-
- 4814 x
-
https://torno.lv/xgyNyAb
Izplatīta situācija: atbrauca cilvēki no atvaļinājuma, priecīgi un iedeguši ienāk dzīvoklī, bet nelūgti viesi no tās jau iznesuši visu, izņemot lustru un klozetpodu… Lai smilšainā pludmalē nemocītu sevi ar domām par laupītājiem, labāk laicīgi parūpēties sava mājokļa pilnīgu drošību ilgstošas prombūtnes laikā.
Raksta turpinājums
Bruņotas durvis un restes uz logiem reti kļūst par nopietnu šķērsli pieredzējušam zaglim. Piedevām, tādi “stiprinājumi” viņam kalpo par mānekli – par mājas īpašnieka labklājības indikatoru.
Ko gan iesākt, kā pasargāt māju no apzagšanas? Bijušais dzīvokļu zaglis, saglabājot anonimitāti, deva 13 padomus, kā savu māju padarīt mazāk pievilcīgu potenciāliem ļaundariem. Kādi no tiem būs vairāk piemēroti privāti māju īpašniekiem, citi būs noderīgi tiem, kuri dzīvo dzīvokļos, bet tie visi ir samērā vienkārši un neprasīs tev lielus tēriņus.
Aizsardzība pret apzagšanu
1. Nesteidzies informāciju par braucienu izvietot sociālos tīklos
Nekad un nevienam nestāsti par saviem plāniem atvaļinājuma laikā. Atturies publicēt foto no atvaļinājuma vai lidostas. Jā, tas ir grūti. Daudziem tas jau ir kļuvis par paradumu, no kura atbrīvoties ir neiespējami.
Taču atceries, ka lidmašīnas biļešu foto – lieliska dāvana dzīvokļu vai auto zaglim, kurš saņem papildu pārliecību par to, ka var nekaunīgi iebraukt tavā pagalmā ar evakuatoru.
2. Izmanto zagļa taktiku
Izmanto zagļa taktiku attiecībā uz tavu personīgo dzīvokli: izbrauc agrāk no rīta vai vēlāk vakarā, necel troksni ar čemodāniem, neizsauc taksometru tieši pagalmā pie dzīvokļa, atturies no klaji atklātiem tūrisma atribūtiem, tādiem kā platmale vai fotoaparāts, kas kūļājas uz vēdera.
Izvēlies uzticamu kaimiņu un palūdz viņam nelielu pakalpojumu, piemēram, tavas prombūtnes laikā iztukšot pastkastīti, no durvīm noņemt jebkuru uz tām atstātu zīmi: papīra lapiņas, sērkociņus vai jebkuru citu priekšmetu.
3. Uzstādi drošu slēdzeni
Mājas zaglim svarīgi iekļūt ātri un bez trokšņa, bet vairākas labas slēdzenes var viņam tādu priekšrocību liegt.
Prātā uzreiz ienāk frāze no slavenās filmas “Sargies no automobiļa”, kur varonis, apskatot stingru slēdzeni, neviļus sarūgtinājumā piezīmē: “Šeit ir vajadzīgs autogēns, bet griezt ar autogēnu – tā ir tāda ķēpa!”
4. Ņem līdzi visas pases un vadītāja tiesības
Atrodot tavās mājās svarīgus dokumentus, noziedznieki tos var izmantot krāpnieciskos nolūkos un tas jau būs sliktāk par vienkāršu apzagšanu.
5. Vecmāmiņas paņēmiens
Var šķist smieklīgs, bet šis vienkāršais paņēmiens darbojas: palūdz kaimiņu vecmāmiņai laiku pa laikam samērcēt tavu grīdas lupatu pie durvīm, kad viņa uzkopj pie sevis. Mitra lupata pie durvīm – tas ir signāls zaglim: “Šeit dzīvo cilvēki, viņi uzkopj dzīvokli un jums uz šejieni nedrīkst”.
6. Radio un klātbūtnes efekts
Atstājot ieslēgtu radio, tu nošausi uzreiz divus zaķus: pirmkārt, tas radīs efektu, ka dzīvoklī kāds sarunājas, bet otrkārt, ja elektroenerģijas skaitītājs uzstādīts visiem pieejamā zonā, tad tā apstājies disks uz viena rādītāja dzīvokļu zaglim uzreiz nodos tavu prombūtni.
