Interesanti fakti par šahu

Advertisement
Advertisement

Avots: infoniac.ru

Raksta turpinājums
1. No kurienes ir radies nosaukums?

Šahs ir radies no senindiešu 6 gadsimta spēles čaturanga, kura nosaukums tulkojas sanskritā kā „četras armijas vienības”, kas sevī ietver ziloņus, zirgu vienību, kājiniekus un kaujas ratus, kas šahā ir bandinieki, zirgi, torņi un laidņi.
7.gadsimtā spēle nonāca Persijā, un tika nosaukta par šatrandžu. Tieši no persiešu valodas radās šaha nosaukums. Spēlētāji, teica: „šah”( no persiešu – karalis) uzbrūkot pretinieka karalim, un : „šah mat”( no persiešu – karalis miris)
2. Šaha automāts, kas visus apkrāpa

1770 gadā ungāru izgudrotājs Volfgangs fon Kempelens izgudroja šaha automātu. Mašīna bija izgatavota kā turka figūra cilvēka augumā, kurš sēdēja aiz milzīga koka skapīša, kura durvis vērās vaļā, demonstrēdams skatītājiem sarežģītu mehānismu.
Mehāniskā roka bīdīja figūras pa laukumu, un apspēlēja tādus slavenus pretiniekus kā Napoleons Bonaparts un Benžamins Franklins.
Daudzus gadus vēlāk izrādījās, ka šaha automāts nebija mehānisms. Automāta iekšienē atradās šahists, kurš iekšā izdarīja kustības, un kad rādīja publikai „gudrās mašīnas sarežģīto mehānismu, slēpās.
3. Pati garākā un pati īsākā šaha spēle

Pati īsākā šaha spēle saucas „muļķa mats”, kas sastāv no diviem gājieniem:1. f3 f5 un g4 Qh4++. Neizšķirts vai zaudējums var rasties tāpat no tā, ka spēlētāji izdara gājienus, kā gadījumā ar noteiktu scenāriju turnīra tabulā, kā arī tā rezultātā, ka spēlētājs neatnāca uz spēli. Pati ilgākā šaha partija tika nospēlēta starp Ivanu Nikoliču un Goranu Arsoviču Belgradā 1989.gadā. Spēle ilga 20 stundas 15 minūtes, spēles laikā tika izdarīti 269 gājieni, un tā beidzās neizšķirti. Teorētiski partija vat ilgt vēl ilgāk, bet pēc noteikumu par 50 gājieniem ieviešanas, šo skaitli var ierobežot.
4.Šaha bokss

Harijs Kasparovs kādreiz teica, ka ”šahs ir prāta mokas”. Iespējams tāpēc kāds bija nolēmis apvienot šahu ar fiziskiem pārbaudījumiem, radot šaha boksu. Holandes gleznotājs Ipe Runings kļuva par šīs spēles radītāju, pēc tam kā ieraudzīja ideju savienot šahu un boksu vienā no komiksiem. Šaha boksā mainās boksa raundi un šaha raundi un tās devīze ir : „Cīņas notiek ringā, bet kari uz dēļa”. Šaha boksam ir aizvien lielāka popularitāte un tas atrodas Vispasaules šaha boksa pārraudzībā.
5.Dinamiskā karaliene

Šaha figūra Dāma vai Karaliene izcieta daudzas izmaiņas visā šaha vēsturē. Sākās viss ar to, ka viņa varēja iet tikai pa vienam lauciņam pa diagonāli, pēc tam viņa jau varēja virzīties uz priekšu pa diviem lauciņiem, bet ar laiku tālāk, tāpat kā zirgs.
Tad šī figūra var pārvietoties gan pa diagonāli, kā arī – horizontāli un vertikāli, Sākotnēji viņa bija karaļa padomnieks vai premjerministrs.
Bet gala rezultātā tā kļuva par visspēcīgāko figūru šahā.
6.Vai ir iespējams spēlēt šahu ar aizvērtām acīm?

