Franču naturopātu veselīga uztura 4 noteikumi

Advertisement
Advertisement

Vēl Hipokrāts teica: "Jūsu pārtikai jābūt zālēm, bet jūsu zālēm jābūt pārtikai." Mūsu veselība par 80% atkarīga no tā, kā mēs ēdam un tikai par 20% no ģenētikas un ekoloģijas.


Es ļoti bieži dzirdu frāzes: “Es ēdu pareizi, bet kaut kādu iemeslu dēļ nevaru zaudēt svaru” vai “Es ēdu pareizi, bet bieži slimoju”. Kad es sāku noskaidrot, ko saprot ar pareizu uzturu, es bieži redzu, ka tā ir kaut kādas diētas ievērošana un sevis ierobežošana uzturā. Franču naturopātija, kas kopš 2001. gada tiek atzīta par tradicionālo medicīnu, ir noteikusi 4 veselīga uztura pamatnoteikumus.

Raksta turpinājums
Foto: ytimg.com
Kā un kādēļ pareizi ēst?

Pirmkārt, noskaidrosim, kāpēc ēst pareizi? Pirmkārt, lai organisms saņemtu vitamīnus un minerālvielas, kas nepieciešami tā darbībai. Otrkārt, lai iegūtu optimālu olbaltumvielu, tauku un ogļhidrātu daudzumu, kas nepieciešams šūnu barošanai. Un, treškārt, lai ražotu glikozi enerģijas uzturēšanai.

Ja jūs ievērojat diētu, kas ierobežo konkrēta produkta patēriņu, tas nozīmē, ka jūs, iespējams, nesaņemsit nevienu no iepriekšminētajiem elementiem un tad radīsies traucējumi.

Ļoti skaidrs piemērs sportisti, kas ietur olbaltumvielu diētas. Parasti tos piemeklē iekaisuma slimības. Tas notiek tāpēc, ka dzīvnieku olbaltumvielas skābina ķermeni un, ja tas netiek sārmināts ar krāsainiem dārzeņiem, zaļumiem, ķermenis sāks iegūt minerālus sārmainībai no kauliem, asinīm, un tad būs kalcija, magnija, kālija deficīts.

Ja šis process tiek aizkavēts, tad oksidēšanās un demineralizācija novedīs pie sāļu un kristālu veidošanās. Un tas ir visas slimības, kas beidzas ar OZE (artroze, skleroze, osteoporoze). Tātad 4 noteikumi:
Foto: wp.com
1. Viena šķīvja noteikums

Nav jāuztraucas par kaloriju skaitīšanu. Labāk atcerēties vienkāršu noteikumu: visam jūsu ēdienam vajadzētu ietilpt vienā šķīvī. Pusei no šī šķīvja vajadzētu būt dārzeņiem, ceturtdaļai šķīvja olbaltumvielu (ne vienmēr gaļai vai zivīm, 1 ēdamkarote spirulīnas var aizstāt porciju olbaltumvielu) un ceturtdaļai šķīvja komplekso ogļhidrātu (graudaugi, pākšaugi, sakņaugi).

Optimālā olbaltumvielu, tauku un ogļhidrātu attiecība dienā: 30–40% olbaltumvielu, 40–50% ogļhidrātu, 20% tauku.
Galvenais ir nepārēsties, tas nozīmē, ka ideālā gadījumā jums vajadzētu atstāt galdu ar ¾ pilnu vēderu, tas ir, ar sajūtu, ka jūs apēstu vēl kaut ko. Neuztraucieties, sāta sajūta parasti rodas pēc 20 minūtēm, kad ēdiens ir pilnībā nonācis kuņģī un sācies gremošanas process.

Padariet porcijas mazas, bet daudzveidīgas. Kāpēc franču gastronomijas restorānos ir ļoti mazas porcijas? Viss noslēpums ir tāds, ka ēdienkarte tiek izvēlēta tādā veidā, ka vienā ēdienreizē, kas sastāv no uzkodām, galvenajiem ēdieniem un desertiem, ir visas nepieciešamās minerālvielas, vitamīni, olbaltumvielas, tauki un ogļhidrāti. To saņēmis, ķermenis dod piesātinājuma signālu.

Ja mēs tomēr apēdām lielu porciju un pēc stundas mūs sāka vajāt doma ko vēl apēst, tas nozīmē, ka šajā milzīgajā šķīvī pietrūka kāds no šiem nepieciešamajiem elementiem.

2. Tikai dabīga pārtika!

Kas gan par to nav dzirdējis? Protams, visi dzirdējuši. Dažreiz pat to darīja, bet tad atkal aizmirsa un aizmāršībā ēda saldētu picu.

Ja jūs uzpildīsit savu automašīnu ar atšķaidītu, zemas kvalitātes benzīnu, tad cik ilgi tā kalpos? Bet mēs sevi cienām un mīlam vairāk nekā savu mašīnu!

Mēs pakļaujam ēdienu minimālai pārstrādei, izmantojam tikai vietējos sezonālos dārzeņus un augļus, ēdiena gatavošanai izmantojam augstas kvalitātes eļļas, aizmirstam par ātrās ēdināšanas ēdienu un gatavu ēdienu no lielveikaliem. Tikai dabīgi pārtikas produkti ir bagāti ar šķiedrvielām, minerālvielām un vitamīniem.