Tāpēc, par spīti dažiem padomdevējiem, pirms prom braukšanas nevajag atslēgt visas elektroierīces. Taču ūdeni un gāzi labākais noslēgt.
7. Zagļus atbaidīs svaigi nopļauts mauriņš
Ja mauriņš nesen nopļauts, puķes aplaistītas, zagļi mājā nelīdīs, jo tā noteikti nav tukša. Laupītāji parasti dažas dienas vēro māju, lai izpētītu iemītnieku paradumus un dienas kārtību. Tāpēc nebūtu slikti uz savu prombūtnes laiku nolīgt cilvēku, kurš atnāks un parūpēsies par mauriņu.
8. Iegādājies suņa riešanas imitatoru
Pastāv speciālas signalizācijas ierīces ar iebūvētiem suņu reju ierakstiem. Skaļa, nedaudz uzbudināta riešana, vēlams nedaudz piesmakusi, zaglim saka to, ka šajā mājā labāk nelīst.
Ierīce darbojas noteiktā kārtībā. Pēc sensora signāla par to, ka durvīm kāds tuvojas, suņu reju imitators atskaņo iepriekš ierakstītus viena vai vairāku suņu riešanu. Dažās ierīcēs cilvēka atpazīšanai tiek izmantoti radari, kuri uztver pat caur 10 cm biezu sienu.
Protams, tāda ierīce vairāk piemērota privātmājas apsargāšanai. To uzstādot daudzdzīvokļu mājā, var panākt to, ka durvis uzlauzīs pastāvīga trokšņa “iepriecinātie” kaimiņi.
9. Uzstādi apgaismojumu ar kustības sensoru
Apgaismojums, kas reaģē uz kustību – nav labākais variants laupītājiem: viņi, visticamāk, nevarēs ielauzties mājā tā, lai viņus nepamanītu kaimiņi. Pastāv iespēja, ka zagļi vienkārši nesāks sevi pakļaut briesmām.
10. Uzstādi signalizāciju vai tās imitāciju
Kad laupītāji saprot, ka māja aprīkota ar signalizāciju, tas jau var viņus atbaidīt. Ja īsta signalizācija tev nav pa kabatai, uzstādi vismaz imitāciju. Tas tomēr ir labāk nekā nekas.
11. Uzstādi videonovērošanas sistēmu
Sistēmai nav noteikti jādarbojas. Galvenais, lai radītu tādu iespaidu un varētu atbaidīt laupītājus.
12. Uzstādi pareizos logus
Savi 30% nelikumīgas iekļūšanas gadījumu mājoklī notiek caur logiem. Tas, kā likums, telpas pirmajā, otrajā, kā arī pēdējos stāvos. Ja tu uzstādīsi pareizus metālplastiskos logus, uzlaušanu var novērst par pilnīgi saprātīgu cenu. Galvenais ņemt vērā visus iespējamos loga atvēršanas veidus.
No slēģu ”izspiešanas” pasargā sēņu formas stiprinājumi. Atšķirībā no standarta apaļajiem āķiem, tie tik droši nostiprina vērtni uz rāmja, ka to nevar aizsniegt ar skrūvgriezi vai lauzni.
Roktura aizsardzībai pret izurbšanu izmanto cieta sakausējuma plāksni. Turklāt rokturim jābūt ar slēdzi vai bloķētāju pret ārēju iedarbību. Pret stikla pakešu sasišanu cīnās ar antivandāļu plēvju vai tripleksveida stiklu palīdzību.
Profesionāli laupītāji var atvērt jebkuru logu. Taču tādas grūtības ja arī neaizbaidīs zagli, tad uzlaušanas procesu padarīs trokšņaināku un ilgstošāku.
13. Neatstāj atslēgas redzamā vietā
Ja dzīvokļu zaglis caur logu ieraudzīs atslēgu saišķi no mājas telpām, tad, visdrīzāk, izsitīs logu. Atslēgas viņam dos pieeju visām mājas daļām – tajā skaitā, arī garāžai, kur atrodas tava mašīna.
Patika redzētais? Iesaki draugiem
Nākamais raksts