz ādas.
9. Blaktis

Mājas blaktīm pietiekoši acumirklis, lai pārdurtu cilvēka ādu ar īpašu, pagarinātu snuķīti, kas līdzinās knābim. Blakšu kodumi ne vienmēr cilvēkam rada sāpes un var ilgi palikt nepamanīti.

Blaktis izvēlas visneaizsargātākās un atvērtākās vietas uz cilvēka ķermeņa, piemēram, kājas, rokas vai kaklu. No pirmā acu uzmetiena blakšu kodumi atgādina blusu uzbrukuma zīmes, bet atšķirīga iezīme ir raksturīgās koduma virknes uz ādas.

Parasts blakts kodums pāriet apmēram pēc desmit stundām, bet, ja rodas alerģiska reakcija, dzīšana var ilgt divas vai trīs dienas. Koduma vietā parasti parādās čūla, kas saplīst un pēc tam pilnībā pazūd.

Noņemt kairinājumu traumas vietā var, piemēram, ar Fenistil gēlu. Pirms krēma vai ziedes uzklāšanas ieteicams dezinficēt iekaisumu ar vates disku, kas samitrināts ar medicīnisko spirtu.
10. Zirnekļi

Indīgie zirnekļi Krievijā nav retums. Viņu kodums var beigties ar diezgan lielām nepatikšanām, pat slimnīcas gultā.
Tomēr nāves briesmas rada tikai karakurtu mātītes. Ir diezgan grūti sajaukt tās ar citiem zirnekļiem: uz melnā vēdera augšpuses izceļas spilgti sarkani plankumi vai punktiņi, bet apakšā - plankums smilšu pulksteņa formā.

Dienvidkrievijas tarantula, fanksa, viltus melnās atraitnes un Brunniha argiopas kodiens var izraisīt daudz sāpju.
Kad pieaugušos vai bērnus sakož zirnekļi, attīstās spēcīgākā ķermeņa intoksikācija, tāpēc jums ir nepieciešams ātri sniegt pirmo palīdzību cietušajam. Ir jāizsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība un tikai tad jāmēģina atvieglot cietušā stāvokli.

Novērst indes izplatīšanos organismā palīdzēs šādas aktivitātes: koduma vietu nomazgāt ar aukstu ūdeni, apstrādāt ar ūdeņraža peroksīdu, jodu, etilspirtu, apsaitēt roku vai kāju virs koduma ar elastīgu pārsēju.
Vairumu repelentu sastāvdaļas ir toksiskas vielas, kas ir nevēlamas grūtniecēm un bērniem. Lai ādai netiktu piemērota veikala ķīmija, izmantojiet dabiskus aizsarglīdzekļus pret odiem, lai jūs nekaitētu veselībai un pasargātu sevi un savus tuviniekus no kaitinošajiem kukaiņiem.

Ērču koduma gadījumā jums ir jārīkojas nekavējoties, jo, jo ātrāk jūs noņemat piesūkušos parazītu, jo mazāks ir saslimšanas risks ar borreliozi.

Patika redzētais? Iesaki draugiem

Nākamais raksts

Advertisement

Jaunākie komentāri

0 0 20:11 19.11Nikolajs
Atbilst diezgan precīzi.
0 0 19:34 10.11ARMANDS
Un kur tu dzīvo
0 0 19:33 10.11ARMANDS
Iedosi savu numuru
Advertisement

Pierakstīties iknedēļas jaunumiem

Tavs e-pasts
Pārpublicēšana tikai ar rakstisku atļauju | Kontakti | Noteikumi | Par sīkdatnēm | Pasaule caur vārdiem | Ceļotājs, kurš gandrīz ceļo | © Torno.lv 2012 - 2024