-
- 10294 x
-
https://torno.lv/RpKHumS
Etiķete - sabiedrības uzvedības noteikumi, kas nosaka, ko var un ko nevar darīt noteiktos gadījumos. Zināšanas par etiķeti palīdz cilvēkiem radīt patīkamu iespaidu un veidot efektīvu saziņu. Šīs zināšanas ir īpaši noderīgas, apmeklējot svinīgos pasākumus.
Raksta turpinājums
Daudzi no mums, nokļūstot dārgā restorānā vai apmeklējot svarīgu biznesa tikšanos, jūtas neērti. Tas ir saistīts ar faktu, ka mēs nezinām, kā pareizi rīkoties. Etiķetes pamatnoteikumi ļaus tev neiekrist ar seju dubļos nevienā situācijā.
Rīcības noteikumi sabiedrībā
1. Nekad nenāc ciemos bez zvana. Un ja pie tevis atnāca bez brīdinājuma, vari atļauties būt halātā un matu ruļļos.
2. Ja tu esi pieņēmis uzaicinājumu, izrādi punktualitāti - nesaki slaveno: ”Varu nedaudz nokavēt.” Ierodies laikā. Vairāk kā pusstundu var nokavēt tikai ļoti svarīga persona vai zvaigzne: viņi kā zināms nekavē, bet aizkavējas.
3. Nākt ciemos vai uz vakariņām vislabāk ir ar dāvanu. Tai nav obligāti jābūt dārgai. Nezaudējušie varianti vienmēr ir vīns un deserti. Ja mājās ir mazi bērni, paņem kaut ko arī viņiem.
4. Sveiciena forma pie pieņemšanas - skūpsti, apskāvieni, rokasspiedieni vai citas cieņas pazīmes - nosaka vecākie viesi. Lai kas arī tu nebūtu - direktors, akadēmiķis, vecāka gadagājuma sieviete vai students, ieejot telpā, sveicinies pirmais.
5. Pie galda darbojas parasti noteikumi. Ēd tādā pašā tempā kā pārējie.
6. No neērtām sarunu tēmām labāk izvairīties.
7. Ēšanas laikā uzliec uz ceļiem salveti, bet pēc tam - pa kreisi no šķīvja. Savukārt galda piederumus noliec uz trauka nevis blakus tam.
8. Nenovieto telefonu uz galda publiskā vietā. Tā rīkojoties tu parādīsi cik ļoti lielu lomu tavā dzīvē spēlē šī ierīce un cik neinteresanta saruna ir tev blakus. Labāk vispār nelietot telefonu vakariņu laikā.
Vienmēr ieslēdz klusuma režīmu vai pilnīgi izslēdz tālruni teātrī, bibliotēkā, kinoteātrī, lekcijās. Ja tev ir jāzvana vai jāsaņem zvans, aizej divus - trīs metrus tālāk, lai netraucētu draugu sarunai.
9. Pieņemot viesus, pārliecinieties, vai galda lielums atbilst apmeklētāju skaitam. Galdautam vajadzētu būt nevainojamam.
10. Traukiem jābūt no viena komplekta. Ir vērts piemeklēt priekšmetus pēc materiāla un krāsas.
11. Ja ēdienkarte satur 2 veidu ēdienus un 2 pamatā atšķirīgus vīnus, uzliec katram viesim papildus glāzi. Neaizmirsti par glāzēm priekš ūdens.
12. Ja kāds pie tevis ir ieradies ciemos pirmo reizi, vispirms viesim ir jāparāda kur var nomazgāt rokas un savest sevi kārībā, bet tad aicināt uz dzīvojamo istabu.
13. Ja starp viesiem ir svešinieki, tie ir jāiepazīstina ar pārējiem. Iepazīšanās laikā stāda priekšā: vīrieti - sievietei, jaunākus pēc vecuma un stāvokļa - vecākiem, tie kas ieradušies vēlāk - tiem kas ieradās laicīgi. Pie tam pirmais tiek stādīts priekšā svešinieks, bet otrais, cilvēks, kuru tu pārstāvi.
14. Skaistā dzimuma pārstāvēm nevajadzētu pārbaudīt vai likt kosmētiku sarunas laikā vai pie gada, bet vīriešiem - ķemmēt matus, pieskarties matiem vai bārdai.
15. Neaizmirsti pateikties. Pasaki paldies saimniekam, un pēc iespējas pārējiem, par interesanto sarunu. Saimniekam vajadzētu pateikties visiem viesiem, ka tieši viņu ierašanās padarīja šo pasākumu par īpašu.
Nekas mums nemaksā tik lēti un netiks novērtēts tik dārgi kā pieklājība. Etiķetes noteikumi ir diezgan vienkārši un pamatoti uz veselo saprātu. Jūs parādāt pieklājību citai personai, viņš to parāda jums. Tādējādi visi uzvar.
Un visbeidzot Džeks Nikolsons par labu gaumi: ”Es esmu ļoti jutīgs pret labas garšas noteikumiem. Kā nodot šķīvi. Nekliegt no vienas istabas uz otru. Neatvērt slēgtas durvis bez klauvēšanas. Palaist dāmas pa priekšu.”
Patika redzētais? Iesaki draugiem
Nākamais raksts