Gastroskopija – nav tā patīkamākā procedūra, bet visu izšķir pareiza sagatavošanās

Advertisement
Advertisement

Kuņģa slimību gadījumā visbiežāk mēs paši esam vainīgi. Jā, visi zin par pareizu uzturu un visi plāno to sākt… ar pirmdienu. Bet cilvēki, kuri jau seko savam uzturam, jau ir gastroentereloga pacienti.


Pirmā vizīte pie tāda ārsta vienmēr paliek atmiņā, jo lielāko daļu pacientus nosūta uz gastroskopiju. Tie, kuri kaut reizi ir izgājuši šo procedūru, par to atcerās bez sajūsmas. Taču tagad pacientiem radusies izvēle.

Raksta turpinājums
Gastroskopija (no grieķu “kuņģis” un “vēroju, skatos”) EGDS vai ezofagogastroduodenoskopija – tas ir viens no endoskopiskās izmeklēšanas veidiem. Tā ietver barības vada, kuņģa un divpadsmitpirkstu zarnas apskati ar speciālu instrumentu – gastroskopu, kuru ievada kuņģī caur muti un barības vadu.

Sagatavošanās gastroskopijai

Tiek uzskatīts, ka pareizi sagatavojoties, izmeklēšana notiek bez nepatīkamajām sajūtām. Slimniekam jāievēro speciālistu padomi.

1. Теv to pateiks, bet katram gadījumam atgādināsim, ka procedūra tiek veikta tukšā dūšā, turklāt neēst labākais jau no plkst. 21 vakarā, lai kuņģis paspētu visu pārstrādāt. Ūdeni dzert var, bet tikai vakarā!

2. Visticamāk, to arī tev pateiks, bet atkal visādam gadījumam: paņem līdzi dvieli. Labāk uzreiz divus. Vienu lielu un vienu mazāku, bet blīvu. Lielo paliksi zem sevis, bet mazo – zem galvas sejas pusē.
3. Lai veiktu izmeklēšanu ar vienu reizi, neizejot atkārtotu diagnostiku, nesmēķē četras stundas pirms procedūras. Tabakas ietekmē var mainīties gļotāda.

4. Izmeklēšanas priekšvakarā nelieto alkoholu. No tā vemšanas reflekss vairākkārt pastiprinās.

5. Parasti pirms procedūras rodas bailes. Tāpēc, lai pacients nepārdzīvotu, vēl pirms diagnosticēšanas nozīmē nomierinošus līdzekļus. Ja pēkšņi netika piedāvāti – palūdz.

6. Veicot gastroskopiju, pareiza elpošana ir ļoti svarīga, ārstam ir pienākums tevi iepazīstināt ar tehniku. Elpo lēnām, vienmērīgi, dziļi un pacenties to darīt vienlaicīgi gan ar muti, gan ar degunu, bet vairāk ar degunu.

7. Ļauj siekalām un visam pavadošajam notecēt! Pie tā nāksies pierast. Necenties neko uzreiz noslaucīt un vēl jo vairāk norīt. Jo vairāk rīšanas kustību, jo sarežģītāk tev un ārstam.

8. Pošoties diagnostikai, velc maksimāli komfortablu apģērbu.
Nesāpīgas izmeklēšanas varianti

Pateicoties mūsdienu tehnoloģijām, par realitāti kļuvusi nesāpīga gastroskopija. Slimnieks var izvēlēties vienu no trim variantiem, lai varētu vieglāk pārciest procedūru.

1. Ne dārga, tradicionāla, bet ar uzlabojumiem

Piespiest sevi norīt pat vistievākā video endoskopa lokano šļūteni nav vienkārši, bet ārsts var palīdzēt nomākt vemšanas refleksu. Piemēram, pirms procedūras iedos nervus nomierinošus preparātus, veiks rīkles gredzena vietējo anestēziju, ievadīs preparātus, kas atslābina barības vada gludos muskuļus.
Pie dotā gastroskopijas varianta plusiem var pieskaitīt kuņģa – zarnu trakta problemātisko vietu detalizētu apskati, iespēju veikt biopsiju. Nelielais auduma gabaliņš nepieciešams tam, lai pārliecinātos, vai nav satraucošas pazīmes, kas liecinātu par ļaundabīgu procesu.

Ja šūnu pārveidošanās atklāta pašā attīstības sākumā, ar to pašu ierīci veiks operāciju – izņems slimo gabalu. Gļotādas fragmenta analīzes nepieciešamas arī citam mērķim – lai noteiktu iekšējā orgāna baktēriju radīto bojājumu pakāpi.
Piemēram, kuģa vai divpadsmit pirkstu zarnas čūlas gadījumā tās ārstam palīdz piemeklēt antibakteriālos preparātus. Starp citu, pati biopsija ir pacientam nesāpīga procedūra.

