-
- 8490 x
-
https://torno.lv/xJretsT
Japāna ir pirmā valsts pasaulē pēc ilgdzīvotāju daudzuma. Šodien valstī dzīvo vairāk nekā 30 tūkstoši cilvēku, vecāku par 100 gadiem. Kāpēc japāņi dzīvo tik ilgi un kā atkārtot viņu pieredzi?
Lai dzīvotu daudzus gadus un tajā pašā laikā justos labi un harmoniski, jums ir jāievēro daži noteikumi. Nav svarīgi, cik vecs tu esi. Tagad sāc ievērot šos principus, un nostājies uz veselības, laimes un ilgmūžības ceļa.
Raksta turpinājums
Ilgmūžības noteikumi
1. Kusties vairāk
Japāņu vecmāmiņas un vectētiņi staigā vismaz stundu, ir iesaistīti ikdienas darbos, tāpēc viņi ir mazāk pakļauti sirds slimībām un insulta riskam. Fiziskā aktivitāte pozitīvi ietekmē svaru un palīdz cīnīties ar infekcijām.
Turklāt ir droši zināms, ka aerobika un svara treniņš samazina vēža un diabēta risku. Bet fiziskās aktivitātes trūkums no cilvēka dzīves atņem gandrīz četrus dzīves gadus. Aktīvi atpūties, nevis uz dīvāna televizora priekšā. Jebkurā vecumā veic rīta vingrošanu, skrien, brauc ar velosipēdu, peldies, dejo.
2. Aizmirsti apvainojumus
Nav viegli aizmirst cilvēku, kas saindēja jūsu dzīvi. Mainīt savu attieksmi ir ļoti nopietns un grūts darbs. Dusmas, sāpes, vēlme atriebties - šīs emocijas ir pietiekamas, lai atņemtu jums spēku un dzīvesprieku. Ja aizvainojuma dēļ jūs esat izsists no līdzsvara, uzskatiet, ka aizvainotājs ir uzvarējis.
Piedošana ir mīts, jo gan sāpes, gan netaisnības izjūta paliek iekšā. Lai dziedinātos, nav nepieciešams piedot apvainotājiem. Garīgi veselīgi cilvēki nevienam nevar piedot, jo viņi nevienu nevaino. Nav jēgas dusmoties uz krusu, kas sasita tavu auto. Vai arī uz skapja stūri, pret kuru sasiti pirkstu.
Senākajā ķīniešu medicīnas traktātā teikts: ”Atlaidiet visas smagās domas, mēģiniet uzturēt mieru un optimismu, cieņu, stipru ķermeni un stingru prātu. Tad jūs varat dzīvot līdz simts gadiem.”
3. Esiet sabiedriskāks
Mūsu vecākā gadagājuma cilvēku problēma ir tā, ka viņi lielāko daļu laika velta televizoram un nevēlas sazināties ar cilvēkiem. Vecāki cilvēki ir fiksēti uz sevi, viņi domā tikai par savām slimībām un problēmām. Kāpēc mēs neņemam piemēru no japāņu pensionāriem? Viņiem arī ir grūti, bet viņi ikdienā pavada laiku kopā ar viņiem dārgiem un interesantiem cilvēki: draugiem, radiniekiem, kaimiņiem, kolēģiem darbā.
Patīkamu cilvēku kompānijā cilvēkam tiek pievērsta pietiekama uzmanība un labvēlīga attieksme. Tas uzlabo garastāvokli un psiholoģisko stāvokli, tas pozitīvi ietekmē veselību. Interešu loks paplašinās, dzīve kļūst spilgtāka un interesantāka, cilvēks jūtas vajadzīgs un nav jācieš no vientulības.
4. Pietiekami izgulies
Miegs ir nepieciešams spēka un garīgās veselības atjaunošanai. Ja cilvēks nespēj labi gulēt, tad viņš nevar atjaunot spēkus nākamajai dienai. Miega trūkuma dēļ jūs varat aizmirst par veselīgu un ilgu mūžu. Interesanti, ka ne tikai īss, bet arī pārmērīgs miegs var nozagt dzīves gadus.
