-
- 10436 x
-
https://torno.lv/RpAK2L0
Iedomājies, ka tu vēlā vakarā ej mājās. Diena bija smaga, tu esi noguris un sanervozējies brien pa ielu pilnīgi viens. Tuvumā ne dvēseles un pat telefons izlādējies, kā vienmēr nelaikā.
Pēkšņi tu jūti asas sāpes krūšu apvidū, kuras atstaro uz roku un ceļas uz žokli. Tuvākā slimnīca ir tālu, neviena nav blakus. Tu lieliski zini, kā sniegt pirmo medicīnisko palīdzību, bet tikai tev nestāstīja, kā veikt netiešo sirds masāžu pašam sev…
Raksta turpinājums
Ko gan darīt, ja sirdslēkme tevi piemeklējusi, kad tu esi viens pats? Mēs tev par to pastāstīsim.
Sirdslēkmes pazīmes
Sirdslēkme – tā ir sirds muskuļa daļēja bojāeja nepietiekama asins pieplūduma dēļ. Visbiežāk tas notiek stresa dēļ. Pirmais sirdslēkmes simptoms – sāpes krūtīs. Vēlāk nepatīkamās sajūtas izplatās uz kaklu, roku, bet reizēm arī uz vēderu. To visu pavada arī citi simptomi: klepus, reibonis, elpas trūkums, baiļu sajūta, slikta dūša, auksti sviedri uz sejas un vemšana.
Pirms samaņas zaudēšanas cilvēkam ir tikai pāris minūtes laika. Pēc tam sirds sāk darboties nevienmērīgi un cilvēks jūt, ka zaudē samaņu. Ja sirdslēkme sasniegusi tevi, kad tu esi viens, - jārīkojas ātri.
Nepieciešams izsaukt ātro palīdzību un pēc iespējas ātrāk, ja pa rokai ir telefons. Ja nav, var mēģināt tikt līdz slimnīcai patstāvīgi. Tikai pirms tam vajag stabilizēt savu stāvokli, lai iegūtu laiku.
To izdarīt tev palīdzēs aktīvs un enerģisks klepus. Pirms klepošanas izdari dziļu ieelpu. Klepum jābūt dziļam, ilgstošam un jāatkārtojas ik pēc 2 sekundēm. Tas liks riņķot asinīm un plaušas piepildīs ar skābekli. Tā rīkoties jāturpina, kamēr neieradīsies palīdzība vai kamēr nesajutīsi, ka sirds ritms atjaunojas.
Ja ir tāda iespēja, vajag apsēsties vai atgulties, bet seko tam, lai galva būtu piepacelta. Atbrīvo kaklu no apģērba, dziļi elpo un saglabā mieru. Panika situāciju tikai pasliktina.
Var iedzert 0,25 g aspirīna un 0,5 mg nitroglicerīna. Tas pazeminās spiedienu un novērsīs artēriju aizsprostošanos. Nevajag lietot vairāk, lai nepasliktinātu situāciju. Tāpat nevajag dzert citas sirds tabletes, tās var saturēt kofeīnu, kas ir nevēlami šajā situācijā.
Visi šie līdzekļi palīdzēs stabilizēt situāciju un dos papildu laiku, lai sagaidītu palīdzību vai tiktu līdz slimnīcai.
Redakcijas padoms
Visiem ir zināms šis likums: labāk novērst nekā ārstēties. Tāpat ar sirdslēkmi: labāk parūpēties par to, lai tā nenotiktu. Īstenībā tas nemaz nav tik sarežģīti.
Amerikas sirds asociācijas lozungs: ‘Zini savus skaitļus!’. Šie vārdi izsaka to, ka cilvēkam ir jāzin par tādiem savas veselības rādītājiem kā asinsspiediens, cukura līmenis un holesterīna līmenis asinīs. Ar noteiktu periodiskumu tas ir jāpārbauda un jākontrolē. Ja cipari ir pārāk augsti – laiks mainīt savu dzīves veidu.
Vajag regulāri pildīt fiziskus vingrinājumus, atteikties no kaitīgiem ieradumiem, ievērot diētu ar zemu tauku saturu, uzturam pievienot vairāk dārzeņus un augļus. Īsumā, izdarīt visu to, par ko tu ne reizi vien esi dzirdējis.
Ir riska faktori, kurus tu nevari ietekmēt – tie ir vecums un slikta iedzimtība. Ja tev ir problēmas ar sirdi – nekad un nekur neaizmirsti savas zāles, lai tās ir pa rokai.
Obligāti padalies ar šo informāciju ar draugiem un tuviniekiem. Tas var glābt dzīvību!
Patika redzētais? Iesaki draugiem
Nākamais raksts