Šahs neredzot – tas ir spēles variants, kuras laikā spēlētājs izdara visus gājienus, neskatoties uz šaha dēli. Kā ierasts, spēlē ir starpnieks, kas pārvieto figūras.
Šahs neredzot ir iespaidīgas cilvēka spējas, un ko pārvalda daudzi spēcīgākie šaha spēlētāji. Viens no šādas spēles rekordistiem kļuva ungāru šaha spēlētājs Janošs Flešs, kurš nospēlēja ar 52 pretiniekiem vienlaicīgi ar aizsietām acīm un vinnēja 32 spēles.
7. Bezgalīgas iespējas

Pēc trim gājieniem no katras puses eksistē vairāk nekā 9 miljoni iespējamo pozīciju. Amerikāņu matemātiķis saskaitīja minimālo variāciju daudzumu šaha partiju ziņā, kas neatkārtojas un aprēķināja Šenona skaitli.
Saskaņā ar šo skaitli unikālo partiju daudzuma iespēja pārsniedz atomu skaitu redzamajā Visumā. Atomu skaits tiek aprēķināts kā 10^79, bet unikālo šaha partiju skaits - 10^120.
8.Šaha datoru spēks

Šaha datori tagad ir svarīga šaha dzīves sastāvdaļa. Pasaules čempions Harijs Kasparovs, kurš tiek uzskatīts par visspēcīgāko spēlētāju šaha vēsturē, zaudēja datoram Deep Blue 1997.gadā un tas kļuva par īstu šoku šaha pasaulē.
2006.gadā pasaules čempions Vladimirs Kramņiks arī zaudēja datoram Deep Fritz, kas vēlreiz apliecināja šaha datoru jaudu. Mūsdienās šaha programmas bieži spēlētāji izmanto lai analizētu un uzlabotu spēli, un tos bieži pielīdzina lielmeistariem.
9.Šaha pulkstenis- lai neaizmigtu

Sākotnēji šaha partijas spēlēja bez pulksteņa. Pie tam, spēlētāji varēja spēlēt ilgas stundas un pat diennaktis, novedot viens otru līdz spēku izsīkumam. 1851.gadā šaha turnīra laikā, tiesneša palīgs fiksēja, ka „partija netika pabeigta, sakarā ar to, ka spēlētāji galu galā aizmiga”.
Pēc gada starptautiskajā turnīrā ieviesa laika kontroli smilšu pulksteņa veidā, bet 1883.gadā parādījās pirmie mehāniskie šaha pulksteņi, kurus izgudroja brits Tomass Vilsons.
10.Šahs un mūsu smadzenes

Psihologi bieži min šahu kā efektīvu līdzekli uzlabot savu atmiņu. Tas tāpat palīdz risināt sarežģītus uzdevumus un radīt idejas. Nav brīnums, ka šahu sāka rekomendēt cīņā ar Alcheimera slimību.
Daudzi cilvēki uzskata, ka šahs ir spēle tiem, kam no dabas ir augsts intelekts. Tas ir tikai daļēji, bet jūs varat ievērojami uzlabot savu intelektu, spēlējot šahu. Bez tam, pētījumi parādīja, ka šahs aktivizē abas smadzeņu puslodes, uzlabo daiļrades spējas, koncentrāciju, kritisko domāšanu un lasītprasmi.

Patika redzētais? Iesaki draugiem

Nākamais raksts

Advertisement

Jaunākie komentāri

0 0 20:11 19.11Nikolajs
Atbilst diezgan precīzi.
0 0 19:34 10.11ARMANDS
Un kur tu dzīvo
0 0 19:33 10.11ARMANDS
Iedosi savu numuru
Advertisement

Pierakstīties iknedēļas jaunumiem

Tavs e-pasts
Pārpublicēšana tikai ar rakstisku atļauju | Kontakti | Noteikumi | Par sīkdatnēm | Pasaule caur vārdiem | Ceļotājs, kurš gandrīz ceļo | © Torno.lv 2012 - 2024