Bet endosonogrāfija – tā ir endoskopijas jaunākais novirziens, kas klasiskai procedūrai pievieno ultraskaņas iespēju. Izmeklēšanu veic ar speciālu aparātu – endoskopu, kam piestiprināts ultraskaņas sensors.

USG endoskopiskā metode ļauj ieraudzīt sīkus veidojumus līdz pat 1 mm. Tāda precizitāte nav pieejama parastiem USG, CT un MRI. Tātad, audzēju slimību var atklāt agrīnā stadijā un izglābt dzīvību pacientam.
2. Nedaudz dārgāka, mūsdienīgāka, miegā

Ja tu nevari bez drebuļiem domāt par gaidāmo procedūru (vai tev jau ir bijusi bēdīga pieredze), palūdz nozīmēt tev endoskopiju miegā. Tai izmanto nevis narkotikas un vietējās anestēzijas līdzekļus, bet īslaicīgas iedarbības modernas miegazāles.

Cilvēks aizmieg uz stundu, bet, kad pamostās, izrādās, ka pa šo laiku viņam ir veikta gastroskopija. Neilga iemidzināšana nav bīstama, ne velti dažu čūlas slimību sarežģījumu gadījumos šo procedūru veic katru dienu, pat vairākas reizes dienā.
Ja tu izvēlējies gastroskopiju miegā, ņem vērā, ka pēc tās tev nedrīkst veikt sarežģītu darbu un sēsties pie stūres līdz nākamās dienas rītam. Pēc procedūras reakcijas ātrums var samazināties.
3. Dārga, tehnoloģiskāka, pilnīgi bez sāpēm

Kapsulas endoskopija – endoskopiskās diagnostikas tradicionālo metožu jauna, nesāpīga alternatīva.

Kapsulas endoskopija ārstam ļauj izmeklēt trīs tievo zarnu nodalījumus (divpadsmitpirkstu, tukšās un līkumainās). Eksistē kapsulu modifikācijas barības vada un resnās zarnas detalizētai izmeklēšanai.

Kā endoskops tiek izmantota videokapsula vienkārša vitamīna lielumā, kuru viegli var norīt un pārraida attēlus par kuņģa – zarnu trakta stāvokli, pārvietojoties pa to dabiskās peristaltikas ceļā.

Neskatoties uz mazo izmēru (tikai 11 x 26 mm) un svaru, kas nepārsniedz 4 gramus, kapsula satur krāsu ātrgaitas fotokameru, 4 gaismas avotus, radioraidītāju un barošanas elementu. Videokapsula izgatavota no bioloģiski neaktīviem materiāliem un nav bīstama iekšķīgai lietošanai.

Sagatavošanās kapsulas gastroskopijai ir ilgstošāka – divas diennaktis pacientam atļauts uzņemt tikai šķidru pārtiku un biezeni, turklāt pilnībā izslēgts alkohols, kāposti un pākšaugi. Izmeklēšanas dienā pacients no rīta tukšā dūšā norij kapsulu, uzdzerot ūdeni.
Tad slimnieks var doties mājās vai uz darbu un nodarboties ar ierastām lietām, nekādu diskomfortu viņš nejutīs. Pēc 8 stundām pacients atgriežas slimnīcā un ārsts izanalizē video kapsulas rādītājus.

Protams, videokapsulai ir lielas priekšrocības – ar to izmeklējumi kļuvuši pilnīgi nesāpīgi un komfortabli pacientam. Taču tai ir būtisks mīnuss – tā nespēj veikt biopsiju un likvidēt, piemēram, atklāto asiņošanu uz vietas.

Apsveicam! Tu esi izturējis šo dzīves pārbaudījumu, atlicis vien sagaidīt rezultātu, bet mēs no visas sirds vēlam, lai vienīgā problēma tavā vēderā izrādītos tur lidojošie tauriņi.

Vācijā katram iedzīvotājam, kurš sasniedzis 47 gadu vecumu, jāveic kolonoskopija. Mēs esam pārliecināti, ka nav jābaidās nevis no kolonoskopijas, bet no neapdomātas atteikšanās no tās!

Patika redzētais? Iesaki draugiem

Nākamais raksts

Advertisement

Jaunākie komentāri

0 0 20:11 19.11Nikolajs
Atbilst diezgan precīzi.
0 0 19:34 10.11ARMANDS
Un kur tu dzīvo
0 0 19:33 10.11ARMANDS
Iedosi savu numuru
Advertisement

Pierakstīties iknedēļas jaunumiem

Tavs e-pasts
Pārpublicēšana tikai ar rakstisku atļauju | Kontakti | Noteikumi | Par sīkdatnēm | Pasaule caur vārdiem | Ceļotājs, kurš gandrīz ceļo | © Torno.lv 2012 - 2024