Psihiatri iesaka gulēt vismaz 7-8 stundas dienā. Tajā pašā laikā arī miega kvalitāte ir ļoti svarīga. Pēc pamošanās cilvēkam jājūtas spēcīgam un enerģiskam, nevis nogurušam un vārgam. Lai gulēt labi, pāris stundas pirms gulēšanas neieslēdziet televizoru un datoru, izvēdiniet istabu, dzeriet zāļu tēju, izmantojiet ausu aizbāžņus pret kaitinošu troksni.
5. Pareizi ēd
Vecākiem cilvēkiem nedrīkst ēst to pašu pārtiku, ko jauniešiem. Vecāki japāņi neēd gaļu, jo uzskata, ka tas ir kaitīgs un smags pārtikas produkts. Tikai balta gaļa ir atļauta 2-3 reizes nedēļā. Produkti no baltajiem miltiem - tā ir ķermeņa nogalināšana.
Vecumā japāņi patērē ne vairāk kā 1 tējk. sāls dienā, izvairās no pārāk karstas pārtikas, jo tas provocē kuņģa vēzi. Turklāt starp japāņu ilgdzīvotājiem praktiski nav smēķētāju.
Saldumi ir tieši saistīti ar insultu un diabētu. Ja jūs atteiksieties no saldumiem un kūkām, jūs uzlabosiet savas smadzenes un atmiņu. Ēdienkartē jāiekļauj - šķiedrvielas, graudaugi, svaigi dārzeņi un augļi. Lai izvairītos no kaulu un lūzumu trausluma, jums jālieto vairāk fermentēti piena produkti, lai uzturētu normālu kalcija līmeni organismā.
6. Mācieties un attīstieties
Daudzi pētījumi liecina, ka ilgāk dzīvo tie, kas sazinās, ceļo, strādā, nepārtraukti darbina smadzenes, apgūst jaunas valodas. Lai priekšlaicīgi nenovecotu, pārtrauciet domāt un dzīvot pēc inerces. Neveidojiet dienu, līdzīgu kā iepriekšējā. Smadzenēm ir nepārtraukti jāpārdomā jauna informācija, lai jūs izkļūtu no ikdienas rutīnas.
Lasot grāmatas vismaz vienu stundu dienā, jūs saglabājat prātu skaidru un neļaujiet smadzenēm ”stagnēt”. Mēģiniet apgūt datortehnoloģijas - tas tiešām ir daudz vieglāk nekā šķiet.
7. Kaliet plānus
Kad bērni izaug, lielākā daļa vecāku pazemīgi izvēlas sev ceļu – novecošana un nespēks. Tā ir kļūdaina un kaitīga domāšana, kurā pat slikti dzīves apstākļi neuztrauc cilvēku. Pēdējos pētījumos gerontologi ir noskaidrojuši, ka motivēti cilvēki dzīvo līdz 90 gadu robežai, un viņi slimo daudz mazāk nekā cilvēki, kuri nekaļ mērķus un neplāno.
Ilgi un laimīgi dzīvo tikai tie cilvēki, kuriem ir ambīcijas un liela vēlme pašrealizēties dzīvē, papildus rūpes par bērniem un mazbērniem. Vienmēr sev izvirziet nopietnu mērķi un cenšaties to sasniegt - tad psihe piespiedīs organismu darboties ilgmūžībai. Nekad nekautrējies par sevi, centies būt labākais, seko augstākajām vērtības un nemeklē materiālas lietām.
Atcerieties, ka cilvēki nemirst no vecuma, bet no svarīgu lietu neievērošanas. Japāņu simtgadnieki pievērš īpašu uzmanību tam, ko viņi katru dienu ēd.
Būt pozitīvi noskaņotam, apgūt jaunas zināšanas, dinamiskas emocijas un palikt jaunam var būt jebkurā vecumā. Kusties, dari, paplašini savu redzesloku, mēģini apgūt jaunu informāciju - tā ir vienkārša ilgmūžības recepte, lai vecumdienās nekļūtu par graustu.
Veselīga ilgmūžība ir atkarīga tikai no jums. Pārtrauc čīkstēt un ņem piemēru no japāņiem, jo dzīvē ir tik daudz neizpētīta un interesanta!
Un starp saviem radiniekiem ir ilgdzīvotāji ? Kāds ir viņu noslēpums?
Patika redzētais? Iesaki draugiem
Nākamais raksts