Jūsu piedzērusies personība – tas patiešām esat jūs? Lūk, ko saka zinātne!

Advertisement
Advertisement

Kā jūs domājat, vai jūsu piedzērusies personība atšķiras no jūsu īstās būtības?


Piedzērušies cilvēki dara daudz dīvainu un smieklīgu lietu. No kaimiņa automašīnas nozagšanas līdz raudāšanai par katru sīkumu, tādu lietu pasūtīšanu internetā, kuras ienīst, spontānām paziņām, nepārdomātiem sakariem utt. Nākamajā rītā vienīgais, kas vainojams, ir jūsu piedzēries alter ego.


Nav noliedzams fakts, ka pārmērīga alkohola lietošana dziļi ietekmē smadzenes. Kas izpaužas kā impulsīva uzvedība, atmiņas zudums un aizkavēti refleksi. Dažādās kultūrās pastāv dažādi stereotipi par piedzērušos cilvēku personības izmaiņām. Pārveidošanās par pilnīgi citu cilvēku alkohola reibuma ietekmē ir gadsimtiem sena teorija.


Vai dzeršanas ir pietiekami, lai tik radikāli izmainītu normālu personību? Vai arī jūs atrodoties tādā stāvoklī, esat tālu no jūsu reālās personības?

 

 

Raksta turpinājums
Misūri štata universitātes pētnieki apstiprina, ka jūsu iereibušajai personībai ir daudz kopīga ar tipisko skaidro es. Viņu 2017. gada pētījumā, kas publicēts žurnālā Clinical Psychological Science, iekļauta aptauja, kurā piedalījās 156 cilvēki (mēreni dzērāji) vecumā no 21 līdz 30 gadiem bez nopietniem medicīniskiem rādītājiem. Aptaujas mērķis bija noskaidrot, vai pastāv atšķirības cilvēka uzvedībā, kad viņš ir piedzēries un kad skaidrā.

Anketas jautājumi tika izstrādāti, lai savāktu demogrāfisko informāciju no dalībniekiem un redzētu, kā viņi vērtē sevi pēc 50 jautājumiem, kas saistīti ar “tipiski dzērušu” personību un 50 jautājumiem, kas saistīti ar “tipiski skaidru” personību.
Pašu dalībnieku sniegtās atbildes apraksta šo dalībnieku tipisko alkohola patēriņu un viņu sevis pieņemšanas atšķirību dzērumā un skaidrā. Lai nodrošinātu atbilžu ticamību, pētnieki arī organizēja grupu sesijas un izveidoja divas grupas: grupu piedzērušos un grupu skaidrā.

Eksperiments

Indivīdiem, kas pieder pie piedzērušās grupas, 15 minūtes bija atļauts lietot alkoholu (vidēji smagu vai smagu), kam sekoja 15 minūšu asimilēšanas periods, lai palielinātu alkohola līmeni asinīs. Dzērieni sastāvēja no degvīna un spraita, bet skaidrā pulciņa cilvēki patērēja tikai spraitu (tādā pašā devā kā dzērumā esošie cilvēki).

Visa šī procesa laikā abu grupu dalībnieki piecas reizes izelpoja, bet pēc alkohola dzeršanas un asimilācijas viņiem tika piedāvātas piecas dažādas aktivitātes, piemēram, intelektuālie slazdi, spēles, grupas mijiedarbība, vingrinājumi ar paceļamo tiltu utt.

Katras aktivitātes ilgums bija atšķirīgs un visa aktivitātes sesija tika izstrādāta, lai ģenerētu personības un uzvedības izpausmju diapazonu, kas attiecas uz katru no šīm piecām aktivitātēm. Pārskata sesijas un vingrinājumi tika papildināti ar audio un video ierakstiem.
Foto: guff.com
Kas rezultātā

Pētnieki vēlāk palūdza skaidro cilvēku grupai novērot un novērtēt piedzērušos grupu, izmantojot sistēmu, kas mēra piecus personības faktorus, kas pazīstams arī kā Piecu faktoru modelis.

Piecas personības iezīmes ir neirotisms, ekstravertums, draudzīgums, atvērtība pieredzei / mijiedarbība un apziņa.
Pētījuma beigās tika noskaidrots, ka iereibušo cilvēku grupā uzskata, ka viņu skaidrā un iereibusī personības izpausme mainās visās piecās galvenajās kategorijās. Viņi paziņoja, ka viņiem ir augstāki ekstrovertuma un emocionālās noturības līmeņi, kā arī zemāki apziņas, izpratnes un atvērtības līmeņi attiecībā pret pārdzīvošanu.