Vienkāršs noteikums: ja uz produkta norādīts sastāvs, tad tas nevar būt dabīgs.
3. Pareizi kombinējam produktus

Pastāv produktu grupas, kuras viena ar otru nedraudzējas. Pietiekoši atcerēties trīs principus:

Augļus vajadzētu ēst atsevišķi no galvenās ēdienreizes vismaz 30 minūtes pirms ēšanas. Augļi netiek sagremoti kuņģī, bet gandrīz nekavējoties nonāk zarnās, kur tos sašķeļ aizkuņģa dziedzera enzīmi.

Ja jūs ēdat augļus pēc galvenās ēdienreizes, tie aizkavēsies kuņģī kopā ar pārējo saturu, sāks skābt un, nonākot zarnās, tas izraisīs fermentācijas procesu.

Nelietot skābus produktus (tomātus, etiķi, vīnu, jogurtus, lakto-fermentētus produktus, augļus) vienā reizē ar cieti saturošiem ogļhidrātiem (makaroniem, maizi, graudaugiem, pākšaugiem, kartupeļiem). Ogļhidrātu sadalīšanai nepieciešama sārmaina vide, tāpēc skābe traucēs cietes sašķelšanu.

Nekombinēt dzīvnieku olbaltumvielas (gaļu, mājputnu gaļu, zivis, olas, sieru) ar produktiem ar augstu cietes saturu (tie galvenokārt ir graudaugi un pākšaugi: makaroni, maize, rīsi, griķi, auzas, kvieši, kukurūza). Jūsu kuņģis, protams, sagremos šādu bumbu, taču tas prasīs daudz enerģijas un jūs jutīsieties noguris.

Bet jūs varat kombinēt dzīvnieku olbaltumvielas ar produktiem ar zemu cietes saturu (sakņu dārzeņi un dārzeņi: kartupeļi, ķirbji, kastaņi, saldie kartupeļi, topinambūrs, bietes, redīsi, patisoni). Un otrādi, jūs varat kombinēt augu olbaltumvielas (pākšaugus, tofu) ar pārtikas produktiem ar augstu cietes saturu.

Šī pieeja gluži neatbilst pašreizējai modernajai dalīta uztura sistēmai, saskaņā ar kuru olbaltumvielas nevar patērēt kopā ar ogļhidrātiem.

Franču naturopātija nav šīs pieejas atbalstītāja, jo vairums produktu tīrā veidā satur olbaltumvielas, taukus un ogļhidrātus un mūsu gremošanas sistēma ir paredzēta, lai vienlaikus izdalītu dažādus fermentus gan olbaltumvielu, gan ogļhidrātu sagremošanai.

4. Trīs ēdienreizes dienā bez uzkodām starplaikos

Un atkal šīs mūžīgās debates starp frakcionētā uztura atbalstītājiem un uztura klasiku!

Veselam ķermenim pietiek ar trim ēdienreizēm dienā. Noskaidrosim kāpēc! Tiklīdz pārtika nonāk kuņģī, sākas gremošanas programma, tiek izdalīti insulīns un fermenti, kas var mainīties atkarībā no ēdiena bioķīmiskā sastāva. Sagremošana prasa 3-4 stundas.

Ja mēs uzkožam gremošanas laikā, tās process apstājas, lai izsalītu jaunus fermentus un sāktu jaunu gremošanas procesu, kamēr iepriekšējais vēl nav beidzies. Metabolisms ir traucēts un veidojas toksīni, gremošanas sistēma darbojas bez atpūtas, tās darbam tiek tērēta enerģija un mēs ātrāk nogurstam.

Izņēmumi launaga un otro brokastu veidā ir iespējami pie fiziskas slodzes, bērniem, cukura līmeņa svārstībām, ar nelielu svaru. Viss ir individuāli, jums vienkārši jāieklausās savā ķermenī. Ja uzkoda patiešām ir nepieciešama, tad labāk ēst tikai augļus vai riekstus.

Un visbeidzot! Es esmu pret fanātismu visās tā izpausmēs. Visi šie noteikumi nav jāievēro nekavējoties no nākamās pirmdienas vai no jaunā gada 1. janvāra. Tikai atcerieties tos, kad gatavojat sev makaronus ar gaļu un augļu salātus desertam. Apēdiet, neizmetiet, bet apzinieties, kas atradās šķīvī.

Apzināta pieeja uzturam novedīs pie tā, ka agrāk vai vēlāk smadzenes pašas atcerēsies, kas vajadzīgs ķermenim, kuru tā kontrolē. Un atcerieties, ka mēs esam tas, ko mēs ēdam.

Patika redzētais? Iesaki draugiem

Nākamais raksts

Advertisement

Jaunākie komentāri

0 0 18:55 20.04Valdis
Uzraksti LATVIEŠU valodā! Šo apģērba gabalu sauc par Žaketi!!
0 1 15:14 30.03Una
Manuprāt ši kūka ir viegli pagatavijama es iesaku šo kūku noteiktj un personām kurām garšo iesaku nogaršot arī šokolādes desu.
0 0 10:06 21.03Enija
haha
Advertisement

Pierakstīties iknedēļas jaunumiem

Tavs e-pasts
Pārpublicēšana tikai ar rakstisku atļauju | Kontakti | Noteikumi | Par sīkdatnēm | Pasaule caur vārdiem | Fotogrāfija & video | Ceļotājs, kurš gandrīz ceļo | © Torno.lv 2012 - 2024