Lai novērstu neobjektivitāti pašu paziņotajās atbildēs, pētnieks salīdzināja tos ar novērotāju rādītājiem (skaidrā esošā grupa, kas novēroja iereibušu cilvēku grupu pirms un pēc dzeršanas).

Pētījuma rezultāti:

Pētnieki atklāja, ka starp iereibušiem un skaidriem indivīdiem bija mazāk atšķirību. Bet zinātnieki ir pamanījuši ievērojamas atšķirības tikai vienā personības iezīmē, proti, ekstravertumā, ieskaitot pārliecību un apziņu.

Pētnieki secināja, ka pašapziņa par atšķirību starp skaidrām un iereibušām personībām ir biežāk izplatīta nekā novērotāju pašapziņa.

Vai nav pārsteidzoši redzēt tik milzīgu neatbilstību starp alkoholisko dzērienu lietotāju uzskatiem par viņu pašu izmainītajām personībām un to, kā novērotāji viņus uztver?
Placebo efekts

Ir plaši izplatīts uzskats, ka cilvēks, kurš atrodas alkohola ietekmē, piedzīvo pamatīgas iekšējas izmaiņas. Varbūt cilvēki, kas dzer, ir ieprogrammēti domāt, ka alkohols liks viņiem daudz runāt, viņiem bija jātic, ka viņu piedzēries es ir ekstraverts. Īsāk sakot, tas ir Placebo efekts!

Tātad, ja plānojat dzert kopā ar draugiem, atcerieties, ka būdams piedzēries - tas tiešām esat jūs.

Psihologs Reičels Vinograds sacīja, ka vēlas atkārtot šos rezultātus dabiskā alkohola patēriņa apstākļos un uzzināt, kā rezultāti varētu būt nozīmīgi klīniskajā vidē.

Tagad jūs varat šaubīties par šīs izmeklēšanas rezultātiem, jo tā tika veikta noteiktā vietā nevis alkohola lietošanas dabiskajā vidē, piemēram, bāros, klubos, ballītēs utt. Neskatoties uz to, ka dalībnieki veidoja grupas ar draugiem, lai viņi justos ērti un nodarbības notika vakaros un brīvdienās, viss uzstādījums pārsteidzoši atšķīrās no vietām, kur šie cilvēki bija pieraduši dzert.

Tādējādi ir lielas izredzes, ka iereibušās personības, kuras pētījuma laikā parādīja iereibušās grupas, var neatbilst tām, kas parādītas tipiskā dzeršanas epizodes laikā, kad alkohola devas nav standartizētas. Mikrofonu un fotokameru klātbūtne audio un video ierakstīšanai arī varētu dot dalībniekiem apziņu.

Vēl viens šī pētījuma ierobežojums ir novērotāju grupa, kurā visi dalībnieki nebija labi pazīstami ar iereibušo grupu. Viņiem kā tādiem varētu būt bijis grūti pamanīt smalkas personības izmaiņas, kuras citādi ir viegli pamanīt, kad labi pazīstat personu.

Bet kā jūs domājat, vai jūsu piedzērusies personība tiešām esat jūs? Uzrakstiet mums savu viedokli komentāros!

Patika redzētais? Iesaki draugiem

Nākamais raksts

Advertisement

Jaunākie komentāri

0 0 00:20 10.08Anna
Un galā iznāk darva ????????
0 1 00:18 10.08Anna
Man vēl joprojām ļoti garšo ķiršu, plūmju - tās dzintara lasēm līdzīgie sveķi.
Gribēju tikai zināt , ko šie sveķi satur ,un vai kāds zin kam domāts.
Nu labi, tagad zinu.
Pateicos jums.
Man vēl joprojām patīk ????
0 0 13:52 20.07Vara pār uguni
2056623020 12 1944
Advertisement

Pierakstīties iknedēļas jaunumiem

Tavs e-pasts
Pārpublicēšana tikai ar rakstisku atļauju | Kontakti | Noteikumi | Par sīkdatnēm | Pasaule caur vārdiem | Fotogrāfija & video | Ceļotājs, kurš gandrīz ceļo | © Torno.lv 2012 - 2024